کد خبر : ۱۳۶۲۷۴
۲۶ مهر ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۰
موتور‌هایی که هنگام نگاه کردن زیبایی ظاهرشان بیش از پیش به چشم می‌خورد ولی آیا این جذابیت، باطن هیجان‌انگیزی هم دارد؟

در روز‌ها و هفته‌هایی که خیابان‌های شهر ما به تصرف موتورسیکلت‌های 125 سی‌سی درآمده‌اند می‌توان با کمی دقت مدل‌های جدید و سنگین‌تری را نیز درحال تردد دید؛ وسایلی که هم از نظر ظاهری متفاوت با آنچه قبلا دیده‌ایم هستند و هم زیر پوست خود پیشرانه و قلب قوی‌تری دارند. موتور‌های اسپرت خیابانی به لطف فناوری‌های موجود، مثل اجداد خود گوشخراش‌ترین صدا‌های سیاره زمین را تولید نمی‌کنند و اجازه تنفس هوای سالم را نیز از مردم نمی‌گیرند. در حال حاضر از میان همه نام‌ها 3 کمپانی توانسته‌اند با ارائه محصولات مناسب، جایگاهی محکم در بازار و قلب مشتریان ایرانی دست یابند تا اینگونه نیاز به دقیق‌تر نگریستن‌شان بیشتر حس شود. موتور‌هایی که هنگام نگاه کردن زیبایی ظاهرشان بیش از پیش به چشم می‌خورد ولی آیا این جذابیت، باطن هیجان‌انگیزی هم دارد؟

اینجا برای رسیدن به پاسخ این سوال زیر پوست 3 مدل 250 سی‌سی و اسپرت پر‌فروش بازار را مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ مدل‌هایی که عبارتند از: Daelim VJF 247، Megelli 247 R و Hyosung GT249R.

مشخصات روی کاغذ:
Megelli 247 R:
موتورسیکلت‌های بریتانیایی را نمی‌توان به آسانی در ایران پیدا کرد، طلسم و رکوردی که نهایتا توسط ساکنین لینکلن بریتانیا شکسته شد تا تعداد کشور‌های پذیرای مگلی به عدد 37 برسد. محصول 250 سی‌سی مگلی این روز‌ها به خاطر ظاهری زیبا و تنوع رنگ هواداران زیادی در ایران دارد؛ محصولی که در 3 سطح R , S و M تولید و از این میان مدل R در ایران به آسانی پیدا می‌شود. وزن پایین مگلی برایش نوعی برتری نسبت به دیگر مدل‌های کلاس اسپرت ایران به بار آورده‌، بدنه 130 کیلوگرمی با پیشرانه 27 اسب بخاری و 4 سوپاپ CDI. چنین اعدادی با یک تقسیم ساده حاصلی معادل 20 اسب بخار به ازای هر تن را به ما می‌دهد؛ عددی قابل توجه و جالب. 247 R در 7000 در دور موتور 7000  به 23.4 نیوتن متر گشتاور نیز می‌رسد تا در نهایت با مصرف 2.98 لیتر در هر 100کیلومتر توان رسیدن به 180 کیلومتر در ساعت را به دست آورد. ذخیره سوخت مگلی برای چنین سفر سریعی در باک 11 لیتری وسیله قرار دارد.

Hyosung GT249R:
آخرین نام این مقاله بار دیگر از کشور کره و این بار از سئول می‌آید. کمپانی با بیش از 57 سال سابقه تولید موتورسیکلت با GT249R خود محبوبیتی قابل توجه بین موتور‌های موجود در بازار دارد.روی کاغذ، سیلندر‌های وی شکل چهارزمانه و 249 سی‌سی موتور 28 اسب بخار قدرت را در 10000RPM به دست آورده و قبل از رسیدن به این توان در 8000 RPM‌، 22‌نیوتن متر گشتاور وسیله هم به اوج خود می‌رسد. هیوسانگ به لطف وزن نه‌چندان زیاد (176 کیلو) بدنه و گیربکس 5 سرعته تا 170 کیلومتر در ساعت را به خوبی پر می‌کند و با 2.98 لیتر در 100کیلومتر مصرفی مساوی با مگلی و کمتر از دایلیم دارد.
 

 Daelim VJF 247:
پرطرفدار‌ترین مدل این روز‌های تهران در بورس‌های فروش موتورسیکلت مدل YJF دایلیم کره است. کارخانه اصلی این کمپانی در ایالت «چانگوون» این کشور آسیایی قرار دارد. سالانه بیش از 300 هزار وسیله نقلیه از در‌های خروجی این شرکت خارج می‌شوند و به سمت سرزمین‌هایی حرکت می‌کنند که در آنها نیز مانند ایران دایلیم پرهوادار است؛ کشور‌هایی مثل آلمان، فرانسه، انگلیس و اسپانیا. از اصلی‌ترین محصولات دایلیم می‌توان به YJF247 اشاره کرد؛ موتورسیکلتی با وزن خالص 162 کیلوگرم، مجهز به پیشرانه‌ای تک سیلندر و چها‌رزمانه که در RPM 9000 می‌تواند تا 23.5 اسب بخار نیرو تولید کند.گشتاور این محصول کره در 7000 RPM 18.9 اسب بخار گشتاور را آزاد می‌کند و به لطف جعبه دنده 5 سرعته خود می‌تواند به سرعت 155 کیلومتر بر ساعت برسد. دایلیم در مصرف سوخت نیز آمار خوبی از خود به جای می‌گذارد، در هر 100کیلومتر مسافت 2.9 لیتر از محتویات باک 15 لیتری دایلیم خالی شده و سواری اقتصادی و صدالبته هیجان‌انگیز به راکب می‌دهد.

آمار‌های عملی:
آنچه تا اینجا درباره این 3مدل خواندیم، همگی مشخصات کاغذی و رسمی این موتورسیکلت‌ها بود اما درباره این وسایل نمی‌توان همیشه خیلی به آمار‌ها و اعداد تئوریک اکتفا کرد و این مسئله بهانه‌ای شد تا به سراغ تعمیرکاران میدان گمرک رفته و اندکی عملی‌تر به این خودرو‌ها بنگریم. در مورد میزان مراجعه به تعمیرگاه بهترین آمار از آن هیوسانگ است؛ وسیله‌ای که کمتر از 2 مدل قبلی نیازمند تعمیرات و تنظیمات فنی می‌شود و نسبت به 2 رقیب دیگر خود آلودگی صوتی اندکی را به وجود می‌آورد. دلیل اصلی این صدای پایین اول به خاطر پیشرانه 2 سیلندر وسیله است، به ترتیبی که با یک سیلندر اضافه وظیفه گرداندن میل‌لنگ تنها بر عهده یک سیلندر نیست و حجم موتور بین این دو تقسیم می‌شود. این یعنی حجم کمتر سیلندر و احتراق میزان کمتری از بنزین. از دیگر اتفاقات خوب رخ داده برای هیوسانگ امکان نصب نرم‌افزار جدید روی ECU موتورسیکلت است که می‌تواند تاثیری عالی بر کارایی موتور بگذارد. هیوسانگ با تحریم‌ها نیز سر سازگار دارد و در زمان تحریم‌ها و مشکلات وارداتی به خوبی بازار خود محصول و قطعاتش انعطاف‌پذیری خوبی از خود به نمایش می‌گذارد.


عصر خودرو: درباره دایلیم بدانید تعداد تصادفات موتورسیکلت دایلیم بسیار پایین بوده و این خود می‌تواند به خاطر ترمز دو‌دیسکی جلو و مجهز به 2 پیستون برای هر کالیپر باشد، ترمز تک‌دیسکی یک پیستونه عقب هم از دیگر دلایل امن‌شدن سواری با دایلیم است. البته آمار هیوسانگ و مگلی هم بالا نیست اما تعداد کم تصادف‌های دایلیم باعث برتری این کره‌ای بر 2رقیب یکی هموطن و دیگری بریتانیایی است؛ وسیله‌ای با نوع ساخت و طراحی که بهتر از 2مدل دیگر با شرایط اقلیمی و محیطی شهر‌های ما انطباق پیدا می‌کند.


در پایان به مگلی 250 مدل R می‌رسیم؛ موتورسیکلتی که روی کاغذ از باقی رقبا بهتر بود ولی در عملکرد برتری مطلقی نداشت. به دیگر گفته، مگلی به خاطر ظاهر جذاب و مشخصات کاغذی خوب در اولین نگاه خریداران اهل مد و دوستدار مشخصات ظاهری را به خود جلب می‌کند. در کل می‌توان گفت که فروش خوب موتور‌های اسپرت وارداتی علی‌الخصوص این سه مدل به خاطر مشخصات فنی و حرکتی خوب در کنار ظاهر قابل قبول است و مشتری این حق را دارد تا از بین مدل‌ها آن یک که با سبک رانندگی و زندگی وی متناسب است را انتخاب کند؛ 3 وسیله‌ای که مانند 3 رأس یک مثلث در کنار هم رقابت سالمی را بین کمپانی‌های تولید‌کننده خود به‌وجود آورده تا با سود رساندن به مشتری خود نیز پا در بازار پر رونقی بگذارند./110


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: