شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳ - ۲۳:۱۰
کد خبر : ۱۳۶۳۶۱

دکتر پیمان متین درباره‌ی فیلم منتشر شده از اتاق عمل یکی از بیمارستان‌های ایران، اظهار کرد: به دنبال انتشار این فیلم در شبکه‌های مجازی، موجی از واکنش‌های اجتماعی به راه افتاد. من درباره‌ی این موضوع با همکارانم در کادر درمانی ساعت‌ها گفت‌وگو کردم و با بررسی رفتارهای بخشی از مردم در شبکه‌های اجتماعی به این نتیجه رسیدم که بی‌تردید‌، واکنش نشان دادن به هر خبر یا گزاره‌ی جدید در شبکه‌های مجازی اتفاقی طبیعی است که بازخورد مخاطبان با طرز تفکر و تفسیر‌های متفاوت آن‌ها را نشان می‌دهد. احتمالا آنچه توجه به کلیپ مذکور را بیشتر و حساسیت‌های زیادی را نسبت به آن برانگیخته‌است‌، محتوا و چارچوب جنسیتی حاکم بر آن فیلم و تداخل آن با تابوهای اخلاقی بوده‌ است.

این پژوهشگر انسان‌شناسی بیان کرد: در وهله اول باید بگویم که ضبط و تکثیر کلیپ‌های پزشکی از منظر آموزشی برای پزشکان در سایت‌های تخصصی و از منظر اطلاع‌رسانی برای مردم در سایت‌های مرتبط‌، امری شناخته شده و رایج در دنیای مجازی اینترنت است. این کلیپ‌ها آنچنان عادی محسوب می‌شوند که معمولا هیچ عکس‌العملی را برنمی‌انگیزند‌. مانند کلیپ نحوه برداشتن خال یا چگونگی تزریق بوتاکس در پیشانی. فقط ممکن است به فیلم‌هایی درباره‌ی درمان مناطق حساسی از بدن‌ مانند چگونگی زایمان و... از منظر اجتماعی واکنش برانگیخته شود.

این پزشک-انسان‌شناس ادامه داد: البته بی‌شک در هر یک از کلیپ‌های آموزشی در صورت مشخص بودن هویت حقیقی یا حتی حقوقی افراد‌، کسب اجازه کتبی از بیمار جهت اشاعه و تکثیر آن کلیپ در دنیای مجازی‌، دست کم از بعد قانونی توجیه اخلاقی دارد، ‌مگر آنکه نظیر این کلیپ ‌مورد بحث‌، ظاهرا هیچگونه هویتی مرئی نباشد؛ تا جایی که من می‌دانم، مگر گمانه‌زنی‌ها که اهمیت خاصی ندارند. البته در اغلب کشورهای توسعه یافته‌ی دنیا انتشار فیلم بیمار حتی بدون مشخص شدن هویت او هم، منوط بر کسب اجازه‌ی بیمار است.

متین در بخشی از سخنانش بیان کرد: مسلم است که این کلیپ چندان بار آموزشی ندارد و چه بسا برای بخشی از آلبوم کار حرفه‌ای تهیه شده باشد که متاسفانه بر اثر سهل‌انگاری به اینترنت راه یافته است. به هر حال باید در نظر داشت که اساسا در دنیای پزشکی چنین صحنه‌ها و اتفاقاتی آنچنان تکراری و در اصطلاح پزشکی «روتین» است که تماشای این فیلم هیچگونه تحیر وتعجبی را برای تیم پزشکی بر نمی‌انگیزاند.

این پژوهشگر انسان‌شناسی پزشکی گفت: برای جراحان (در این مورد جراح زنان و زایمان) یک چنین عمل جراحی اصلا دشوار نیست و معمولا هم چنین اعمالی به سادگی انجام می‌شود، مگر در موارد خاصی که به فرد آسیب جدی وارد شده باشد. در این مورد خاص‌ هم احتمالاتی مانند شکسته شدن جسم خارجی در داخل بدن و ایجاد پارگی ها و عفونت و سایر عوارض، باعث شده که جراحان بارها حین انجام عمل‌، احساس مسوولیت و نگرانی خود را با بیان دعا و حاجت‌خواهی نشان دهند. به نظر من حتی آنجا که یکی از پزشکان با عصبانیت نسبت به بیمار بیهوش‌، اعتراض و تندی می‌کند‌، حس دلسوزی و وظیفه هشدار و نهیب زدن به بیمار را متذکر شده است.

او در پاسخ به این سوال که آیا پخش این فیلم موجب بی اعتمادی بیماران به پزشکان نخواهد شد، گفت: به هیچ وجه، اتفاقی که افتاد نادر است و دلیلی ندارد که بیماران اعتمادشان را به پزشک از ذست بدهند، مگر اینکه، هجمه‌هایی که به نظر می‌رسد بعضی از آن‌ها عامدانه هستند و جامعه‌ی پزشکی را هدف گرفته‌اند، تاثیرات منفی ایجاد کنند.

پیمان متین درباره‌ی واکنش مردم ایران نسبت به پخش این فیلم بیان کرد: ‌روی دیگر این قضیه‌، ابعاد اجتماعی و انسان‌شناختی آن است . بدیهی است که هر رخداد اجتماعی هر چند کوچک - در بافت فرهنگی آن جامعه با هنجارها‌، باورها،‌ تابوها و ساختارهای ا ز پیش تعریف شده‌ای ‌معنا و تفسیر می‌یابد.

ظهور و بروز این کلیپ در جامعه‌ی پزشکی‌، به جهت پیشینه‌ی تکراری و رایج بودن آن، از یک «سوژه»، به یک امر معمول تبدیل شده و این فیلم نهایتا می‌تواند برای پزشکان نقش آموزش آن هم در حذ اندکی را داشته باشد. اما‌، درسطح جامعه‌، به ویژه جامعه‌ای که از حساسیت بالا و التهاب برخوردار است‌، هرپدیده‌ای که ظرفیت و قابلیت تولید بحران را داشته باشد خود به یک سوژه‌ی بحران‌زا تبدیل می‌شود؛ اینجاست که پای نظریه‌های انسان‌شناسی باز می‌شود.

او با استناد به نظریه‌ی انسان‌شناس آمریکایی‌، مری داگلاس‌، در تحلیل این اتفاق گفت: بدن و تجربه‌های روزمره و معمولی که توسط بدن صورت می‌گیرد، ‌نقش بسزایی را به عنوان یک نمادایفا می‌کنند. بدن توسط قوانین اجتماعی مختص هر جامعه و فرهنگ حاکم بر آن شکل می‌گیرد و در عین حال محدود می‌شود. حال‌، هر رفتاری که این قوانین و قواعد آسیب وارد کند یا نظام حاکم بر آن را تهدیدکند،‌ مایه‌ی ترس و هراس و موجد خطر است‌؛ بنابراین‌، به تابو تبدیل می‌شود. در واقع‌، هر عامل بر هم زننده‌ی نظم شناخته شده‌، خطوط کشیده شده به دور یک ساختار اجتماعی را در می‌نوردد‌، ایجاد بی‌نظمی می‌کند ‌و رعب و وحشت به بار می‌آورد.

متین گفت: به نظر من‌، آنچه باعث واکنش مخاطبان به این کلیپ شده، فرار از این بی‌نظمی صورت گرفته و خطر و هراس متعاقب آن است. آگاه شدن از شکنندگی موقعیت عادی بدن -آن هم در رابطه با قسمت‌هایی از بدن که حداکثر محدودیت اجتماعی و اعتقادی بر آن مستولی است - افراد را به واکنش و سوگیری نسبت به این وضعیت بحران زده تشویق و ترغیب می‌کند. در نتیجه توهین‌، تحقیر‌، تهمت ‌ و نهایتا مسخره کردن و جوک سازی از بارزترین و رایج‌ترین واکنش‌های صورت گرفته در قبال چنین بحران‌ها و فرار از وحشت و هراس ناشی از بر هم خوردن آن نظم شناخته شده است.

او اضافه کرد: مساله اصلی در ظاهر امر، رخ دادن یک موقعیت غیر اخلاقی است، از این منظر که بخشی از بدن یک بیمار(زن)،‌ احتمالا بدون اجازه‌ی او به نمایش همگان درآمده است. عواقب و پیامدهای این موضوع از سویی دیگر‌، مؤید داستان کهن نگاه به زنان به مثابه‌ی سوژه‌ی جنسی است. هر از گاهی شاهدیم که چنین رخدادهایی به راحتی به مقوله‌ای مبتذل و جنسیتی تبدیل می‌شود. درواقع‌، هر گاه در یک اجتماع نگاه به زن‌، عمدتا در قالب سوژه‌ی جنسی تعریف شود‌، تبدیل وقایع و رخدادهای غیر جنسی به مسائل و موضوعات مبتذل‌، بیشتر صورت می‌گیرد. این جریان‌، مصداقی است از همان نظریه‌ی «امر نابجا» درانسان‌شناسی.

این پزشک‌انسان‌شناس در ادامه به ایسنا گفت: ما در این رخداد با تئوری «امر نابجا» روبه‌رو هستیم. یعنی وقتی که امر اجتماعی به خارج از محدوده‌ی مجاز کشیده می‌شود و تصورات حاشیه‌ای و تابویی آن را در بر می‌گیرد. به نظر می‌رسد نمایش بخش خصوصی بدن (خارج از چهارچوب‌های مجاز عرفی)، «امرنابجایی» است که نوعی «ناپاکی» ایجاد کرده است. یعنی‌ در این رخداد عفت و شرم عمومی که به «پاکی» منجر می‌شود و موجبات سامان و سازمان دادن به محیط‌های انسانی شده و دلیل موجهی است برای قواعد و رفتارهای عرفی متداول جامعه‌، نادیده گرفته شده و بی‌نظمی و بحران ایجاد کرده است.

او افزود: هزاران سال است که پزشکان و درمانگران‌، در کسوت و به مثابه‌ی شمن‌، جادوگر‌، حکیم،‌ دکتر، خداوندان سفیدپوش جان و روان و بدن انسان‌ها، ‌از سوی جوامع شناخته می‌شوند، که صاحبان قدرت‌های مجاز و مشروعی هستند و با کمک دانش و ابزارهای خود، می‌توانند مرگ را از بدن‌ها دور کنند یا جانی را بگیرند‌؛ عضوی را قطع کنند یا عضوی را بیفزایند.

متین همچنین ادامه داد: این اقتدار و قداست شغلی پزشکان‌، همانطور که «میشل فوکو»، بر آن اصرار دارد‌، از طریق سلطه‌ی ابزاری بر بیماری و همچنین هم‌دستی و همکاری خود بیمار با او پدیدآمده است. زیرا بیمار غالبا پزشک را به عنوان فعالی مایشا بر بدنش می‌پذیرد و به او اجازه می‌دهد از هر آنچه پنهانی و آشکار است آگاه شود.

وی اضافه کرد: حتی پزشکان از پیش از تولد تا پس از مرگ بر بدن آدمی کنترل دارند و به این ترتیب سیطره پزشک بر بدن بیمار‌، آن‌ها را به مقتدران مقدس گونه‌ای تبدیل کرده است. در نتیجه‌ ، جامعه تاب خطاهای ولو کوچک را از آن‌ها ندارد و مردم مایل‌اند «معصومیت» شغلی آن‌ها پا برجا باشد.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: هزاران سال است که پزشکان محرمان اسرار مگوی بیماران هستند و آنجاکه هر کسی می‌تواند قاعده‌ی «شرم» را موقتا کنار زند‌، نزد پزشک اتفاق می‌افتد. بنابراین‌،این قاعده‌ی مشروع و معمول تاریخی‌، زمانی بحرانی و ملتهب می‌شود که به اصطلاح قاعده‌ی بازی عوض شود و یکی از دو طرف گفتمان درمان و پزشکی تخطی کند.

این پژوهشگر بیا کرد: امروزه‌، با وجود ابزارهای الکترونیک‌، فضای خصوصی و شخصی دست نیافتنی‌تر شده‌اند. این پدیده به اتاق پزشک، بیمارستان و تخت جراحی هم تسری پیدا کرده است. بنابراین فاش کردن آنچه هزاران سال مخفی بوده‌، «امرنابجایی» است که جامعه را به واکنش وا می‌دارد و از اتفاقات ساده هیاهو می‌سازد. این واکنش‌ها با ساختن جوک و هزل و هجو و جملات مبتذل همراه است و متضمن پیامی است که در آن بی‌اعتنایی عرف و قواعد اجتماعی را به شدت مذمت می‌کند. از این روست که برخی در این وضعیت آن را رسوایی و بی‌آبرویی می‌پندارند و ادامه¬ی زندگی را برای خود میسر نمی‌دانند.

او ادامه داد: به هر حال امروزه قوانین عرفی و غیرعرفی (رسمی) اجازه نمی‌دهند که بدون رضایت کتبی از بیمار و اعضای بدن او عکس و فیلم گرفته شود و یا ناظری غیر از تیم درمان بر روند درمان او نظاره‌گر باشد.این قانون ضمن حفظ جایگاه متعالی پزشک و دادن اطمینان خاطر به بیمار‌، رابطه‌ی کهن بیمار و پزشک را محفوظ نگه می‌دارد.

متین همچنین گفت: از سوی دیگر‌، در رخدادهای این چنین شاهد وقوع «امر نابه‌جا» از زاویه دیگری نیز هستیم که به دامن زدن و شایعه سازی و هیاهوی بیشتر می‌انجامد. در واقع این موضوع که اعضای بدن آدمی در جای نابجا سوژه‌ی جنسی شوند‌، به تولید بی‌نظمیمی ‌انجامد و همانطور که پیشتر گفته شد ایجاد تابو می‌کند. سیاست‌های باز دارنده و محدودکننده نیز تاثیر مضاعف بر تابویی شدن این پدیده داشته است و نتیجه‌ی امراین می‌شود که ممکن است ذهنیت برخی از مردم را دچار «امرنابجا» کند‌، یعنی در جای نامناسب و نابجا از شنیدن نام برخی اعضا و اندام بدن به تصور شهوانی بودن آن می‌اندیشند.

یعنی اصرار و افراط در حذف و بازگویی اسامی اعضای بدن، ‌حتی در مباحث پزشکی و روان‌شناختی از آن‌ها تصورات جنسی مضاعف ی ایجاد کرده است و چرخه‌ی «امرنابجا» دایما تکرار می‌شود. از این ‌رو ممکن است به نمایش درآمدن تصادفی بخشی از بدن فرد، ‌پیامی جنسی و شهوت انگیز پنداشته شود.

جمهوریت


اشتراک گذاری :
نظرات کاربران
ارسال نظر
نظرات بینندگان
امیر
Iran (Islamic Republic of)
يکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۳ - ۱۵:۵۶
آقای دکتر چرا کار همکارانتان را توجیه می کنید؟! انتشار این فیلم کاملا غیر اخلاقی بوده به دلایلی اول انکه تهیه فیلم آموزشی آن هم با موبایل و انتشار فی البداهه آن جای تأمل است اگر فیلم آموزشی بود بار ها آنرا بررسی می کردند و در صورت لزوم آن را پخش می کردند که بعید می دانم هیچ مرجع پزشکی در ایران بخواهد این فیلم را پخش کند! پس این فیلم آموزشی نبوده است و همانطور که در فیلم آمده، پزشک ماما به فیلم بردار اجازه ادامه فیلم برداری را می دهد.
دوم آنکه شرایط روانی بیمار در نظر گرفته نشده است. ممکن است یک بیمار روانی در خیابان لخت راه برود، باید از او فیلم گرفته شود تا درس عبرت بقیه شود؟! کلمات توهین آمیزی که کادر درمانی به زبان می آوردن قابل تأمل است... وقتی کسی الله اکبر می گوید نشان از درخواست کمک از اعمه و خدا نیست بلکه نشان تعجب و حیرت است...همچنین استفاده از کلماتی مانند بیشعور و ... جای تأمل دارد.
بررسی علت پزشکی یا اخلاقی عمل این بیمار خود یک مسئله است و نحوه برخورد کادر پزشکی با بیمار مسئله دیگر است که نمونه کوچکی از آنچه در مراکز درمانی می گذرد می باشد. عقب مانده ذهنی پنداری یا نفهم پنداری بیمار آن هم هر بیماری، توسط پزشک و کادر درمانی همیشه منجر به تشخیص های نادرست و مشکلات فراوان شده است.
رعنا
سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ۱۵:۴۷
دقیقاً موافقم یادمه یکبار که نزد پزشک زنان رفته بودم بعلت داشتن عفونت قارچی که امری طبیعی در زنان متاهل میباشد رفتار توهین آمیزی داشت و با لحن تحقیر آمیزی می گفت قبل از استفاده از آی یو دی باید فرهنگ بیمار بررسی شود!! بعد از اینکه اعتراض کرده و کارت هیات علمی ام را نشانش دادم داشت از خجالت آب میشد
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۳ - ۰۹:۰۳
باید اون دکتر که اجازه فیلم برداری داده و کسی که فیلم گرفته و پخش کرده مجازات بشن که چنین ابروریزی راه انداختن...چرا هیچ کس پیگیری نمیکنه؟
حسین
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۳ - ۱۵:۰۰
کسی که اون بنده خدا رو نمیشناسه
تازشم حواسامونو تو خلوتامون بیشتر جمع میکنیم
خدا یا آبرومون رو خودت در 2 دنیا حفظ کن
ناشناس
دوشنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۳ - ۲۱:۵۷
به قول حسین به جای اضحار نظر درس بگیریم
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۱
باید شکایت کنه از این دکترای پول پرست غرامت بگیره تا جونشون در بیاد
جواد
Iran (Islamic Republic of)
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۳ - ۱۵:۰۱
آیا از بیمار اجازه گرفتن که فیلم برداری کردن یا به صورت دزدکی؟ آیا پزشک جراح حق اظهار نظر در خصوص بیمار را دارد؟
چرا قانون ما این قدر ضعیف و به درد نخور هست تو همه زمینه ها ضعیف است.
ناشناس
سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ۱۵:۴۸
اصلاحات نیاز است سال هاست که عده ای دلسوز بیداد میکنند که در قانون ما نیاز به اصلاحات است
علی
Iran (Islamic Republic of)
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۳ - ۲۱:۱۹
نباید این فیلم پخش میشد و تمام حرفهای این آقای بظاهر دکتر فرافکنی ست .
کادر پزشکی این بیمارستان فوق العاده آماتور هستند و باید محاکمه بشند تا عبرت بشه واسه بقیه چرا که تو این مورد نه اخلاق رعایت شده نه قانون .
به حرفهای به ظاهر دکتری که اقدام به معالجه میکنه دقت کنید که اسم تمام مقدسات را برد تا وظیفه اصلیشو انجام بده یا وقتی که راجع به مریض اظهار نظر میکنه .
ذات انسان خطا کردنه و اگر کادر بیمارستان نمیتونه معالجه را بدون خطاپوشی انجام بده بهتره تعطیلش کنه
شاید این خانم ترجیح میداد این لامپ بشکنه در داخل بدنش و آبروش نره .
تو کشورهای پیشرفته پزشکان و روانپزشکان و وکلا ، امین رازهای مراجعین خود هستند ، متاسفانه جهان سوم بودنمون هم تو این مورد هم رخ نشان میده .
احمد
Iran (Islamic Republic of)
سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۳
مگر دکتر ها قسم یاد نمیکنند که ... واقعا این دکتر بوده یا... خیلی متاسفم برای این اقا وخانم که نمیشد اسمش را به جامعه پزشکی زد
SAED
Iran (Islamic Republic of)
سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۲
دکتر رو ولش کن کاش یه عاقلی این حادثه اجنماعی که امروز دخترها پنهانی به چه چیز هایی پناه میبرند و امروز به دلیل ایجاد مشکل رو شد رو بررسی کنه و البته پسرها و اینکه مشکلات اجتماعی با زدن و پنهان کاری حل میشود ؟؟؟
ناشناس
دوشنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۵
از راه خدا جدا شدن همه بلایی سر ادم میاد کاشکی در خلوت به جای کناه کبیره و خود ارضایی به خدا پناه ببریم و دو رکت نماز بخونیم خدا در عوض می دیدید چطوری دست تون می گرفت
فرهاد
Iran (Islamic Republic of)
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۳ - ۰۳:۲۷
عذربدترازگناه؟/امیدوارم این آقای دکترسعی درتوجیه کردن این عمل زشت یعنی فیلمبرداری وپخش آن توسط همکارانشان راندشته باشند
پیداکردن مجرم دربین فقط چندنفری که دراطاق عمل بودندواقعاکارسختی است؟هم فردتوهین کننده به بیماروهم فیلمبرداربایدمجازات شوندوگرنه اصل محرم بودن پزشک چه میشود.
محمد
Iran (Islamic Republic of)
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۳ - ۱۴:۲۱
اگر فیلم پخش شده آموزشی بود مطمئناً با دوربین کیفیت بالا وبه صورت کاملا واضح همراه با جزییات گرفته میشد نه با دوربین یک گوشی کیفیت پایین آن هم به صورت پنهانی مسلم است که این دختر بدبخت را سوژه قرار دادند و این فیلم را برای همین امر از این دختر گرفته اند
بهروز
Iran (Islamic Republic of)
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۳ - ۲۲:۳۶
خدا لعنتتون کند چرا توجیح می کنید متاسفانه فساد قشر زیادی از پزشکان رو گرفته اون از تعرفه های بالا و زیرمیزی این هم از قسم نامشون خداوند انشااله پاسخ این آبروریختناتون رو بده
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
پنجشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۱
خدا لعنتتون کنه
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
جمعه ۰۲ آبان ۱۳۹۳ - ۲۲:۴۱
خدالعنتتون کنه دکترای نفهم انشالاتقاص پس بدین احمقا
مینا
Iran (Islamic Republic of)
جمعه ۰۲ آبان ۱۳۹۳ - ۲۳:۵۳
خاک برسره این دکتر.که فقط به فکر پول هستن.وقتی میخوان وارده اتاق عمل بشن تالباس زیرشونم باید عوض کنند تامیکروبی وارد اتاف وبدن بیمار نشه ولی مثل اینکه گوشی موبایل میکروب نداره.کسی که قانون کاره خودشو زیر پامیذاره معلومه که آبروی بیمارشم براش مهم نیست
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
شنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۳ - ۱۴:۲۸
دکتر باید از هرج مرج جلوگیری کنه خاک بر سر اون دختر که اینقدر بیشعوره هیچ دختری تو خلوتش با لامپ خودارضای نمیکنه همون بهتر که خودکشی کرده
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
شنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۳ - ۱۸:۱۴
واقعاً حالم رو از جامعه پزشکان به هم زدید با این سیاه‌نمایی‌هاتون:
« این مورد خاص‌ هم احتمالاتی مانند شکسته شدن جسم خارجی در داخل بدن و ایجاد پارگی ها و عفونت و سایر عوارض، باعث شده که جراحان بارها حین انجام عمل‌، احساس مسوولیت و نگرانی خود را با بیان دعا و حاجت‌خواهی نشان دهند. به نظر من حتی آنجا که یکی از پزشکان با عصبانیت نسبت به بیمار بیهوش‌، اعتراض و تندی می‌کند‌، حس دلسوزی و وظیفه هشدار و نهیب زدن به بیمار را متذکر شده است.»
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
پنجشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۱
جناب اقای دکتر متین!
حمایت جامعه ی پزشکی از همدیگه برام فوق العاده ستایش برانگیزه!
اونجایی که زیر میزی گرفتنهای حرام و غیر قانونی با احساس حق به جانب داشتن آندرتیبل معنا میشه و اونجایی که انجام عمل غیر اخلاقی و غیر قانونی ای مثل پخش اسرار بیمار فیلم آموزشی و زدن حرفهای بی ادبانه دلسوزی و مسئولیت پذیری...!!!! پزشک و دنیای پزشکی حال حاضر ایران تبدیل به تاجر و تجارت شده فعلا... بدون هیچ گونه اخلاق!!!! پس بهتره به جای توجیه این قبیل مسائل کمی به فکر اصلاح این غده ی سرطانی در حال رشد سریع بکنید...
محمد
چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۳ - ۲۳:۳۹
بعضی از دکترها فقط به فکر پول اند دریغ از یه زره عاطفه و درک از خدا می خوام دکتر هایی که درک ندارند خدا بهشون درد بده کهحال بیمار رو درک کنند
shiva
Iran (Islamic Republic of)
يکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۳ - ۱۴:۲۲
واقعا که خجالت نمیکشن ابروی یه دختر رو بردن
ايراني
Iran (Islamic Republic of)
جمعه ۰۳ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۶:۴۳
متاسفم براي نزاد آريايي ما كه خود را بهتر از همه ميدونيم مسلمان ميدونيم متاسفم ...................
سارا
Iran (Islamic Republic of)
جمعه ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۸:۲۹
من خودم جز پرسنل اتاق عملم
فک نمیکنم ابروی ی دخترو بردن باعث افتخار باشه و جنبه اموزشی داشته باشه
چطوره ک عملاس زنان خود پرسنل مرد نمیتونن باشن ولی فیلم اینچنینی بار اموزشی داره
ادم باید بی رحم باشه ک بگه اشکال نداره ک دختر مردم خودکشی کرده و حقش بوده
خوبه ما ایرانیا ب جایی رسیدیم از خودکشی ی نفر خوشحال میشیم
کاش یاد بگیریم قضاوت هیچ وقت نکنیم....
ali
United States of America
شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۲:۱۴
اگر این فیلم مال ناموس خودت بود باز هم این حرفهای مزخرف را میگفتید برو خجالت بکش که کار فجیح همکارت را توجیح میکنید شما خجالت نمیکشید که با این چرنداتون به شعور مردم توهین میکنید .کاش احساس میکردی که این مشکل برای خانواده ی خودت بوده بعد یدیم چجوری اظهار فضل میکردی
صابر
دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۴
این دختر در واقع ناموس این دکتر هست و او این چنین رفتار کرد پس معلومه که انسان بی ناموسیه.
محمد
United States of America
سه‌شنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۹
اولا بگم که نمیشه با این اتفاق راجع به همه پزشکا قضاوت کرد هرچند که کار بسیار اشتباهی رخ داده هم از فیلم گرفتن و هم از پخش اون ولی خدا میدونه روزانه چندین بار اتفاقات مشابه رخ میده که هیچ پزشکی فیلم نمیگیره و پخش نمیکنه پس نمیشه همه رو به یه چشم دید
درضمن از نظر مهمترین عامل چنین اتفاقاتی خوانواده ها هستن (هرچند که خود دختر و کسی که فیلم روپخش کرده مقصر هستن) چونکه چنان شرایط رو برای ازدواج سخت کردن که هم پسرا و هم دخترا ترجیح میدنکه مدتها در دام گناه کبیره بیفتن تا ایتکه اینطور و با این شرایط ازدواج کنن
چرا باید مهریه بیشتر از 114 سکه باشه؟چرا پسر تا خونه و ماشین و همه چی نداشته باشه پا پیش نمیذاره؟چرا دولت شرایطی رو به وجود آوارده که جوونا مجبور بشن بین ازدواج و تحصیل یکی رو انتخاب کنن و چرا نشه همزمان هم ازدواج کرد و هم ادامه تحصیل داد؟
حالا متوجه میشیم که چرا اسلام این همه روی ازدواج تاکید داره؟چیزی که خیلی از ما اونو به مسخره گرفتیم