کد خبر : ۱۳۶۲۰۸
۲۵ مهر ۱۳۹۳ - ۱۹:۳۸
باشگاه خبرنگاران: پناهیان، کارشناس مسائل مذهبی در هشتمین گردهمایی«مداحان هیات های دانشجویی» در مشهد با بالا خواندن شأن ذکر، مدح، منقبت و مرثیه سرایی برای اهل بیت (ع)، گرایش دانشجویان به این کار را نشانه معرفت زیاد آنان دانست و گفت: این گرایش علامت خوبی است که نشان می دهد اندیشمندان جامعه اهل ذکر و معرفت هستند.

وی در خصوص اهمیت مداحی و مرثیه سرایی، بحث پیرامون آن را در چند بعد قابل بررسی خواند و در تشریح ابعاد آن گفت: اولین بعد؛ کار تعلیمی است. یک مداح، کار آموزشی و تعلیمی برای جامعه انجام می دهد؛ بنابراین برای مداح نیز شأن معلمی وجود دارد.

کارشناس مسائل مذهبی به مداحان توصیه کرد: برای خوب اجرا کردن این رسالت باید پیش بینی کنید و نکات جدیدی به مخاطبانتان ارائه کنید.

پناهیان دیگر کارکرد مداحی را اطلاع رسانی عنوان کرد و گفت: حوادثی که در جامعه و جهان رخ می دهد و مردم از آن بی خبر هستند باید به آنها نگاهی خاص داشته باشید و براساس میزان اهمیت خبر، آنها را برای مخاطبان بازگو کنید.

وی افزود: یک مداح به عنوان یک عنصر در فضای جامعه که کار اطلاع رسانی انجام می دهد باید رسالت خودش را بداند و به آن عمل کند نه اینکه خودش بی خبر باشد و دیگران را بی خبر بگذارد.

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: بعضی مداحی ها پرمغزی دارند که مداح در توضیحاتش و در بین اشعار و روضه ها روایات، احادیث و مطالب علمی و اثبات شده را هم مطرح می کند.

پناهیان به تفکر واداشتن مخاطبان، در جلسات عزاداری را از دیگر رسالت های مداحان برشمرد و گفت: مداحی فرصت ایده عالی برای انتقال آگاهی، خبر و وادار کردن مخاطب به تفکر در زمینه های بصیرتی، تحلیلی و سیاسی به شیوه های مختلف است.

وی افزود: اینکه آدم چگونه مخاطب را به تفکر وادارد هنر می خواهد؛ وادار کردن به تفکر جدای از اطلاع دادن است و تفکر مقدمه خوبی برای اشک ریختن است.

این استاد حوزه یکی از راه های ایجاد تفکر را هنگام دعا کردن و در شکر نعمت های الهی دانست و با تاکید بر تاثیرگذاری تفکر بر افزایش معرفت تصریح کرد: کسانی که گریه می کنند نمی توانند بی معرفت باشند؛ اما این معرفت سطوح متفاوتی دارد حداقلش این است که می دانند ظلمی صورت گرفته است، در صورتی که خیلی ها اصلا این را هم نمی دانند و نمی فهمند سطحی از معرفت وجود دارد که کسی بر امام حسین (ع) گریه کند.

حجت الاسلام پناهیان در بیان موردی دیگر از راهکارهای مداحی به ذکر و تذکر اشاره کرد و گفت: انسان بیش از سایر موجودات به ذکر احتیاج دارد؛ ذاکر باید چیزهایی را که می داند به شیوه های زیبا و شیرین یادآوری کند.

وی ذکر را لازمه وجود انسان توصیف کرد و افزود: خداوند نماز را برای ذکر و یادآوری خود قرار داده است، دنیا به قدر کافی بدی ها را به یاد می آورد ما کسانی را می خواهیم که خوبی ها را به یاد ما بیاورند برای مثال بحثی درباره پدر و مادر می تواند در انجام یک حرکت مطلوب تاثیرگذار باشد این کار ذکر است.

این استاد حوزه کارکرد دیگر مداحی را تربیت دانست و گفت: مداح با انتخاب موضوع ذکر زاویه بیان آن و تاکید بر قسمت مهم آن مخاطب خودش را می سازد.

پناهیان تاکید کرد: یک مداح کافی است به جای 10 جلسه بحث و اخلاق مردم را در اوج احساسات معنوی آماده شنیدن مصادق تربیتی کند.

*حماسه عاشورا عزت آفرین بود

پناهیان به انجام رساندن این راهکارها را در جهت دو هدف مهم عنوان کرد و با اشاره به یکی از فیلم های سینمایی ساخته شده در سال گذشته به نام 'حماسه' گفت: این فیلم که بخشی از آن درباره حضرت عباس علیه السلام است از فضایی که در بین عوام رایج بوده استفاده شده و از دو ویژگی حضرت عباس علیه السلام؛ یعنی زیبایی و سلحشوری تنها خوشرویی را معرفی می کند که فقط می توان ایشان را دوست داشت.

وی با بیان اینکه بعضی ها صرفا روضه عاطفی می خوانند گفت: بعضی ها در روضه هایشان به ابعاد سلحشوری و حماسی عاشورا نمی پردازند. حماسه عاشورا عزت آفرین بود.

*محتوا در روضه ها مهم است

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به قدرت جاذبه شعر حماسی در شاهنامه فردوسی به مداحان دانشجو توصیه کرد: شاهنامه فردوسی را بخوانید و سعی کنید شعرها و روضه هایتان بدون حماسه نباشد؛ بعضی مداحان شعرهایشان بیشتر به ترانه شبیه است تا حماسه.

وی استفاده از طبل و دهل در عزاداری ها را به خاطر دارا بودن ضرب و آهنگ حماسی لازم دانست و گفت: بگذارید در مداحی کمی بوی جنگ و حماسه هم باشد؛ هر کاری می توانید انجام دهید تا روضه هایتان رنگ حماسی بگیرد.

این کارشناس مذهبی تاکید کرد: روضه ها، شعرها و مجالس را به صورت حماسی بخوانید و در نظر داشته باشید حماسه صرفا در آهنگ و نوا نیست بلکه محتوا نیز مهم است.

پناهیان به مسائل روز اشاره کرد و گفت: اگر ذلت، منافعی داشت ما بی خیال عزت می شویم؛ اما واقع این است که اگر شما عزت را کنار بگذارید بایدسال بعد در خیابان ها منتظر داعش باشید؛ اینها نتیجه یک ذره کوتاه آمدن مقابل آمریکاست.

*حماسه امام حسین علیه السلام مرکز ثقلش عزت است

وی را مسبب اصلی شهادت امام حسین علیه السلام دانست و در بیان دلایل آن گفت: مردم از ترس آمدن لشکر یزید و ایجاد ناامنی امام حسین علیه السلام را شهید کردند؛ اگر گروه دیگری امام حسین علیه السلام را شهید می کردند این قدر سوز نداشت؛ نمی شود بدون در نظر گرفتن نقش مردم کوفه روضه خواند.

این استاد دانشگاه افزود: بعد از حادثه کربلا مردم کوفه خوشی ندیدند و عین آب خوردن به آنها ظلم می شد.

پناهیان با اشاره به اینکه باید علیه عافیت طلبی مردم در ماجرای کربلا صحبت کنیم گفت: جمله حضرت زینب (س) بالای تل زینبیه خطاب به عمر بن سعد را باید در تاریخ نوشت یعنی' حسین را کسی کشت که ما چشم یاری از او داشتیم' این یعنی به امام حسین علیه السلام خیانت شد که این خیانت از سر عافیت طلبی بود.

این کارشناس مذهبی تاکید کرد: عاشورا تجلی یک حقیقت بزرگ به نام ولایت و ولایت مداری است.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه باید تاریخ کربلا و آثار عافیت طلبی در جامعه را به مردم گفت، افزود: ما که نمی توانیم به خاطر دولت موجود عاشورا را تحریف کنیم، او باید مراقب رفتار خود باشد؛ مردمی که پای روضه امام حسین علیه السلام گریه می کنند باید تاریخ را بدانند.

وی با تاکید بر عزت به عنوان فلسفه عاشورا ادامه داد: شهدای کربلا نیز به خاطر عزت امام حسین علیه السلام به شهادت رسیدند؛ عزت مایه سرافرازی است و چیزی نیست که بشود راحت از آن گذشت، حماسه امام حسین علیه السلام مرکز ثقلش عزت است.

پناهیان با اشاره به موضوع ولایت مطلقه در سپاهیان دشمن افزود: هم اکنون جلوی چشم ما ولایت مطلقه ابوسفیان در جهان در حال شکل گرفتن است، به این معنا که احکامی که صادر می کنند بدون چون و چرا اجرا می شود.

وی ادامه داد: در کربلا آنهایی که نسبت به امام علی علیه السلام، امام حسن علیه السلام و امام حسین علیه السلام ولایت مدار نبودند در نهایت تحت ولایت مطلقه یزید قرار گرفتند نتیجه آن هم این شد که امام حسین علیه السلام به شهادت رسید و حادثه عاشورا رخ داد؛ بعد از آن نیز واقعه ای رخ داد که در مدینه مال، جان و ناموس مردم مدینه به سپاهیان یزید حلال شد.

پناهیان با تاکید بر اینکه امام حسین علیه السلام را با ولایت مطلقه یزید شهید کردند خاطر نشان کرد: شمر جزو افرادی بود که خوب به حرف های امیرالمومنین علیه السلام گوش نمی داد؛ اما در واقعه عاشورا حرف های یزید را خوب گوش کرده و مطیع امر یزید شده بود.

وی تاکید کرد: یکی از نیروهای مهم در شهادت امام حسین علیه السلام نیروی مطلقه ولایت بود که آنها آن را از دست دین گرفته بودند این یعنی، وقتی یزید گفته دیگر تمام است.

این استاد دانشگاه به ولایت مداری اصحاب امام حسین علیه السلام نیز اشاره کرد و گفت: سپاهیان امام حسین(ع) برای رفتن به جهاد اجازه می گرفتند در صورتی که جهاد اذن نمی خواهد تفاوت این شهدا و سایر شهدا در این است که آنان برای ولی خدا کشته شدند و دیگر شهدا برای دین خدا.

وی با اشاره به برخی از روضه های کربلا، ولایت را عمود خیمه کربلا دانست و گفت: بعضی ها روضه می خوانند در حالی که از درونش ولایت درنمی آید؛ کسانی که در روضه ها و مجالس عزاداری شرکت می کنند باید درس ولایت مداری بگیرند، به قدر خطر ولایت گریزی بالاست که فرد جزو طرف مقابل می شود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: