دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۳
یکی از اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اعلام کرد: بررسی کیفیت سوخت در این کمیسیون با این هدف پی‌گیری می‌شود تا ضرر وارده به نظام اقتصادی کشور و تبعات آن مشخص شود.
کد خبر : ۱۳۶۵۱۱

حمید رسایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره علت بررسی کیفیت سوخت توزیع شده در کشور در کمیسیون اصل 90 توضیح داد: با توجه به ادعای مطرح شده مبنی بر آلایندگی بنزین پتروشیمی و اجبار به واردات این سوخت، هزینه‌هایی به نظام تحمیل شده است.

وی با تأیید نتیجه گزارش کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره کیفیت بنزین توزیع شده در کشور گفت: این موضوع در کمیسیون اصل 90 با این هدف پی‌گیری می‌شود تا ضرر وارده به نظام اقتصادی کشور و تبعات آن مشخص شود.

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات با اشاره به این که در نشست فردا ( سه‌شنبه، 29 مهرماه) کمیسیون اصل 90، قرار است موضوعاتی مانند دلایل واردات بنزین، افراد واردت‌کننده این سوخت، سود حاصله از واردات بنزین مورد بحث واقع شود تأکید کرد: این کمیسیون پی‌گیری می‌کند که چرا برخلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، با ارائه اطلاعات غلط، توان داخلی کشور نادیده گرفته شد.

به گزارش تسنیم، بعد از این که وزارت نفت و سازمان حافظت محیط زیست، بنزین تولید شده در پتروشیمی‌ها را عامل افزایش سرطان در کشور اعلام کردند، اواخر خرداد ماه، کمیسیون بهداشت و درمان با دستور رئیس مجلس شورای اسلامی، بررسی جامعی درباره موضوع آلایندگی بنزین‌های تولید داخل و تاثیر آن بر سلامت مردم را در برنامه کاری خود قرار داد.

بر این اساس اول تیرماه کمیسیون بهداشت برای بررسی این موضوع از برخی دستگاه‌ها مانند سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان ملی استاندارد، شرکت ملی پالایش و پخش فرآوردههای نفتی ایران، واحدهای پتروشیمی‌، برخی از مؤسسات دانش بنیان و مرکز پژوهش‌های مجلس دعوت کرد تا مستندات خود را به این کمیسیون ارسال کنند تا صحت این موضوع بررسی شود.

علی‌رغم تأخیر در تهیه گزارش مورد نظر آن هم به علت تعلل سازمان محافظت محیط زیست در ارائه اسناد مورد ادعا، این گزارش به رئیس مجلس شورای اسلامی تقدیم شد، اگرچه نتیجه تحقیقات کمیسیون بهداشت از سوی لاریجانی اعلام نشده است اما بخشی از این گزارش رسانه‌ای شد.

تحقیقات مورد اشاره، ادعای وزارت نفت و سازمان حفاظت از محیط زیست را رد و در سرفصلهایی خاطر نشان می‌کند که "ادعای افزایش تعداد بیماران سرطانی به علت استفاده از بنزین پتروشیمی غیر کارشناسی است"، " مدعیان آلایندگی بنزین، اسناد معتبری ارائه ندادند"، " بهبود هوای تهران ربطی به توقف تولید بنزین پتروشیمی ندارد "، "ادعای بنزین پتروشیمی عامل اصلی آلایندگی هوا، غیر علمی است" .

از سوی دیگر در این گزارش تأکید شده است که " بنزین وارداتی (جایگزین بنزین پتروشیمی) فاقد استاندارهای مصوب و گران‌تر از نرخ فوب خلیج فارس است". این در حالیست که وزارت نفت با ادعای آلایندگی بنزین پتروشیمی، تولید این محصول را متوقف و اقدام به واردات دوباره بنزین کرد و بهبود هوای کلانشهر تهران را به بنزین وارداتی مربوط می‌دانست.

حال که گزارش کمیسیون بهداشت بعد از دو ماه بررسی کلیه اسناد و مدارک تهیه شده است، سازمان حفاظت محیط زیست نتیجه آن را نپذیرفته است و این بار کمیسیون اصل 90 تصمیم به بررسی این موضوع گرفته است؛ به همین منظور قرار است اعضای این کمیسیون روز سه‌شنبه این هفته (29 مهرماه) در نشستی با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، مدیرعامل صنایع پتروشیمی، مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوا و نمایندگان دو کمیسیون‌ بهداشت و درمان و انرژی مجلس در مورد کیفیت سوخت برگزار کنند.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر