تعداد بازدید : ۱۵۹۰
کد خبر : ۱۳۳۴۰۷
۲۷ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۹
هیئت وزیران با واردات خودروهای لوکس به قهرمانان و افتخارآفرینان ورزشی نیز موافقت کرده و سهمیه خاصی به آنها داده شده است که این سهمیه نیز با همین حجم موتور وارد شده است.

به گزارش جام نیوز به نقل از تسنیم، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران  در سخنانی گفت: لازم است که در اینجا از خبرنگاران و اصحاب به دلیل اینکه در جهت انعکاس مصوبات هیئت وزیران همکاری می‌کنند، تشکر کنم.

 

به گزارش جام نیوز به نقل از تسنیم، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران  در سخنانی گفت: لازم است که در اینجا از خبرنگاران و اصحاب به دلیل اینکه در جهت انعکاس مصوبات هیئت وزیران همکاری می‌کنند، تشکر کنم.

 

وی افزود: در جلسه امروز هیئت وزیران دو گزارش مهم مورد بررسی قرار گرفت. نخست گزارشی از وضعیت آب از سوی چیت‌چیان وزیر نیرو به دولت ارائه شد.

 

سخنگوی دولت در ادامه به گزارش دیگر هیئت وزیران اشاره کرد و گفت: در این جلسه مسئولان گمرک گزارشی از وضعیت واردات خودروهای لوکس و حجم موتور بالای 2500 سی‌سی ارائه کردند. همانطور که می‌دانید واردات خودرو با حجم موتور بالای 2500 سی‌سی که به خودروهای لوکس معروف است، مگر مواردی که هیئت وزیران اجازه ورود بدهد، ممنوع است.

 

نوبخت با بیان اینکه در یک هفته و 10 روز گذشته رسانه ملی برنامه‌هایی از خودروهای لوکس و گرانقیمت در بنگاه‌ها پخش کرد و سوالاتی مطرح شد که این خودروها چگونه وارد کشور می‌شود، گفت: واردات خودروهای گرانقیمت و گردش آن در خیابان‌ها، در حالی که هنوز خودروهای داخلی و یا مدل پایین تردد می‌کنند، به نوعی بیان تفاوت‌ها و تبعیض‌ها را نشان می‌دهد که همه ما با آن مخالف هستیم و از نظر فرهنگی هم تردد این خودروها را توجیه نمی‌کنیم.

 

وی در ادامه به ذکر آماری از واردات خودروهای لوکس از سال 1388 تاکنون اشاره و تاکید کرد: اولین گمانه زنی این است که دولت این خودروها را وارد می‌کند و اینگونه مطرح می‌شود که حتما دولت اجازه داده که این خودروها وارد شوند. مصاحبه‌هایی صورت گرفت و آنها با اطلاع و یا بی‌اطلاع مطالبی را مطرح کردند.

 

سخنگوی دولت در همین زمینه تصریح کرد: از رئیس کل گمرک خواسته شده که در یکی از برنامه های صداوسیما، امشب و یا فرداشب حضور یافته و آمار و ارقام دقیقی از واردات خودروهای لوکس به مردم ارائه کند که مشخص شود این خودروها از چه طریقی وارد شده است.

 

نوبخت در ادامه تاکید کرد: خودروهایی که با حجم موتور بالای 2500 سی‌سی وارد کشور شد، در سال 1388، یکهزار و 312 دستگاه، در سال 1389، 23 هزار و 763 دستگاه، در سال 1390، 18 هزار و 604 دستگاه، در سال 1391، 16 هزار و 239 دستگاه، در سال 1392، 4 هزار و 16 دستگاه و در سال 1393 نیز 133 دستگاه و در ظرف چند ماه گذشته از این خودروها وارد کشور شده است که آمار این 133 دستگاه به تفکیک مشخص بوده و اسنادش نیز موجود است که اینها مجوزهایی بوده که از سال‌های پیش گرفته بودند و باید به تدریج وارد می‌شد.

 

وی با بیان اینکه هیچکدام از این تعداد خودروهای وارد شده لوکس مصوبه هیئت وزیران دولت یازدهم نبوده، گفت: البته بنده قصد ندارم که به نوعی بخواهم از خودمان رفع تکلیف کنم اما لازم است بدانیم که هیئت وزیران در این ایام اجازه واردات خودروهای خارجی را و بالای 2500 سی‌سی را صادر نکرده است، البته رئیس کل گمرک حتما اطلاع رسانی می‌کند.

 

سخنگوی دولت در ادامه اظهار داشت: این تعدادی که وارد شده و با مجوز هیئت وزیران بوده، برای اشخاص خاص بوده و از آنجایی که آنها خودشان وارد نمی‌کنند و به گروهی واسطه می‌دهند، اینها هم همان خودروهای لوکسی است که وارد شده است. البته هیئت وزیران به برخی از ساکنین برخی از جزایر که خواسته کمکی به آنها بشود مجوز واردات خودرو را داده است.

 

نوبخت در ادامه افزود: هیئت وزیران با واردات خودروهای لوکس به قهرمانان و افتخارآفرینان ورزشی نیز موافقت کرده و سهمیه خاصی به آنها داده شده است که این سهمیه نیز با همین حجم موتور وارد شده است.

 

وی در ادامه ضمن ابراز امیدواری از اینکه این خودروها به هیچ وجه وارد کشور نشود، گفت: ما همچنان معتقدیم که خودروی ملی و خودروهای داخلی هم باید مورد حمایت قرار بگیرند. رویکرد دولت به هیچ وجه واردات خودرو و آن هم با این حجم موتور و به این سبک نبوده است. گزارش آن در جلسه امروز هیئت وزیران ارائه شد.

 

سخنگوی دولت در ادامه تاکید کرد: در بخش دیگری از جلسه امروز هیئت وزیران گزارشی در خصوص کاروان ورزشی ما در کره جنوبی ارائه شد که امید‌بخش است و آرزو می‌کنیم همان طور که قهرمانان ما مانند تیم ملی والیبال افتخار آفریده‌اند، انشاءالله در این مسابقات هم به همین ترتیب انجام شود.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم، نوبخت به مصوبه امروز هیئت وزیران اشاره کرد و گفت: در بخش دیگری از این جلسه مباحثی در مورد آبرسانی فوری به تهران مطرح و قرار شد به صورت علی‌الحساب 30 میلیارد تومان اعتبار و به صورت ویژه در اختیار وزارت نیرو قرار گیرد تا وزارت نیرو سریع‌تر نسبت به انتقال آب به تهران اقدام کند.

 

وی در همین زمینه ادامه داد: در ادامه این جلسه میزان وزیر نیرو گزارشی از طرح‌هایی که باید در مورد آب انجام شود، به اعضای هیئت وزیران ارائه کرد و در این راستا معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور نیز موظف شد که منابع مالی لازم برای اجرای طرح‌هایی که در جهت رفع مشکل آب است را تامین کند.

 

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که وظیفه دستگاه‌ها و نهادهای دولتی در قبال عفاف و حجاب چیست، گفت: دولت صدها میلیارد تومان در مورد فرهنگ هزینه می‌کند. البته این میزان فقط برای دستگاه‌های دولتی نیست، بلکه بسیاری از دستگاه‌های غیردولتی از بودجه دولت برای امر فرهنگ استفاده می‌کنند که برای موضوع عفاف و حجاب نیز باید قبول مسئولیت کنند.

 

وی با بیان اینکه دولت از دستگاه‌‌های غیردولتی که از بودجه دولت برای بحث فرهنگ استفاده می‌کنند، توضیح می‌خواهد که این بودجه را چگونه صرف کرده‌اند، گفت: دولت از آنها می‌خواهد که گزارشی ارائه کنند که مبالغ اعتباری که برای ارتقای فرهنگ دریافت کرده‌اند، در مورد عفاف و حجاب تا چه میزان جوابگو بوده است.

 

سخنگوی دولت در ادامه اظهار داشت: برخی از روش‌های غیرفرهنگی و روش‌های خشنی استفاده می‌کنند که گاهی اوقات ممکن است از روی احساس مسئولیت و اعتقاداتشان باشد، آنها باید بدانند که طی سال‌‌های گذشته این روش‌ها هم نه تنها موثر نبوده، بلکه این پدیده را در پاره‌ای از موارد تشدید کرده است. البته اعتقاد نداریم که الان این بحث به گونه‌ای است که نسبت به گذشته یک کار تشدیدیافته‌ای ببینیم و لازم باشد که از روش‌های غیرقانونی با این مسئله برخورد کنیم.

 

نوبخت در ادامه با بیان اینکه بانوان ما در جامعه باید مورد احترام باشند، گفت: ما اگر هم قرار است که تذکری که به کسی بدهیم، قانون روش‌های آن را تعیین کرده و هر نوع روش غیرقانونی و بی‌حرمتی و بی‌احترامی نسبت به بانوان محترم، امری غیرپذیرفتنی در دولت است.

 

وی در همین زمینه تصریح کرد: باید متوجه باشیم که پدیده بدحجابی سال‌ها در کشور ما بوده و اگر امروز احساس کنیم یک پدیده حادی است و باید برخورد فیزیکی و تندی داشته باشد و اعلام کنیم که هزینه‌اش را نیز تحمل کنیم، برای کسی صورتحساب نمی‌آید، بلکه این هزینه برای اسلام می‌آید.

 

سخنگوی دولت ادامه داد: امروز متاسفانه عده‌ای در کشورهای همسایه به ویژه عراق تلاش می‌کنند که چهره‌ای خشن و غیرمنطقی از اسلام ارائه کنند که باید به آن توجه کنیم. بنده به افرادی که از روی دلسوزی می‌خواهند با بدحجابی برخورد کنند، توصیه می‌کنم که اگر هنری در ارتباط با مسائل فرهنگی دارند، برنامه ششم را در دست تهیه داریم که دعوت می‌کنیم اگر برنامه‌ای برای این موضوع دارند، برنامه‌شان را ارائه کنند و ما نیز منابع مالی لازم را در اختیار آنها قرار می‌دهیم.

 

دولت با هرگونه اقدام غیرقانونی و بدون مجوز در برخورد با بدحجابی مخالف است

نوبخت در ادامه تاکید کرد: دولت هیچ اقدام غیرقانونی و بدون مجوز را در برخورد با بدحجابی تایید نمی‌کند و با آن مخالف است و دستگاه‌های ذیربط هم باید در ارتباط با وظایف قانونی‌شان در این خصوص برخورد کنند.

 

وی با بیان اینکه اگر القای شبهه این باشد که فرد بدحجاب بیمار است و باید با او برخورد شود، گفت: ما اصلا چنین شرطی را تایید نمی‌کنیم. معتقدیم که پدیده بدحجابی برای جامعه اسلامی که حجاب برای آن هنجار محسوب می‌شود، بحث نامناسبی است.

 

سخنگوی دولت در ادامه تاکید کرد: اگر اینطور تعبیر شود که هر فرد بی‌حجاب و یا بدحجابی بیمار است، این توهین است و ما هیچگاه آن را تایید نمی‌کنیم. بدحجابی یک پدیده فرهنگی است که باید ابتدا با خودمان برخورد کرده و رفتار خودمان را بازنگری کنیم. باید ببینیم که طی 3 دهه گذشته چرا نتوانسته‌ایم از روش‌های بهتری استفاده کنیم و یا به دنبال روش‌های اثربخش برویم. البته باید حرمت همه آحاد جامعه، از جمله بانوان حفظ شود.

 

نوبخت در پاسخ به این سوال که توسعه پتروشیمی چطور می‌تواند در خروج از رکود موثر باشد، گفت: قطعا بخش قابل توجهی را شامل می‌شود. در بودجه سال 93، 120 هزار بشکه میعانات گازی و یا معادل این مقدار را برای پتروشیمی‌ها در نظر گرفتیم تا بتواند بر اقلام و محصولات تولیدی‌اش افزوده شود.

 

وی در ادامه مشکلات کارگری در واحدهای پتروشیمی را مسائل عادی دانست و گفت: ممکن است کارگران مطالباتی داشته باشند که باید به این مطالبات توجه شده و رفع شود.

 

سخنگوی دولت در ادامه در مورد پیش‌نویس احزاب و اقدامات دولت در این زمینه گفت: این موضوع هنوز در حد پیش‌نویس باقی مانده که کارهای آن باید به اتمام برسد و به محض اینکه کارش تمام شود حتما به نحوه شایسته‌ای اطلاع‌رسانی می‌شود.

 

نوبخت در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از اینکه برخی از مجامع جهانی از موضوع آزادی و حقوق بشر در کشور ما سوءاستفاده می‌کنند، افزود: اینکه هر از گاهی برخی از مجامع جهانی موضوع آزادی و مباحث حقوق بشری را بهانه بکنند و نسبت به جمهوری اسلامی ایران، سخنان غیرمنطقی بیان کنند، قطعا باید پاسخ‌شان از سوی مسئولان داده شود. ما به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم که چنین اتهاماتی را به نظام جمهوری اسلامی ایران وارد کنند.

 

وی در مورد سفر رئیس جمهور به نیویورک نیز گفت: رئیس جمهور عازم نیویورک می‌شود اما اینکه با اوباما ملاقاتی داشته باشد، هیچ برنامه‌ای از سوی رئیس‌جمهور در این خصوص تنظیم نشده است. البته تفصیل جزئیات سفر رئیس‌جمهور به نیویورک را در یک نشست‌خبری بیان می‌کنم.

 

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که در حال حاضر تدوین برنامه ششم توسعه در چه مرحله‌ای قرار دارد، گفت: در روز دوشنبه گذشته نظام تدوین برنامه ششم در شورای اقتصاد به تصویب رسید و در حال حاضر اقدامات لازم برای تهیه و تنظیم آن در حال اجرا و تکمیل است. البته پیش‌بینی ما این است که به موقع این برنامه را طبق برنامه زمانبندی که اعلام شد، به پایان برسانیم که تا پایان تابستان سال 94 و قبل از اتمام فرصت قانونی آن را به مجلس ارائه می‌کنیم.

 

نوبخت در بخش دیگری از سخنانش افزود: صدا و سیما در هفته دولت در انعکاس فعالیت‌ها و خدمات دولت همکاری داشته که این واقعیتی است و تشکر می‌کنم، البته این موضوع نافی انتقاداتی که دولت به صدا و سیما دارد، نیست. برخی از این برنامه‌ها مانند موضوع واردات خودروهای لوکس، لازم است به درستی اطلاع‌رسانی شود که این کار انجام نمی‌شود و شبهه ایجاد می‌کند که ما انتقاداتمان را به مسئولان صدا و سیما بیان می‌کنیم.

 

وی در مورد معرفی وزیر پیشنهادی علوم از سوی دولت به مجلس نیز گفت: سرپرست این وزارتخانه اختیارات وزیر را دارد و به همان ترتیب و با اطمینان خاطر نجفی مسائل مربوط به وزارت علوم را پیگیری می‌کند و مشکلی در این خصوص نداریم.

 

سخنگوی دولت همچنین در ادامه به پرداخت دومین بسته حمایتی غذایی اشاره کرد و گفت: پرداخت دومین بسته حمایت و غذایی در هفته‌های آینده انجام می‌شود که وزیر تعاون در این زمینه اطلاع‌رسانی خواهد کرد. قطعا میزان آن کمتر از چیزی که در مرحله اول انجام شد، نخواهد بود.

 

نوبخت در مورد پرداخت یارانه نوزادان از سوی دولت گفت: یارانه از شهریورماه به نوزادانی که اطلاعاتشان در سازمان هدفمندی بوده، پرداخت شده است و طبق قانون بقیه کارها نیز انجام می‌شود. ما معتقدیم که باید مطابق قانون کارهای‌مان را انجام دهیم.

 

وی در مورد مذاکرات هسته‌ای ایران با اعضای 1+5 نیز گفت: همانطور که از سوی وزارت خارجه اطلاع‌رسانی شد، هنوز اختلافاتی با 1+5 داریم اما بسیاری از مسائل نیز حل شده و امیداریم که در فرصت باقیمانده این اختلافات هم با توجه به منطقی که نظام جمهوری اسلامی ایران دارد، حل شود.

 

سخنگوی دولت در ادامه به پیوستن ایران به ائتلاف علیه داعش اشاره کرد و گفت: قبلا نیز بیان کرده بودند که در مورد داعش، همکاری بین ایران و آمریکا صورت می‌گرفت. البته همانطور که رئیس جمهور و رهبر انقلاب اطلاع‌رسانی کردند پیشنهاداتی مطرح کردند که واقعیت است. اما فکر می‌کنم که منطق جمهوری اسلامی ایران این است که بسیار سریع‌تر و اثربخش‌تر از آمریکا در مقابله با داعش وارد عمل شد که طبیعی است.

 

نوبخت در همین زمینه افزود: با توجه به حمایت‌های به جا و مناسبی که از مردم مسلمان عراق و دولت این کشور صورت گرفته، مشخص است و قطعا کسی تایید نمی‌کند که نیروهای نظامی ما تحت فرماندهی آمریکا بخواهند اقداماتی را انجام دهند. ما یک کشور مستقل هستیم و همانطور که قبل از اینکه آمریکایی‌ها برای برخورد با پدیده داعش اقدام کنند، جمهوری اسلامی به موقع وارد عمل شد، نیازی نیست که ما در این زمینه رابطه هماهنگی با آمریکا داشته باشیم. البته در مورد اثربخش بودن حملات هوایی که آمریکا آغاز کرده، خودش مسئول است.

 

وی در ادامه با بیان اینکه همانطور که مسئولان اقلیم کردستان عراق و دولت این کشور قدردانی کرده‌اند، ما وظایف خودمان را انجام می‌دهیم، گفت: این وظایف ما در چارچوب روش‌های آمریکایی‌ها قابل تعریف نیست. ما یک کشور مستقل هستیم و به صورت مستقل عمل می‌کنیم. زیرا ما وظیفه ملی و امنیت منطقه و وظیفه دینی نسبت به هموطنان و هم‌دینان خودمان در این کشور را داریم.

 

سخنگوی دولت در ادامه در مورد توافقات ایران و روسیه گفت: واقعیت این است که این توافقات بسیار برای طرفین مفید است. ما دو کشور همسایه هستیم که روس‌ها هم مثل ما که سال‌ها فشار تحریم‌ها را به خوبی تحمل کردیم، آنها هم کم‌کم این تحریم‌ها را احساس می‌کنند که به هر ترتیب این توافقات اثربخش است و به صورت مطلوب می‌تواند در جهت منافع هر دو کشور ادامه یابد.

 

نوبخت در ادامه در مورد زمان دقیق احیای سازمان مدیریت، گفت: احیای سازمان مدیریت در مهرماه انجام می‌شود و در این خصوص مشکلی نداریم.

 

وی با یبان اینکه بخشنامه لایحه بودجه سال 94 در شورای اقتصاد تهیه و تدوین شده است، تأکید کرد:  جزئیات نرخ ارز در این بخشنامه مشخص نیست. بودجه سال 94 نیز مانند بودجه امسال روند ضد تورمی خواهد داشت و از طرفی سیاست‌های رونق‌‌بخشی با رویکرد خروج از تورم را نیز در بستر مهار تورم دنبال می‌کند و در چارچوب اقتصاد مقاومتی است.

 

نوبخت همچنین در مورد گزارش‌های بانک مرکزی و مرکز امار ایران در مورد رشد اقتصادی کشور طی ماه‌های اخیر، گفت: مستندات اولیه نشان می‌دهد که رشد منفی که در ماه‌های پایانی سال 92 در حال کاهش بوده، در سال جاری این رشد مثبت شده است. البته آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار ایران آن را تأیید می‌کند و قطعا در سال 93 به رشد مثبت اقتصادی رسیده‌ایم.

 

سخنگوی دولت در ادامه در مورد چگونگی اعطای مجوز از سوی دولت برای واردات خودرو گفت: برای واردات خودرو حتما باید ثبت سفارش انجام شود. البته ممکن است وزارت نفت برای مقادیر مختلفی نیاز به واردات وانت‌هایی با حجم موتور بالا داشته باشد که از دولت مجوزهایی را اخذ می‌کند.

وی افزود: در جلسه امروز هیئت وزیران دو گزارش مهم مورد بررسی قرار گرفت. نخست گزارشی از وضعیت آب از سوی چیت‌چیان وزیر نیرو به دولت ارائه شد.

 

سخنگوی دولت در ادامه به گزارش دیگر هیئت وزیران اشاره کرد و گفت: در این جلسه مسئولان گمرک گزارشی از وضعیت واردات خودروهای لوکس و حجم موتور بالای 2500 سی‌سی ارائه کردند. همانطور که می‌دانید واردات خودرو با حجم موتور بالای 2500 سی‌سی که به خودروهای لوکس معروف است، مگر مواردی که هیئت وزیران اجازه ورود بدهد، ممنوع است.

 

نوبخت با بیان اینکه در یک هفته و 10 روز گذشته رسانه ملی برنامه‌هایی از خودروهای لوکس و گرانقیمت در بنگاه‌ها پخش کرد و سوالاتی مطرح شد که این خودروها چگونه وارد کشور می‌شود، گفت: واردات خودروهای گرانقیمت و گردش آن در خیابان‌ها، در حالی که هنوز خودروهای داخلی و یا مدل پایین تردد می‌کنند، به نوعی بیان تفاوت‌ها و تبعیض‌ها را نشان می‌دهد که همه ما با آن مخالف هستیم و از نظر فرهنگی هم تردد این خودروها را توجیه نمی‌کنیم.

 

وی در ادامه به ذکر آماری از واردات خودروهای لوکس از سال 1388 تاکنون اشاره و تاکید کرد: اولین گمانه زنی این است که دولت این خودروها را وارد می‌کند و اینگونه مطرح می‌شود که حتما دولت اجازه داده که این خودروها وارد شوند. مصاحبه‌هایی صورت گرفت و آنها با اطلاع و یا بی‌اطلاع مطالبی را مطرح کردند.

 

سخنگوی دولت در همین زمینه تصریح کرد: از رئیس کل گمرک خواسته شده که در یکی از برنامه های صداوسیما، امشب و یا فرداشب حضور یافته و آمار و ارقام دقیقی از واردات خودروهای لوکس به مردم ارائه کند که مشخص شود این خودروها از چه طریقی وارد شده است.

 

نوبخت در ادامه تاکید کرد: خودروهایی که با حجم موتور بالای 2500 سی‌سی وارد کشور شد، در سال 1388، یکهزار و 312 دستگاه، در سال 1389، 23 هزار و 763 دستگاه، در سال 1390، 18 هزار و 604 دستگاه، در سال 1391، 16 هزار و 239 دستگاه، در سال 1392، 4 هزار و 16 دستگاه و در سال 1393 نیز 133 دستگاه و در ظرف چند ماه گذشته از این خودروها وارد کشور شده است که آمار این 133 دستگاه به تفکیک مشخص بوده و اسنادش نیز موجود است که اینها مجوزهایی بوده که از سال‌های پیش گرفته بودند و باید به تدریج وارد می‌شد.

 

وی با بیان اینکه هیچکدام از این تعداد خودروهای وارد شده لوکس مصوبه هیئت وزیران دولت یازدهم نبوده، گفت: البته بنده قصد ندارم که به نوعی بخواهم از خودمان رفع تکلیف کنم اما لازم است بدانیم که هیئت وزیران در این ایام اجازه واردات خودروهای خارجی را و بالای 2500 سی‌سی را صادر نکرده است، البته رئیس کل گمرک حتما اطلاع رسانی می‌کند.

 

سخنگوی دولت در ادامه اظهار داشت: این تعدادی که وارد شده و با مجوز هیئت وزیران بوده، برای اشخاص خاص بوده و از آنجایی که آنها خودشان وارد نمی‌کنند و به گروهی واسطه می‌دهند، اینها هم همان خودروهای لوکسی است که وارد شده است. البته هیئت وزیران به برخی از ساکنین برخی از جزایر که خواسته کمکی به آنها بشود مجوز واردات خودرو را داده است.

 

نوبخت در ادامه افزود: هیئت وزیران با واردات خودروهای لوکس به قهرمانان و افتخارآفرینان ورزشی نیز موافقت کرده و سهمیه خاصی به آنها داده شده است که این سهمیه نیز با همین حجم موتور وارد شده است.

 

وی در ادامه ضمن ابراز امیدواری از اینکه این خودروها به هیچ وجه وارد کشور نشود، گفت: ما همچنان معتقدیم که خودروی ملی و خودروهای داخلی هم باید مورد حمایت قرار بگیرند. رویکرد دولت به هیچ وجه واردات خودرو و آن هم با این حجم موتور و به این سبک نبوده است. گزارش آن در جلسه امروز هیئت وزیران ارائه شد.

 

سخنگوی دولت در ادامه تاکید کرد: در بخش دیگری از جلسه امروز هیئت وزیران گزارشی در خصوص کاروان ورزشی ما در کره جنوبی ارائه شد که امید‌بخش است و آرزو می‌کنیم همان طور که قهرمانان ما مانند تیم ملی والیبال افتخار آفریده‌اند، انشاءالله در این مسابقات هم به همین ترتیب انجام شود.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم، نوبخت به مصوبه امروز هیئت وزیران اشاره کرد و گفت: در بخش دیگری از این جلسه مباحثی در مورد آبرسانی فوری به تهران مطرح و قرار شد به صورت علی‌الحساب 30 میلیارد تومان اعتبار و به صورت ویژه در اختیار وزارت نیرو قرار گیرد تا وزارت نیرو سریع‌تر نسبت به انتقال آب به تهران اقدام کند.

 

وی در همین زمینه ادامه داد: در ادامه این جلسه میزان وزیر نیرو گزارشی از طرح‌هایی که باید در مورد آب انجام شود، به اعضای هیئت وزیران ارائه کرد و در این راستا معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور نیز موظف شد که منابع مالی لازم برای اجرای طرح‌هایی که در جهت رفع مشکل آب است را تامین کند.

 

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که وظیفه دستگاه‌ها و نهادهای دولتی در قبال عفاف و حجاب چیست، گفت: دولت صدها میلیارد تومان در مورد فرهنگ هزینه می‌کند. البته این میزان فقط برای دستگاه‌های دولتی نیست، بلکه بسیاری از دستگاه‌های غیردولتی از بودجه دولت برای امر فرهنگ استفاده می‌کنند که برای موضوع عفاف و حجاب نیز باید قبول مسئولیت کنند.

 

وی با بیان اینکه دولت از دستگاه‌‌های غیردولتی که از بودجه دولت برای بحث فرهنگ استفاده می‌کنند، توضیح می‌خواهد که این بودجه را چگونه صرف کرده‌اند، گفت: دولت از آنها می‌خواهد که گزارشی ارائه کنند که مبالغ اعتباری که برای ارتقای فرهنگ دریافت کرده‌اند، در مورد عفاف و حجاب تا چه میزان جوابگو بوده است.

 

سخنگوی دولت در ادامه اظهار داشت: برخی از روش‌های غیرفرهنگی و روش‌های خشنی استفاده می‌کنند که گاهی اوقات ممکن است از روی احساس مسئولیت و اعتقاداتشان باشد، آنها باید بدانند که طی سال‌‌های گذشته این روش‌ها هم نه تنها موثر نبوده، بلکه این پدیده را در پاره‌ای از موارد تشدید کرده است. البته اعتقاد نداریم که الان این بحث به گونه‌ای است که نسبت به گذشته یک کار تشدیدیافته‌ای ببینیم و لازم باشد که از روش‌های غیرقانونی با این مسئله برخورد کنیم.

 

نوبخت در ادامه با بیان اینکه بانوان ما در جامعه باید مورد احترام باشند، گفت: ما اگر هم قرار است که تذکری که به کسی بدهیم، قانون روش‌های آن را تعیین کرده و هر نوع روش غیرقانونی و بی‌حرمتی و بی‌احترامی نسبت به بانوان محترم، امری غیرپذیرفتنی در دولت است.

 

وی در همین زمینه تصریح کرد: باید متوجه باشیم که پدیده بدحجابی سال‌ها در کشور ما بوده و اگر امروز احساس کنیم یک پدیده حادی است و باید برخورد فیزیکی و تندی داشته باشد و اعلام کنیم که هزینه‌اش را نیز تحمل کنیم، برای کسی صورتحساب نمی‌آید، بلکه این هزینه برای اسلام می‌آید.

 

سخنگوی دولت ادامه داد: امروز متاسفانه عده‌ای در کشورهای همسایه به ویژه عراق تلاش می‌کنند که چهره‌ای خشن و غیرمنطقی از اسلام ارائه کنند که باید به آن توجه کنیم. بنده به افرادی که از روی دلسوزی می‌خواهند با بدحجابی برخورد کنند، توصیه می‌کنم که اگر هنری در ارتباط با مسائل فرهنگی دارند، برنامه ششم را در دست تهیه داریم که دعوت می‌کنیم اگر برنامه‌ای برای این موضوع دارند، برنامه‌شان را ارائه کنند و ما نیز منابع مالی لازم را در اختیار آنها قرار می‌دهیم.

 

دولت با هرگونه اقدام غیرقانونی و بدون مجوز در برخورد با بدحجابی مخالف است

نوبخت در ادامه تاکید کرد: دولت هیچ اقدام غیرقانونی و بدون مجوز را در برخورد با بدحجابی تایید نمی‌کند و با آن مخالف است و دستگاه‌های ذیربط هم باید در ارتباط با وظایف قانونی‌شان در این خصوص برخورد کنند.

 

وی با بیان اینکه اگر القای شبهه این باشد که فرد بدحجاب بیمار است و باید با او برخورد شود، گفت: ما اصلا چنین شرطی را تایید نمی‌کنیم. معتقدیم که پدیده بدحجابی برای جامعه اسلامی که حجاب برای آن هنجار محسوب می‌شود، بحث نامناسبی است.

 

سخنگوی دولت در ادامه تاکید کرد: اگر اینطور تعبیر شود که هر فرد بی‌حجاب و یا بدحجابی بیمار است، این توهین است و ما هیچگاه آن را تایید نمی‌کنیم. بدحجابی یک پدیده فرهنگی است که باید ابتدا با خودمان برخورد کرده و رفتار خودمان را بازنگری کنیم. باید ببینیم که طی 3 دهه گذشته چرا نتوانسته‌ایم از روش‌های بهتری استفاده کنیم و یا به دنبال روش‌های اثربخش برویم. البته باید حرمت همه آحاد جامعه، از جمله بانوان حفظ شود.

 

نوبخت در پاسخ به این سوال که توسعه پتروشیمی چطور می‌تواند در خروج از رکود موثر باشد، گفت: قطعا بخش قابل توجهی را شامل می‌شود. در بودجه سال 93، 120 هزار بشکه میعانات گازی و یا معادل این مقدار را برای پتروشیمی‌ها در نظر گرفتیم تا بتواند بر اقلام و محصولات تولیدی‌اش افزوده شود.

 

وی در ادامه مشکلات کارگری در واحدهای پتروشیمی را مسائل عادی دانست و گفت: ممکن است کارگران مطالباتی داشته باشند که باید به این مطالبات توجه شده و رفع شود.

 

سخنگوی دولت در ادامه در مورد پیش‌نویس احزاب و اقدامات دولت در این زمینه گفت: این موضوع هنوز در حد پیش‌نویس باقی مانده که کارهای آن باید به اتمام برسد و به محض اینکه کارش تمام شود حتما به نحوه شایسته‌ای اطلاع‌رسانی می‌شود.

 

نوبخت در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از اینکه برخی از مجامع جهانی از موضوع آزادی و حقوق بشر در کشور ما سوءاستفاده می‌کنند، افزود: اینکه هر از گاهی برخی از مجامع جهانی موضوع آزادی و مباحث حقوق بشری را بهانه بکنند و نسبت به جمهوری اسلامی ایران، سخنان غیرمنطقی بیان کنند، قطعا باید پاسخ‌شان از سوی مسئولان داده شود. ما به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم که چنین اتهاماتی را به نظام جمهوری اسلامی ایران وارد کنند.

 

وی در مورد سفر رئیس جمهور به نیویورک نیز گفت: رئیس جمهور عازم نیویورک می‌شود اما اینکه با اوباما ملاقاتی داشته باشد، هیچ برنامه‌ای از سوی رئیس‌جمهور در این خصوص تنظیم نشده است. البته تفصیل جزئیات سفر رئیس‌جمهور به نیویورک را در یک نشست‌خبری بیان می‌کنم.

 

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که در حال حاضر تدوین برنامه ششم توسعه در چه مرحله‌ای قرار دارد، گفت: در روز دوشنبه گذشته نظام تدوین برنامه ششم در شورای اقتصاد به تصویب رسید و در حال حاضر اقدامات لازم برای تهیه و تنظیم آن در حال اجرا و تکمیل است. البته پیش‌بینی ما این است که به موقع این برنامه را طبق برنامه زمانبندی که اعلام شد، به پایان برسانیم که تا پایان تابستان سال 94 و قبل از اتمام فرصت قانونی آن را به مجلس ارائه می‌کنیم.

 

نوبخت در بخش دیگری از سخنانش افزود: صدا و سیما در هفته دولت در انعکاس فعالیت‌ها و خدمات دولت همکاری داشته که این واقعیتی است و تشکر می‌کنم، البته این موضوع نافی انتقاداتی که دولت به صدا و سیما دارد، نیست. برخی از این برنامه‌ها مانند موضوع واردات خودروهای لوکس، لازم است به درستی اطلاع‌رسانی شود که این کار انجام نمی‌شود و شبهه ایجاد می‌کند که ما انتقاداتمان را به مسئولان صدا و سیما بیان می‌کنیم.

 

وی در مورد معرفی وزیر پیشنهادی علوم از سوی دولت به مجلس نیز گفت: سرپرست این وزارتخانه اختیارات وزیر را دارد و به همان ترتیب و با اطمینان خاطر نجفی مسائل مربوط به وزارت علوم را پیگیری می‌کند و مشکلی در این خصوص نداریم.

 

سخنگوی دولت همچنین در ادامه به پرداخت دومین بسته حمایتی غذایی اشاره کرد و گفت: پرداخت دومین بسته حمایت و غذایی در هفته‌های آینده انجام می‌شود که وزیر تعاون در این زمینه اطلاع‌رسانی خواهد کرد. قطعا میزان آن کمتر از چیزی که در مرحله اول انجام شد، نخواهد بود.

 

نوبخت در مورد پرداخت یارانه نوزادان از سوی دولت گفت: یارانه از شهریورماه به نوزادانی که اطلاعاتشان در سازمان هدفمندی بوده، پرداخت شده است و طبق قانون بقیه کارها نیز انجام می‌شود. ما معتقدیم که باید مطابق قانون کارهای‌مان را انجام دهیم.

 

وی در مورد مذاکرات هسته‌ای ایران با اعضای 1+5 نیز گفت: همانطور که از سوی وزارت خارجه اطلاع‌رسانی شد، هنوز اختلافاتی با 1+5 داریم اما بسیاری از مسائل نیز حل شده و امیداریم که در فرصت باقیمانده این اختلافات هم با توجه به منطقی که نظام جمهوری اسلامی ایران دارد، حل شود.

 

سخنگوی دولت در ادامه به پیوستن ایران به ائتلاف علیه داعش اشاره کرد و گفت: قبلا نیز بیان کرده بودند که در مورد داعش، همکاری بین ایران و آمریکا صورت می‌گرفت. البته همانطور که رئیس جمهور و رهبر انقلاب اطلاع‌رسانی کردند پیشنهاداتی مطرح کردند که واقعیت است. اما فکر می‌کنم که منطق جمهوری اسلامی ایران این است که بسیار سریع‌تر و اثربخش‌تر از آمریکا در مقابله با داعش وارد عمل شد که طبیعی است.

 

نوبخت در همین زمینه افزود: با توجه به حمایت‌های به جا و مناسبی که از مردم مسلمان عراق و دولت این کشور صورت گرفته، مشخص است و قطعا کسی تایید نمی‌کند که نیروهای نظامی ما تحت فرماندهی آمریکا بخواهند اقداماتی را انجام دهند. ما یک کشور مستقل هستیم و همانطور که قبل از اینکه آمریکایی‌ها برای برخورد با پدیده داعش اقدام کنند، جمهوری اسلامی به موقع وارد عمل شد، نیازی نیست که ما در این زمینه رابطه هماهنگی با آمریکا داشته باشیم. البته در مورد اثربخش بودن حملات هوایی که آمریکا آغاز کرده، خودش مسئول است.

 

وی در ادامه با بیان اینکه همانطور که مسئولان اقلیم کردستان عراق و دولت این کشور قدردانی کرده‌اند، ما وظایف خودمان را انجام می‌دهیم، گفت: این وظایف ما در چارچوب روش‌های آمریکایی‌ها قابل تعریف نیست. ما یک کشور مستقل هستیم و به صورت مستقل عمل می‌کنیم. زیرا ما وظیفه ملی و امنیت منطقه و وظیفه دینی نسبت به هموطنان و هم‌دینان خودمان در این کشور را داریم.

 

سخنگوی دولت در ادامه در مورد توافقات ایران و روسیه گفت: واقعیت این است که این توافقات بسیار برای طرفین مفید است. ما دو کشور همسایه هستیم که روس‌ها هم مثل ما که سال‌ها فشار تحریم‌ها را به خوبی تحمل کردیم، آنها هم کم‌کم این تحریم‌ها را احساس می‌کنند که به هر ترتیب این توافقات اثربخش است و به صورت مطلوب می‌تواند در جهت منافع هر دو کشور ادامه یابد.

 

نوبخت در ادامه در مورد زمان دقیق احیای سازمان مدیریت، گفت: احیای سازمان مدیریت در مهرماه انجام می‌شود و در این خصوص مشکلی نداریم.

 

وی با یبان اینکه بخشنامه لایحه بودجه سال 94 در شورای اقتصاد تهیه و تدوین شده است، تأکید کرد:  جزئیات نرخ ارز در این بخشنامه مشخص نیست. بودجه سال 94 نیز مانند بودجه امسال روند ضد تورمی خواهد داشت و از طرفی سیاست‌های رونق‌‌بخشی با رویکرد خروج از تورم را نیز در بستر مهار تورم دنبال می‌کند و در چارچوب اقتصاد مقاومتی است.

 

نوبخت همچنین در مورد گزارش‌های بانک مرکزی و مرکز امار ایران در مورد رشد اقتصادی کشور طی ماه‌های اخیر، گفت: مستندات اولیه نشان می‌دهد که رشد منفی که در ماه‌های پایانی سال 92 در حال کاهش بوده، در سال جاری این رشد مثبت شده است. البته آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار ایران آن را تأیید می‌کند و قطعا در سال 93 به رشد مثبت اقتصادی رسیده‌ایم.

 

سخنگوی دولت در ادامه در مورد چگونگی اعطای مجوز از سوی دولت برای واردات خودرو گفت: برای واردات خودرو حتما باید ثبت سفارش انجام شود. البته ممکن است وزارت نفت برای مقادیر مختلفی نیاز به واردات وانت‌هایی با حجم موتور بالا داشته باشد که از دولت مجوزهایی را اخذ می‌کند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"غپاذر" از سهامداران دعوت کرد

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان شرقی در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۶ برگزار می شود.
در مجمع

در مجمع "ونیکی" ۳۲۰ ریال تقسیم شد

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری ملی ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۱/۲۵ برگزار شد.
سود ۱۹۰۰ریالی نصیب سهامداران

سود ۱۹۰۰ریالی نصیب سهامداران "شوینده"

مجمع عمومی شرکت مدیریت صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر در تاریخ ۱۴۰۰/۰۱/۲۵ برگزار شد.
ترکیب هیات مدیره

ترکیب هیات مدیره "قیستو" انتخاب شد

مجمع فوق العاده شرکت قند بیستون در تاریخ ۱۴۰۰/۰۱/۲۵ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: