تعداد بازدید : ۱۸۰۸
کد خبر : ۱۳۸۶۳۴
آماده سازی پالایشگاه های گاز برای فصل زمستان:
۲۵ آبان ۱۳۹۳ - ۱۶:۰۴
تهران - ایرنا - همزمان با شدت یافتن سرما و بالارفتن میزان مصرف گاز، زیرساخت های لازم برای فرآورش و انتقال گاز تولیدی فراهم می شود، به طوری که در روزهای اخیر سه واحد جدید پالایشی در پارس جنوبی راه اندازی و خطوط بین فازی نیز احداث شده است.

به گزارش ایرنا، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت قول افزایش 80 تا 100 میلیون مترمکعبی گاز تا پایان سال جاری را داده و مجموعه وزارت نفت همزمان با راه اندازی سکوهای دریایی تلاش می کند، پالایشگاه های فازهای مختلف پارس جنوبی را برای فرآورش گاز تولیدی آماده کند.

با توجه به آنکه بیش از 70 درصد گاز مصرفی کشور از میدان عظیم پارس جنوبی تامین می شود، بخش عمده تلاش ها برای افزایش تولید گاز در پارس جنوبی متمرکز شده است.

احداث خط لوله های بین فازی و اتصال پالایشگاه ها به خطوط سراسری انتقال گاز از جمله ابتکاراتی است که برای استفاده حداکثری از ظرفیت پالایشی این منطقه انجام می شود.** راه اندازی واحد سوم پالایشگاه فاز 12 پارس جنوبی 

مجری طرح توسعه فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی از دریافت روزانه ٥٠٠ میلیون فوت مکعب گاز از خط لوله پنجم سراسری کشور در این فاز خبر داد و افزود: ظرفیت این خط لوله انشعابی از خط لوله پنجم یک میلیارد فوت مکعب است که در صورت نیاز از آن بهره خواهیم برد.

رسول فلاح نژاد گفت: گاز دریافتی از خط لوله پنجم سراسری کشور پس از فرآورش در پالایشگاه فاز ١٢ برای مصرف به خطوط سراسری گاز تزریق می شود.

علی اکبر شعبانپور مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس پیشتر در گفت و گو با ایرنا از راه اندازی دو واحد شیرین سازی پالایشگاه فاز 12 با دریافت گاز ترش از خط پنجم سراسری تا پایان آبان ماه خبر داده بود.

طبق برنامه ریزی شرکت نفت و گاز پارس در روزهای آینده یک واحد دیگر شیرین سازی پالایشگاه فاز 12 نیز برای استفاده از گاز دریافتی از خط سراسری راه اندازی خواهد شد.** راه اندازی سومین ترین پالایشگاه فازهای ١٥ و ١٦

علی اکبر شعبانپور، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به آغاز تولید گاز شیرین در سومین ردیف (ترین) پالایشگاه فازهای ١٥ و ١٦ میدان پارس جنوبی از اواخر هفته گذشته، افزود: مقدمات لازم از جمله خط لوله بین فازی برای دریافت گاز ترش از سکوی ١٨ A در سومین ترین پالایشگاه این فاز آماده شده است.

وی ادامه داد: هم اکنون سکوی ١٨ A میدان گازی پارس جنوبی آماده ارسال گاز به خشکی بوده و با پایان مراحل تست خط لوله میان فازهای ١٥ تا ١٨ تولید از این سکو آغاز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس اظهار داشت: هم اکنون خط لوله میان فاز ١٥ و ١٦ و فاز ١٧ و ١٨ در حال فشار گیری با گاز شیرین است.

برای مواجهه با سرمای فصل زمستان، تلاش می شود حداقل ٤٠ میلیون مترمکعب گاز شیرین در سه واحد پالایشگاهی فاز ١٥ و ١٦ پارس جنوبی تولید شود.

هدف از توسعه فازهای ١٥و ١٦ تولید روزانه ٥٦,٦ میلیون مترمکعب گاز طبیعی ، ٧٥ هزار بشکه میعانات گازی ،٤٠٠ تن گوگرد و تولید سالیانه ١,٠٥ میلیون تن گاز مایع 'LPG' (پروپان و بوتان)و یک میلیون تن اتان برای تامین خوراک واحدهای پتروشیمی است.** بهره برداری از 5 واحد شیرین سازی پالایشگاه بزرگترین فاز پارس جنوبی تا پایان سال

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس پیشتر به ایرنا گفته بود: تا پایان سال جاری از پنج واحد شیرین سازی پالایشگاه فاز 12 پارس جنوبی بهره برداری می شود.

وی اظهار داشته بود: دو واحد شیرین سازی پالایشگاه فاز 12 با دریافت گاز ترش از خط پنجم سراسری تا پایان آبان ماه فعالیت خود را آغاز می کنند.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفته بود: قرار است انشعابی از خط لوله پنجم سراسری برای انتقال گاز به پالایشگاه فاز 12 احداث شود.

شعبانپور، در خصوص زمان راه اندازی دو سکوی فاز 12 اظهار داشت: با راه اندازی کامل سکوهای C و B فاز 12 در آذرماه، مجموع تولید گاز از بزرگترین فاز پارس جنوبی به 60 تا 65 میلیون مترمکعب در روز افزایش می یابد.

وی افزود: عملیات نصب و هوکاپ دو سکوی C و B فاز 12 نیز به اتمام رسیده و این سکوها در مرحله پیش راه اندازی قرار دارند.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس ادامه داد: با راه اندازی کامل سکوهای C و B فاز 12، تولید گاز از این سکوها در آذرماه سال جاری آغاز می شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: پس از ساخت سکوی چهارم و با راه اندازی کامل فاز 12، روزانه 81 میلیون متر مکعب گاز شیرین به شبکه سراسری تزریق می شود.

فاز 12 پارس جنوبی از نظر حجم کار، میزان سرمایه گذاری و تولید بزرگترین فاز منطقه گازی و نفتی پارس جنوبی به شمار می رود


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: