تعداد بازدید : ۲۲۵۳
کد خبر : ۱۴۳۲۴۳
۰۷ بهمن ۱۳۹۳ - ۲۳:۱۰
الیاس نادران، علیرضا زاکانی و احمد توکلی به دعوت انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان در نشستی به تشریح نظرات و دیدگاه‌هایشان در خصوص مفاسد اقتصادی و حکم اخیر معاون اول دولت دهم پرداختند.

به گزارش ایسنا، احمد توکلی در این نشست که "تقدیر از نمایندگان و رسانه‌های پیگیری کننده مفاسد اقتصادی" نام داشت گفت: بزودی طرحی در مجلس مطرح می‌شود که توسط محمد دهقان نماینده مردم چناران در دست مطالعه و بررسی است، این طرح تشکیل سازمان مستقل مبارزه با مفاسد اقتصادی زیر نظر قوه قضائیه ولی مستقل از این قوه را دنبال می‌کند.

وی ادامه داد: البته ممکن است مجلس در این مسیر دچار دست‌اندازشود، چون مسأله مربوط به قوه قضائیه است و این قوه باید به مجلس لایحه بدهد.

نماینده مردم تهران با تشکر از صدور حکم معاون اول دولت دهم، گفت: بسیار متأسفم که در جمهوری اسلامی ایران معاون رئیس جمهور تحت تعقیب قرار می‌گیرد اما حالا که این اتفاق افتاده باید این مسیر ادامه یابد، با این حکم یک تحول در روند رسیدگی قضایی اتفاق افتاده است، امیدوارم پرونده‌های مرتضوی، مهدی هاشمی، استات اویل و کرسنت نیز با عدالت، دقت و سرعت رسیدگی شود.

توکلی با نقد عملکرد قوه مقننه در بازنگذاشتن دست رسانه‌ها برای پیشگیری از مفاسد اقتصادی، گفت: مجلس تا الان در این زمینه به وظیفه‌اش درست عمل نکرده است، بنده به عنوان یک روزنامه‌نگار که از سال 64 مشغول فعالیت است در دادگستری پرونده قطوری دارم که در یک جلسه یکجا به بنده تفهیم اتهام شد؛ هرچند که هنوز کارم به دادگاه نرسیده است ولی همیشه به عنوان روزنامه نگار تحت تعقیب بوده‌ام.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه تأکید کرد: در مجلس تلاش می‌کنیم کاری کنیم که از نظر قانونی دست رسانه‌ها در پیگیری پرونده‌های مربوط به مفاسد بازتر شود.

به اعتقاد توکلی، رسیدگی به پرونده‌های مفاسد، اصلاح طلب و اصول‌گرا و مجلس و دولت نمی‌شناسد.

وی تأکید کرد: در هر جا که بتوانیم جلوی فعالیت مفسدان در قوا و جریان‌های سیاسی را می گیریم.

توکلی از حضور پرونده امتیاز واردات 650 میلیون یورویی در شورای رقابت سخن گفت و افزود: به نظر می‌رسد اعلام عمومی این پرونده موجب عبرت نشد و رانت مشابهی به چند مسئول دولتی داده شده است.

وی با اشاره به پرونده مهدی هاشمی ضمن تشکر از زحمات قوه قضائیه گفت: هدفمان در رسیدگی به مفاسد منکوب دیگران نیست، خدا نیامرزد بنده را اگر اینگونه رفتار کنم. هدف بنده و همفکرانم فقط مجازات متخلفان است.

این نماینده مردم تهران رسیدگی دو سه ساله به پرونده‌های مفاسد را زمان زیادی ندانست و افزود: دولت قبل در پرونده بابک زنجانی مقصر است، مسئولان این دولت از جاعل بودن این فرد در نظام بانکی مطلع بودند، اما باز به وی اعتماد کردند.

توکلی با اشاره به اظهارات معاون اول دولت دهم در یکی از جلسات کمیته رسیدگی به تخلفاتش، گفت: رحیمی در یکی از 13 جلسه رسیدگی به تخلفاتش به بنده گفت "من برای همه مخالفانم پرونده درست کرده‌ام ‌به جز (توکلی)" بنده هم با استناد به همین رفتار رحیمی تأکید کردم که ایشان صلاحیت امانتداری ندارد.

در ادامه این نشست، الیاس نادران با تشکر از اقدام قوه قضائیه در صدور حکم معاون اول دولت دهم، گفت: در پرونده مبارزه با مفاسد اقتصادی با وجود پیوند قدرت سیاسی با صاحبان ثروت، صاحبان قدرت سیاسی هیچ‌گاه به این شکل محاکمه نشده بودند، اگر بنا باشد مدال شجاعتی داده شود باید به قاضی مدیر خراسانی داده شود.

وی از مبسوط بودن پرونده محمدرضا رحیمی به علت سایر جرایمش خبر داد و افزود: اگرچه معتقد بودیم که همین جرمی که مرتکب شده است مستحق مجازات بیشتری بود ولی شنیده‌ام پرونده وی در خصوص سایر اتهامات همچنان مفتوح و در دست رسیدگی است.

به گفته دبیرکل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی بروز مفاسد اقتصادی موجب تخریب کل نظام و همه مسئولان پا ک‌تر می‌شود، به نظر می‌رسد برخی افراد دوست دارند پرونده مفاسد اقتصادی گسترده‌تر شود و دامن همه را بگیرد.

وی تأکید کرد: در رسیدگی به مفاسد اقتصادی نباید سیاسی و جناحی رفتار شود. امروز در مجلس شاهد گزارش‌هایی در حوزه نقل و انتقال ارز و مفاسد این حوزه هستیم، اما بنایمان در افشاگری است.

نادران، رحیمی را فاقد صلاحیت ریاست دیوان محاسبات کشور دانست و با تشریح روند انتخاب وی به عنوان ریاست دیوان، گفت: با وجودی که اتهامات سنگین مالی و رفتاری به وی وارد بود اما احمدی نژاد وی را آگاهانه و به تدریج به عالیترین مقامات سیاسی ارتقاء داد.

نادران با بیان اینکه بنده مجاز به انتشار سایر اتهامات محمدرضا رحیمی نیستم، از دادگاه خواست تا در این خصوص اطلاع رسانی کند.

وی با انتقاد از روند رسیدگی به پرونده استات اویل گفت: با وجودی که طرف خارجی در این پرونده حکم قضایی گرفته است ولی تازه 12روز بعد قرار است به این پرونده رسیدگی شود. اگر قوه قضائیه همان موقع به این پرونده رسیدگی می‌کرد کار به اینجا نمی‌کشید.

وی مدعی شد: در کمیسیون انرژی مجلس ششم وقتی موضوع پرونده استات اویل مطرح شد یکی از نمایندگان مجلس شماره تلفن متهم اصلی این پرونده را گرفت و این فرد را در جریان مذاکرات کمیسیون قرار داد.

در ادامه این نشست، علیرضا زاکانی هم گفت: عده‌ای با مستمسک قرار دادن فساد اقتصادی در ایران در پی منزه جلوه دادن نظام شاهنشاهی هستند، افرادی که امروز با مفاسد مبارزه می‌کنند در حقیقت با اصل نظام مردمی جمهوری اسلامی ایران مبارزه می‌کنند.

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی با مخاطب قرار دادن جریان‌های سیاسی رقیب، گفت: اشتباه نکنید، اگر عناصر فاسدی در جریان سیاسی شما وجود دارند آنان را از خود دور کنید و اصلاً فکر نکنید که با دفاع از آنان از جریان سیاسی خود دفاع می‌کنید.

وی تأکید کرد: برخورد با فساد در هر جریان سیاسی قابل تقدیر است.

نماینده مردم تهران خطاب به دستگاه قضائی، هشدار داد: نباید در برابر افرادی که پرونده‌های فساد قطوری در قوه قضائیه دارند، منفعلانه رفتار کنند.

زاکانی متذکرشد: در حوزه نفت و گاز باید دقت بیشتری شود و افرادی که دامنشان سیاه است نباید در مسند کار قرار گیرند، در مسیر مبارزه با فساد نباید تا جایی پیش رفت که مردم ناامید شوند.

وی با اشاره به تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد گفت: در این خصوص دو گزارش در مجلس تهیه شد که یکی سال 84 آغاز و سال 85 پایان یافت ولی کمیسیون وقت آموزش و تحقیقات آن را در اولویت قرار نداد و دومی در مجلس نهم آغاز و به سرانجام رسید که پس از تصویب در کمیسیون مربوطه در نهایت به دستگاه قضایی ارسال شد.

وی با اشاره به مدرک محمدرضا رحیمی گفت: مدرک وی مثل مدرک مرحوم کردان مشکل دارد، مدارک این فرد که از دانشگاه آکسفورد دریافت شده است به مدارک دوقلو در مجلس مشهور شده است که مورد استهزاء و خنده نمایندگان قرار گرفته است.

وی افزود: رحیمی بعداً تلاشی را برای دریافت مدرک از طرق خاص انجام داده است اما اطلاعاتم در این‌باره برای بیان کافی نیست.

زاکانی با اشاره به بخشی از صحبت‌های نادران در خصوص تماس تلفنی یکی از نمایندگان کمیسیون انرژی مجلس ششم با یکی از متهمان پرونده استات اویل، گفت: بعداً با بررسی اسناد و حساب‌ها مشخص شد برای برقراری این تماس 100 میلیون تومان به حساب نماینده خاطی واریز شده است و اساساً در روند رسیدگی پرونده استات اویل اختلافات جدی وجود دارد.

زاکانی با پافشاری بر «درست بودن برداشت 4.1 میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی»، مدعی شد: با وجودی که دولت گزارش دیوان محاسبات را دروغ می‌داند ولی شواهد و اسنادی وجود دارد اما بعداً با دست بردن در اسناد این موضوع لاپوشانی شده است.

وی با انتقاد از روند رسیدگی به پرونده کرسنت، گفت: در آینده نزدیک در خصوص ابعاد این پرونده با رسانه‌ها صحبت می‌کنم.

زاکانی در جملاتی مدعی شد: سربسته می‌گویم که در حوزه مفاسد اقتصادی بابک زنجانی 2 هم در راه است، این اطلاعات را عده‌ای از خودشان به ما اعلام کرده‌اند.

در پایان این مراسم با اهدای تابلوی آیه شریف "و ان یکاد" از توکلی، نادران و زاکانی و با اهدای یک جلد قرآن نفیس به خبرگزاری‌های فعال در مبارزه با مفاسد اقتصادی و تحت تعقیب قرار گرفتن از سوی قوه قضائیه در پرونده محمدرضا رحیمی تقدیر و تشکر شد.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۸:۰۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۸
از آقایان فوق درخواست میشود در مبارزه با مفاسد اقتصادی از قوه مقننه و همکاران محترمشان شروع کنند
پاسخ ها
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۲:۴۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
اون 170 نماینده که پول گرفتند

اها نمایندگانی که مدعی عمار هستید

نکنه خودتون هم پول گرفتید
ناشناس
UNITED STATES
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۸
جناب زاکانی اطلاعاتی که در مناظره هسته ای دادند با وجود ادعای شان بر اشراف داشتن بر موضوع، چندین اشتباه فاحش و اساسی داشت که هر کی بخواد اندکی تحقیق کنه می فهمه
ملت
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۸
ما مردم عاشق سریالهای دنباله داریم ، لطفا زنجانی 3 و 4 را هم برایمان برنامه ریزی نمایید تا لااقل ایام عید بیکار نباشیم .
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۸
اول ثابت کنید اسمتان جزو لیست 170 نفره م ر و لیست های مشابه نیست
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: