تعداد بازدید : ۱۸۲۷
کد خبر : ۱۴۶۶۹۶
۲۳ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۷

تلاش‌های دولت اوباما برای از سرگیری رابطه با کوبا بعد از 57 سال، نشان می‌دهد که دموکرات‌های حاکم بر آمریکا می‌خواهند به پرونده‌های مهم سیاست خارجی‌شان سروسامان بدهند. این پیش‌زمینه می‌تواند با رفتار مناسب آمریکایی‌ها در عدم زیاده‌خواهی در مذاکرات هسته‌ای و لغو واقعی تحریم‌ها، تقویت شود و نهایتاً به بهبود روابط به تهران بینجامد.

به گزارش جمهوریت ، عصر ایران در یادداشتی آورده است: مقام معظم رهبری در سخنان اخیر خود که از راهبردی‌ترین سخنان ایشان به شمار می‌رود، نکاتی را درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 مطرح کردند و از جمله درباره ادامه مذاکرات با آمریکا، نکته مهمی را بیان داشتند که در واقع، اعلام سیاست رسمی نظام در قبال آمریکاست؛ بخوانید:

«مذاکرات درخصوص موضوع هسته‌ای یک تجربه است. اگر طرف مقابل از کج‌تابی‌های خود دست بردارد، این تجربه را می‌توان در مسائل دیگر ادامه داد اما اگر طرف مقابل به کج‌تابی‌های خود ادامه دهد، تجربه قبلی ما در بی‌اعتمادی به آمریکا تقویت خواهد شد.»

این جمله یادآور سخنی است که ایشان پیش از این در 13 دی 86 بیان داشته بودند: «آن روزی که رابطه با آمریکا مفید باشد، اول کسی که بگوید رابطه را ایجاد بکنند، خود بنده هستم.»

از کنار هم قرار دادن این دو سخن می‌توان گفت که اینک توپ در زمین آمریکاست که باید حسن نیت نشان دهد تا جمهوری اسلامی ایران به این نتیجه برسد که رابطه با آمریکا مفید است.

البته در این که هر رابطه سیاسی، ذاتاً مفید است، تردیدی نیست ولی وقتی حدیث قریب به چهار دهه جدایی در میان باشد و پرونده‌ای حجیم از بی‌اعتمادی‌ها، اثبات حسن نیت، امری اجتناب‌ناپذیر است.

رهبر معظم انقلاب پیش از این تصریح داشته‌اند و اکنون نیز بر همان موضع هستند که مذاکرات جاری بین ایران و آمریکا، صرفاً ناظر بر پرونده هسته‌ای است و دیپلمات‌های ایرانی، مأذون به ورود در حوزه‌های دیگر نیستند. با این حال، این برای اولین بار در مذاکرات است که ایشان، صحبت از "مسائل دیگر" می‌کنند و با اشاره به تجربه مذاکرات اخیر، شرط قابل اندازه‌گیری و بسیار واضحی را مطرح می‌کنند: "دست برداشتن از کج‌تابی".

البته دست برداشتن از کج‌تابی، یک عنوان کلی و طبیعتاً غیرقابل اندازه‌گیری است اما با توجه به مذاکرات اخیر هسته‌ای، می‌توان رفتار آمریکا در طول مذاکرات و پایبندی آنها به توافق احتمالی را به طور کاملاً دقیقی سنجید و بر اساس آن تصمیم‌گیری کرد. لذا آمریکایی‌ها این فرصت را در اختیار دارند که عملکردی قابل قبول از خود در این پرونده به نمایش بگذارند تا مذاکرات ایران و آمریکا بتواند از پرونده هسته‌ای فراتر رفته، به روابط دو جانبه تسری یابد.

آمریکایی‌ها، در مذاکرات هسته‌ای اخیر، دو نوع رفتار متفاوت از خود بروز داده‌اند: از یک سو، اراده سیاسی قابل تحسینی برای توافق هسته‌ای با ایران از خود نشان داده‌اند و از دیگر سو، رفتارهای ناامید‌کننده‌ای را بروز می‌دهند مانند انتشار فکت شیت نادرست در خصوص بیانیه سوئیس که حاوی زیاده‌خواهی‌های عدیده بود.

برخی اظهارنظرهای مقامات آمریکایی در خصوص زمان‌بر بون لغو تحریم‌ها، حتی بعد از توافق جامع هسته‌ای نیز، دورنمای مناسبی از مناسبات طرفین، ترسیم نمی‌کند. همچنین تلاش آمریکایی‌ها برای سوءاستفاده از مذاکرات هسته‌ای با هدف کشاندن دامنه بازرسی‌ها به اماکن نظامی ایران، چیزی نیست که نشان‌دهنده حسن نیت واشنگتن باشد.

البته هنوز زمان باقی است، مذاکرات هسته‌ای در جریان است و ایران نیز زیاده‌طلبی نمی‌کند و تنها خواستار حقوق هسته‌ای بر مبنای مقررات بین‌المللی و نیز لغو یک‌جای تحریم‌هاست؛ حتی حاضر شده است پروتکل الحاقی را قبل از تصویب مجلس به صورت داوطلبانه اجرا کند. بنابراین، مذاکرات هسته‌ای فرصت مناسبی برای آمریکاست که تصویری معقول و غیر زورگو از خود به نمایش بگذارد.

ایرانی‌ها به دقت این مذاکرات را زیر نظر دارند و از جمله، کارشکنی‌های فرانسه در این مذاکرات و حتی غیبت وزرای خارجه چین و روسیه در پایان مذاکرات لوزان را به خاطر می‌سپارند و بر مبنای آن، قضاوت و رفتار می‌کنند.

آمریکا می‌تواند با عدول از کج‌تابی و رفتارهای دوگانه در مذاکرات، نشان دهد که واقعاً آماده است به 36 سال قطع رابطه با ایران پایان دهد. البته تلاش‌های دولت اوباما در خصوص از سرگیری رابطه با کوبا، آن هم بعد از 57 سال، نشان می‌دهد که دموکرات‌های حاکم بر آمریکا می‌خواهند به پرونده‌های مهم سیاست خارجی‌شان سروسامان بدهند. این پیش‌زمینه، می‌تواند با رفتار مناسب آمریکایی‌ها در عدم زیاده‌خواهی در مذاکرات هسته‌ای و لغو واقعی تحریم‌ها، تقویت شود و نهایتاً به بهبود روابط به تهران بینجامد.

مقامات آمریکایی قطعاً متوجه این موضوع هستند که اگر با منطق "زور و فشار" در مذاکرات هسته‌ای حاضر شوند، نه تنها به احتمال فراوان این گفت‌وگوها را به شکست خواهند کشاند، بلکه فرصت تاریخی حاضر که بعد از 36 سال ایجاد شده را نیز خواهند سوزاند؛ فرصتی که معلوم نیست بار دیگر در چه زمانی پیش خواهد آمد؟!

به علاوه، مردم ایران نیز بدبینی مضاعفی به آمریکا پیدا خواهند کرد زیرا می‌بینند که هم دولت ایران با تمام حسن نیت پای در مسیر گفت‌وگو و تعامل برداشته و هم رهبری نظام، شرایط مناسب آن را فراهم کرده است؛ پس مشکلی در این سو نیست و همه‌چیز به آمریکا برمی‌گردد که چگونه از شرایط بی‌نظیر اخیر برای بهبود روابط دو طرفه که هم به نفع ایران است و هم به سود آمریکا، استفاده کند.


یاحق
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۳
بسمه تعالی
اگر رابطه با آمریکا به نفع بعضی ها باشه ولو ما هم له بشیم مهم نیست و این اتفاق می‌افتد....
علی
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۳
هیچی دیگه . بفرمایید از این به بعد بگیم کشور دوست آمریکا .
حقیقی
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۸:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۴
مردم تو فلاکت هستند تنها راه همین است
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: