تعداد بازدید : ۷۶۸۴
کد خبر : ۱۴۱۰۷۵
توسط واحد تحلیل کارگزاری بورس بیمه ایران بررسی شد:
۰۳ دی ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۹
مریم رحمتی
شركت صنعتي پارس خزر در سال 1347 در شهر رشت با مشاركت شركت توشيباي ژاپن به منظور توليد انواع لوازم خانگي برقي با نام شركت صنعتي پارس توشيبا تأسيس گرديد و در سال 1359 نام شركت به شركت صنعتي پارس خزر تغيير يافت. در سال 1374 نيز سهام آن در بورس اوراق بهادار تهران پذيرفته شد. در حال حاضر اين شركت بزرگترين توليد كننده لوازم خانگي كوچك در ايران مي باشد

معرفی شرکت

شركت صنعتي پارس خزر در سال 1347 در شهر رشت با مشاركت شركت توشيباي ژاپن به منظور توليد انواع لوازم خانگي برقي با نام شركت صنعتي پارس توشيبا تأسيس گرديد و در سال 1359 نام شركت به شركت صنعتي پارس خزر تغيير يافت. در سال 1374 نيز سهام آن در بورس اوراق بهادار تهران پذيرفته شد. در حال حاضر اين شركت بزرگترين توليد كننده لوازم خانگي كوچك در ايران مي باشد.

اطلاعات کلی
سهامداران


طرح توسعه

این شرکت در پی انتقال کارخانه فعلی به کارخانه جدید در شهرک صنعتی رشت است در پی این انتقال و استفاده از خط تولید جدید بهای تمام شده کاهش می یابد (حمل و نقل،ضایعات ، پرسنل کمتر و...)

زمین 5 هکتاری

کارخانه فعلی در میدان توشیبا رشت قرار دارد و وسعت این کارخانه 5 هکتار می‌باشد. میانگین نرخ زمین مسکونی در این منطقه 3 میلیون تومان است و با لحاظ تغییر کاربری اگر این زمین متری 2 میلیون تومان بفروش برسد ارزش کل زمین 100 میلیارد تومان (به ازای هر سهم 661 تومان) بدست خواهد آمد.

وضعیت فروش شرکت

این شرکت فروش مقداری و مبلغی سال 93 خود را نسبت به سال 92 به ترتیب معادل 7 و 20 درصد افزایش داده است . و در پیش بینی بر اساس سه ماهه و شش ماهه فروش خود را تغییر نداده است.


عملکرد شش ماهه شرکت در سال 93 و 92 به شرح زیر بوده است:
چنانچه در جداول فوق مشاهده می‌شود نرخ فروش محصولات شرکت در شش ماهه نسبت به بودجه به صورت میانگین از نرخ رشد 5 درصدی برخوردار بوده است. این در حالی است که در شش ماهه 92 نرخ فروش نسبت به عملکرد محقق شده کل سال در حدود 3.5 درصد کمتر بوده است.

لازم به ذکر است شرکت در شش ماهه اول 92 در حدود 45% از مقدار فروش خود را محقق ساخته این در حالی است که در شش ماهه سال 93 شرکت تنها توانسته است 36% از مقدار فروش خود را محقق کند.

پیش بینی کارشناسی فروش


در پیش بینی کارشناسی فروش، با توجه به عملکرد شش ماهه تا حدودی مقدار فروش شرکت نسبت به بودجه کاهش یافته است و نرخ فروش در شش ماهه پایانی سال با لحاظ کردن افزایش نرخ دلار، نسبت به نرخ‌‌های شش ماهه اول 4 درصد رشد داده شده است.

تجزیه تحلیل بهای تمام شده


در محاسبات فوق کاهش مقدار فروش لحاظ شده و مواد مستقیم مصرفی شرکت 1 درصد رشد داده شده است(یک درصد رشد با توجه به در نظر گرفتن افزایش نرخ 10 درصدی یورو در سه ماهه پایانی سال و همچنین سهم 18 درصدی واردات مواد اولیه در بهای تمام شده لحاظ شده است).

صورت سود وزیانهمان طور که ملاحظه می کنید مطابق نظر کارشناسی فوق بدون لحاظ کردن تغییر در درآمد ناشی از سرمایه گذاری‌ها سود شرکت از 1046 ریال به 1303 ریال افزایش می یابد که 625 ریال آن از محل سرمایه گذاری است و 678 ریال مربوط یه عملیات شرکت می‌باشد.

ارزیابی سرمایه گذاری‌‎های شرکت
ارزش گذاری

سود کارشناسی این سهم 1303 ریال می باشد که 625 ریال آن از محل سرمایه گذاری ها و 678 ریال دیگر از محل فعالیت اصلی شرکت می باشد. لذا به سود ناشی از عملیات شرکت ضریب P/E 5 داده می شود که ارزش فعالیت عملیاتی این شرکت معادل 3390 ریال محاسبه می گردد. این عدد به اضافه NAV هر سهم(با ضریب 60 درصد) می شود و در کل ارزش ذاتی 8835 ریال برآورد می گردد.البته در این محاسبات ارزش زمین این شرکت لحاظ نشده است.

همان طور که در بالا ذکر شد این شرکت در پی انتقال کارخانه فعلی به کارخانه جدید در شهرک صنعتی رشت است و کارخانه فعلی در میدان توشیبا رشت قرار دارد و وسعت این کارخانه 5 هکتار می‌باشد. میانگین نرخ زمین مسکونی در این منطقه 3 میلیون تومان است و با لحاظ تغییر کاربری اگر این زمین متری 2 میلیون تومان بفروش برسد ارزش کل زمین 100 میلیارد تومان (به ازای هر سهم 661 تومان) بدست خواهد آمد.


واحد تحقیق و مطالعات کارگزاری بورس بیمه ایران

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.