تعداد بازدید : ۱۵۸۳
کد خبر : ۱۴۲۹۳۹
«دنیای اقتصاد» بررسی می‌کند
۰۲ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۸
حسام عقبايي: قيمت مسكن هنوز اضافه‌بار دارد گزارش رئيس اتحاديه املاك از تاثير دارايي‌هاي سمي بانك‌ها بر بازار ملك
دنیای اقتصاد: تحقيقاتي كه اخيرا توسط سياست‌گذار بخش مسكن، براي اولين‌بار درباره تبعات «فعاليت‌هاي ساختماني شركت‌هاي وابسته به بانك‌ها» انجام شد، با بررسي‌هاي تكميلي مشاوران املاك، ابعاد تازه‌اي گرفته و منجر به كشف يك پيامد منفي ديگر شده است. وزير راه‌وشهرسازي خرداد امسال، بنگاه‌هاي زيرمجموعه بانك‌ها را يكي از سه نوع «دارايي سمي» سيستم بانكي دانست كه باعث شده پويايي نظام بانكي در پرداخت تسهيلات تضعيف شود. درباره اين بنگاه‌‌ها كه بخشی از آنها شركت‌هاي ساختماني هستند، روز گذشته رئيس اتحاديه مشاوران املاك تهران اعلام كرد: شركت‌هاي بانكي فعال در پروژه‌هاي ساختماني، فارغ از تاثير منفي در پروسه تسهيلات‌دهي، در افزايش قيمت مسكن نيز موثرند. اين شركت‌ها به‌خاطر توان مالي بالا، از يكسو در بازار لوكس‌سازي مشغولند و از سوي‌ديگر هنگام خريد زمين و ملك، تمايل به گرفتن تخفيف از فروشنده نشان نمي‌دهند. همين دو شكل متفاوت ساخت‌وساز، سبب شده اين شركت‌ها قيمت فروش ساختمان‌هاي خود را حدود 20درصد بيشتر از عرف منطقه تعيين ‌كنند. همزمان، معاونت مسكن نيز در گزارشی، از دو واقعه «خوب» و «بد» خبر داد. اين معاونت، با اشاره به تداوم «شيب منفي» قيمت واقعي آپارتمان‌، بابت ريزش تيراژ ساخت و بروز «كمبود عرضه» در دو سال آينده، اظهار نگراني كرد.

گروه مسکن- هاجر شادمانی: تحقيقاتي كه اخيرا توسط سياست‌گذار بخش مسكن، براي اولين‌بار درباره تبعات «فعاليت‌هاي ساختماني برخي شركت‌هاي وابسته به بانك‌ها» انجام شد، هم‌اكنون با بررسي‌هاي تكميلي مشاوران املاك، ابعاد تازه‌اي گرفته و منجر به كشف يك پيامد منفي ديگر شده است. روز گذشته رئيس اتحاديه مشاوران املاك تهران اعلام كرد: شركت‌هاي بانكي فعال در پروژه‌هاي ساختماني، فارغ از تاثير منفي در پروسه تسهيلات‌دهي، در افزايش قيمت مسكن نيز موثرند.

اين شركت‌ها به‌خاطر توان مالي بالا، از يكسو در بازار لوكس‌سازي مشغولند و از سوي‌ديگر هنگام خريد زمين و ملك، تمايل آن‌چناني به گرفتن تخفيف از فروشنده نشان نمي‌دهند. همين دو شكل متفاوت ساخت‌وساز، سبب شده اين شركت‌ها قيمت فروش ساختمان‌هاي خود را حدود 20 درصد بيشتر از عرف منطقه تعيين ‌كنند و باعث تحريك ميانگين قيمت شوند. ديروز، معاونت مسكن نيز با اعلام يك گزارش رسمي، از دو واقعه «خوب» و «بد» در بازار خبر داد. اين معاونت، با اشاره به تداوم «شيب منفي» قيمت واقعي آپارتمان‌ به عنوان واقعه خوب نسبت به ريزش تيراژ ساخت و بروز «كمبود عرضه» در دو سال آينده، اظهار نگراني كرد.
دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه‌وشهرسازی با انتشار گزارش جدید از وضعیت قیمت مسکن و ساخت‌و‌ساز در پایتخت اعلام کرد: در حالی که شیب قیمت حقیقی مسکن (با احتساب نرخ تورم) همچنان رو به کاهش است اما وضعیت موجود در ساخت‌و‌ساز مناسب نیست و افت فعالیت‌های ساختمانی در ماه‌های اخیر می‌تواند بازار مسکن در شهر تهران را طی دو سال آینده با کمبود عرضه رو‌به‌رو کند. چند روز پیش «دنیای اقتصاد» در گزارشی کامل با استناد به اطلاعات رسمی از کاهش شدید شتاب سرمایه‌گذاری در حوزه تکمیل آپارتمان‌های نیمه‌کاره خبر داد و در تحلیلی کارشناسی، بابت انعکاس این وضعیت در بازار مسکن سال‌های آینده، به شکل «کمبود عرضه» هشدار داد. دیروز دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه‌وشهرسازی نیز در گزارش خود با اعلام یک اتفاق خوب در بازار مسکن، از تداوم سیر کاهشی قیمت حقیقی مسکن خبر داد و اعلام کرد: نگاهی به روند قیمت مسکن از ابتدای سال 1391 تا پایان آذرماه سال جاری (در شهر تهران)، حاکی از این است که قیمت مسکن پس از طی یک روند صعودی نسبتا شدید تا خرداد ماه سال گذشته و افزایش حدود 70‌درصدی قیمت مسکن در خرداد ماه سال 1392، نسبت به ماه مشابه سال قبل، از تیرماه سال 1392، از ثبات نسبی برخوردار بوده و تاکنون در حدود مبلغ 40 میلیون ریال به ازای هر مترمربع، در نوسان بوده است. ثبات قیمت مسکن در شرایطی ادامه دارد که نرخ تورم عمومی با وجود سیر نزولی همواره بالاتر از 14 درصد بوده، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که قیمت حقیقی مسکن به صورت مداوم کاهش یافته است و با توجه به اینکه کاهش تورم نقطه به نقطه با سرعت یک‌سال گذشته دور از انتظار است، در صورت ادامه ثبات قیمتی در بازار مسکن، سیر نزولی قیمت حقیقی مسکن همچنان ادامه می‌یابد. دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه‌وشهرسازی همچنین با اعلام یک اتفاق منفی درباره وضعیت فعلی ساخت‌و‌ساز، در این گزارش می‌افزاید: بررسی تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده در شهر تهران نشان می‌دهد با افزایش قیمت مسکن، تقاضا برای صدور پروانه ساختمانی نیز با افزایش مواجه می‌شود و با ایجاد ثبات قیمتی در بازار مسکن، به تدریج تقاضا برای پروانه ساختمانی و در نتیجه ساخت‌و‌ساز جدید نیز در بازار مسکن کاهش می‌یابد. بر این اساس در اردیبهشت و خرداد ماه سال 1392 همزمان با افزایش شدید قیمت مسکن در شهر تهران، تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده نیز افزایش یافته است ولی با ایجاد ثبات در بازار مسکن،به تدریج تقاضا برای پروانه‌های ساختمانی نیز با کاهش مواجه شده به طوری که تعداد واحدهای مسکونی در پروانه‌های ساختمانی صادر شده شهر تهران از حدود 5/24 هزار واحد در اردیبهشت ماه سال 1392 به 2/4 هزار واحد در آبان ماه سال جاری کاهش یافته است و در صورت ادامه روند موجود، با توجه به دوره ساخت حدودا 2 ساله مسکن در شهر تهران، می‌توان انتظار داشت که بازار مسکن در شهر تهران بعد از گذشت دو سال با کمبود عرضه مواجه شود.

سه راهکار احیای عرضه مسکن
رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با تایید دو واقعه خوب و بد به ترتیب شامل وجود ظرفیت کاهش بیشتر مسکن و تایید تداوم سیر نزولی ساخت‌و‌ساز، در خصوص علت افت انگیزه سرمایه‌گذاری برای تکمیل واحدهای نیمه‌تمام و تزریق آنها به بازار مسکن، به «دنیای اقتصاد» گفت: کاهش صدور پروانه‌های ساختمانی در ایران بیشتر به رکودی بازمی‌گردد که هم اکنون بر بازار مسکن حاکم شده و به این ترتیب انگیزه ورود و سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های ساخت‌و‌ساز و همچنین سایر سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه مسکن را کاهش داده است. حسام عقبایی ادامه داد: کاهش انگیزه سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن از موجبات کاهش صدور پروانه‌های ساختمانی شده که در دراز مدت اگر جبران نشود می‌تواند توازن بین عرضه و تقاضا را به هم بزند و در صورتی که زمانی هجمه سوداگری و رشد تقاضا در بازار مسکن داشته باشیم به دلیل کمبود عرضه، موجبات رشد قیمت مسکن به وجود خواهد آمد. وی افزود: بنابراین این موضوع باید با استفاده از سازوکاری که بتواند رویکردهای سرمایه‌‌ای و انگیزه‌های سرمایه‌گذاری در بازار مسکن به ویژه در حوزه تولید و ساخت‌و‌ساز را تقویت کند، درمان شود. عقبایی خاطرنشان کرد: راهکاری که در این زمینه پیشنهاد می‌شود، افزایش حجم معاملات و گردش مالی است که می‌تواند رونق را در بازار مسکن ایجاد کند و به تولید‌کننده و سازندگان انگیزه فعالیت بدهد تا با فروش و تبدیل واحدهای آماده به «نقدینگی» از منابع مالی حاصل از آن به‌منظور ساخت مجدد و گردش مالی استفاده شود. وی تاکید کرد: بخشی از این ایجاد انگیزه می‌تواند از طریق در نظر گرفتن تسهیلات ویژه یا افزایش وام ساخت و خرید مسکن و از همه مهم‌تر بازگشایی گره‌های موجود در سایر عرصه‌های اقتصادی موثر بر بازار مسکن به عنوان زمینه‌ساز خروج از رکود صورت پذیرد. عقبایی همچنین کنترل سیاست‌های بانکی و پولی و آزادسازی سرمایه‌های حبس شده در بانک‌ها برای ورود به بازار مسکن و ایجاد تحرک در این بخش را از دیگر راهکارهای موثر در این موضوع عنوان کرد. وی گفت: هر چند کاهش پروانه‌های ساختمانی طی نیمه اول سال 93، نمی‌تواند اثر فوری بر قیمت مسکن داشته باشد اما این موضوع در بلندمدت از موجبات افزایش قیمت و عاملی نگران‌کننده محسوب می‌شود.

آثار بنگاهداری بانک‌ها در بازار مسکن
رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران همچنین با اشاره به نقش بنگاهداری بانک‌ها در ایجاد بی نظمی و افزایش قیمت مسکن، از افزایش فعالیت آنها در ساخت واحدهای مسکونی لوکس و گران قیمت که معمولا حدود 20 درصد گران‌تر از واحدهای مشابه به بازار فروش عرضه می‌شوند، انتقاد کرد. این در حالی است که، عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی نیز نیمه اول امسال بنگاهداری بانک‌ها یا همان شرکت‌های ساختمانی وابسته به بانک‌ها را در نقش «دارایی‌های سمی» سیستم بانکی توصیف کرد و گفت: فعالیت شرکت‌های سرمایه‌گذاری و ساختمانی وابسته به بانک‌ها در روند توزیع مناسب منابع پولی و تسهیلات بانکی به بخش خصوصی اختلال ایجاد کرده است. کارشناسان می‌گویند: حضور شرکت‌های ساختمانی زیرمجموعه بانک‌ها در بازار مسکن از یکسو جلوی پرداخت حجم مناسب تسهیلات به ساختمان‌سازی‌های غیروابسته را مسدود کرده و از سوی دیگر کل بازار ملک را تحت‌الشعاع قرار داده است. در این باره، حسام عقبایی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران، دیروز در جمع خبرنگاران اطلاعات جالبی را مطرح کرد و گفت: شرکت‌های ساختمانی وابسته به بانک‌ها چون از توان مالی بالایی برخوردارند از یکسو در ساخت‌و‌سازهای گران‌قیمت و لوکس فعالیت می‌کنند و از سوی دیگر اصراری بر خرید زمین با قیمت ارزان‌تر از مالکان املاک را ندارند. بنابراین این دو مدل ساخت‌و‌ساز شرکت‌های بانکی در افزایش قیمت مسکن و جلوگیری از کاهش آن موثر است به طوری که ساختمان‌هایی که بانک‌ها برای فروش به بازار عرضه می‌کنند تحت تاثیر هزینه بالایی که برای خرید زمین و ساخت آن صرف کرده‌اند، چیزی در حدود 20 درصد گران‌تر از املاک مشابه منطقه، تعیین قیمت می‌کنند. وی تاکید کرد: براساس قانون، بانک‌ها حق ورود به فعالیت‌های بنگاهی از ساخت‌و‌ساز و خرید و فروش مسکن را ندارند، این در حالی است که هم اکنون برخی بانک‌ها با جمع‌آوری نقدینگی‌های مردم و برخورداری از توان مالی، به صورت گسترده بر قیمت مسکن تاثیر‌گذار شده‌اند. عقبایی ادامه داد: عمده بانک‌ها تنها به ساخت واحدهای لوکس و گران قیمت روی آورده‌اند و بنابراین ساخت‌و‌سازهای آنها نیازهای عمومی و واقعی جامعه را پوشش نمی‌دهد، ضمن اینکه در الگوی قیمت‌گذاری خود، به شدت قیمت واحدها را افزایش داده‌اند و برای توجیه این گرانفروشی، استفاده از برند بانک و اطمینان خریدار از سرمایه‌گذاری صورت گرفته را عنوان می‌کنند.

ثبات قیمت مسکن حداقل تا پایان بهار 94
رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران روز گذشته در جمع خبرنگاران با بیان اینکه قیمت مسکن همچنان ظرفیت کاهش بیشتر را دارد، گفت: می‌توان از طریق اعمال کنترل در سودهای فراوانی که نصیب بساز و بفروش‌ها می‌شود و همچنین اعمال سیاست برای کنترل قیمت زمین، باز هم قیمت مسکن را واقعی‌تر کرد. وی با تاکید بر تداوم ثبات در قیمت مسکن تا پایان امسال، گفت: هر چند پیش‌بینی قیمت مسکن برای تمام ماه‌های سال آینده، هنوز مقداری زود است اما با توجه به وضعیت موجود، حداقل تا پایان بهار 94 شاهد افزایش قیمت نخواهیم بود. عقبایی گفت: با این وجود وضعیت بازار مسکن به‌گونه‌ای نیست که توقع افزایش قیمت حتی به اندازه تورم نیز مطرح باشد.


سطح جديد قيمت مسكن در آذر
اطلاعاتي كه ديروز از آمارهاي ثبت شده در سامانه رهگيري معاملات مسكن، در اختيار «دنياي‌اقتصاد» قرار گرفت، نشان مي‌دهد: متوسط قيمت مسكن در شهر تهران در 15 روز اول آذر، برخلاف دو ماه قبل‌تر، شيب منفي داشته و 6/1 درصد نسبت به آبان كاهش يافته است.ميانگين قيمت هر مترمربع واحد مسكوني در نيمه اول آذرماه به 4 ميليون و 44هزار تومان رسيد كه در مقايسه با قيمت 4 ميليون و 110 هزار توماني آبان ماه، معادل 6/1 درصد افت كرده است. در دو ماه اول پاييز امسال، نوسانات ماهانه قيمت مسكن در شهر تهران، به صورت خفيف، شيب مثبت به خود گرفت و حدود 5/0 درصد در هر ماه افزايش پيدا كرد. كارشناسان در اوايل آذرماه، اين ميزان رشد جزئي قيمت مسكن را طبيعي توصيف كردند و با تاكيد براينكه، اين ميزان افزايش قيمت، هرگز به معناي شروع دوره رونق و افزايش تدريجي قيمت ملك نيست، اعلام كردند: تغيير حجم معاملات بين مناطق شمالي و جنوبي تهران در هر ماه، مي‌تواند اثر وزني معاملات ارزان‌تر يا گران‌تر بر ميانگين قيمت مسكن را تغيير دهد و در نتيجه باعث نوسان جزئي زير يك درصد قيمت– مثبت يا منفي- شود. هم‌اكنون شيب قيمت مسكن در 15 روز اول آذر، مجددا نزولي شده و اگر چه اين كاهش نيز در راستاي تغيير حجم معاملات قابل تحليل است اما بررسي‌هاي اتحاديه مشاوران املاك نشان مي‌دهد قيمت مسكن هنوز با ظرفيت ‌اضافه همراه است در نتيجه امكان كاهش بيشتر آن وجود دارد.
سورن
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۲
به نظر من شما منحنی تقاضا را با ید در شرایط رکود نگاه کنید و مسلما به این نتیجه خواهید رسید با توجه به اینکه قدرت خرید مردم رو به کاهش است و امیدی به بهبود این قدرت خرید در چند سال آینده نیست بنابر این با همین روند تولید مسکن با توجه به تغییر تقاضا به سمت حاشیه تهران و تولیداتی چون مسکن مهر به نظر می رسد تا 4 سال آینده هم با کمبود عرضه مواجه نخواهیم شد
پاسخ ها
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۳
مردمو از کاهش تولید نترسونید اونزمانی که این حربه ها کارساز بود دهه شصتی ها نیاز به مسکن داشتند که الحمدالله اونایی که تونستند ازدواج کردند و یه فکری برای مسکنشون کردند اونایی هم که نتونستند قدمشون رو چشم مامان باباشون و در کنار والدین زندگی مجردی را می گذرانند بعد از آنهم موالید کاهش پیدا کرده یادتونه بچه های دهه شصتی چه مصیبتی برای سه شیفته شدن مدرسه و قبولی در دانشگاه داشتند برای مسکن هم دیگه دورشون تموم شده و مسکن هم پس از این بیچاره ها مثل مدرسه تک شیفته و صندلیهای دانشگاه به وفور قابل دسترسی می باشد . حالا شما هی زور بزنید قیمت زمین را بالا نگه دارید . مجبورید قیمتها را نصف کنید .
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: