تعداد بازدید : ۱۹۲۶
کد خبر : ۱۴۶۹۲۶
۲۹ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۱
تقریبا در روزهای پایانی سال گذشته بود که خودروسازان کشور با ارسال نامه‌ای به مسئولان، تقاضای افزایش قیمت در سال جاری را داشتند اما این درخواست با واکنش بسیاری از مسئولان امر روبه‌رو شد و همه از ثبات قیمت این چهارچرخه مسئله ساز در کشورمان خبر دادند اما ظاهرا هنوز یک‌ماه از این اظهار نظر نگذشته که روند صعودی قیمت خودروهای داخلی کم کم آغاز شده و بسیاری از خریداران و البته فروشندگان خودرو رااز این موضوع متعجب کرده است.
اما سوال اصلی اینجاست که چطور با توجه به تمام دستورالعمل‌ها و البته اظهار نظرهای کارشناسان و مسئولان دولتی بازهم این روند آغاز شده، روندی که قرار بود کاملا کنترل شده باشد نه اینکه ناگهان در برخی موارد با افزایش نزدیک به 6 میلیون تومان همراه شویم. این اتفاق این شائبه را در ذهن برخی از مصرف‌کنندگان ایجاد کرده است که توان کنترل بازار از دست رفته و سازندگان یکه‌تاز میدان شده‌اند.
دلیل این گرانی از سوی خودروسازان، بالا رفتن نرخ شماره‌گذاری خودروها و مالیات بر ارزش افزوده عنوان شده بود، در حالی‌که برخی از انواع خودروها، بیش از میزان مقرر، اقدام به افزایش قیمت کرده بودند. این در شرایطی است که قیمت برخی از انواع خودروها نیز تا 5/5 میلیون تومان، افزایش رسمي‌داشته است.
چرا انتظار داریم خودرو گران نشود
احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان درباره گرانی خودرو به خبرنگار ما می‌گوید: من متعجب هستم که چطور وقتی قیمت اقلام مصرفی دیگری در جامعه غیرقانونی افزایش پیدا می‌کند رسانه‌ها زیاد واکنش نشان نمی‌دهند اما خودرو تبدیل به سوژه‌ای شده که همواره در صدر اخبار است.
نعمت‌بخش با اشاره به افزایش برخی هزینه‌های کارخانجات در ادامه می‌افزاید: این تصور اشتباه است که کارخانجات قیمت را افزایش داده‌اند چون این‌گونه نیست بلکه با افزایش کاملا قانونی یک سری عوامل تعیین کننده در قیمت نهایی مثل ارزش افزوده، دستمزد کارگران و تعرفه واردات ناخودآگاه قیمت تمام شده بالا رفته است که باید در این زمینه اطلاع رسانی دقیقی داشته باشیم. به عنوان مثال با توجه به افزایش یک درصدی نرخ مالیات بر ارزش افزوده به عنوان یکی از عوامل یاد شده یک خودروی 30 میلیون تومانی ، 300هزار تومان افزایش قیمت داشته است و درباره دیگر عوامل نیز می‌توان کاملا محاسبه کرد.
این مقام مسئول در صنعت خودروی کشورمان ضمن تاکید بر دخالت عوامل مختلف در تعیین قیمت نهایی محصولات خودروسازان می‌گوید: یکی از ماده‌های اصلی مورد نیاز کارخانجات، فولاد است که براساس قانون رسمي‌تعرفه آن از 4 به 10 درصد افزایش قیمت داشته است خوب حالا شما حساب کنید یک اتومبیل چند کیلو‌گرم آهن و فولاد لازم دارد که تنها قیمت آن 6درصد افزایش داشته است؟ پس چطور انتظار داریم خودروساز بازهم افزایش قیمت نداشته باشد این مورد که کاملا قانونی بوده است حالا از نرخ آب، برق، گاز و ده‌ها عامل دیگر بگذریم، این یک حساب کاملا دودوتا چهارتاست که باید به آن توجه داشته باشیم.
نعمت بخش در واکنش به این موضوع که افزایش دوباره قیمت خودرو زمینه رکود مجدد این کالا را ایجاد خواهد کرد، این‌گونه پاسخ داد: اینکه قدرت خرید مردم کم شده کسی منکر نیست ولی به هر ترتیب اگر خودرو را با سایر کالاها اعم از مسکن، سکه، دلار، میوه و گوشت مقایسه کنیم افزایش قیمت خودرو نسبت به همه این‌ها کمتر بوده است. ولی قدرت خرید مردم کم شده و این واقعیت امر است که باید به آن نیز توجه داشته باشیم.
گرانی بیش از 800 هزار تومان مجاز نیست
این درحالی است که رئیس شورای رقابت در آخرین اظهارات خود درباره افزایش قیمت خودرو با بیان اینکه سازمان حمایت مسئول نظارت بر بازار خرید و فروش خودرو است گفت: حداکثر افزایش قیمت خودرو با اعمال نرخ جدید مالیات ارزش افزوده حدود ۸۰۰ هزار تومان است.
وی با اشاره به اینکه سازمان حمایت، مسئول نظارت بر بازار خرید و فروش خودرو است افزود: اگر خودروسازی مغایر با دستورالعمل شورای رقابت اقدام به افزایش قیمت پایه محصولات خود کند شورا موظف به رسیدگی این موضوع است. این اظهار نظر رئیس شورای رقابت درحالی مطرح شده که هم اکنون با توجه به قیمت‌های جدید بازار درخواهیم یافت برخی از محصولات داخلی حتی تا نزدیک به 6 میلیون تومان نیز افزایش قیمت داشته‌اند و کسی در این زمینه یعنی تولیدات داخلی واکنش نشان نداده درحالی که نظارت سنگین در بازار وارداتی‌ها کاملا مشهود است.
معاون نعمت‌زاده:معرفی متخلفان به تعزیرات
با توجه به افزایش قیمت خودروهای تولید داخل و التهاب ایجاد شده در بازار خودرویی کشورمان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر کنترل کامل دولت بر بازار واردات خودرو و قیمت آن اعلام کرد: سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به دقت بازار خودروهای وارداتی را رصد کرده و بر قیمت‌گذاری این خودروها و حسن اجرای دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر قیمت خودروهای وارداتی به طور دقیق نظارت می‌کند.
وی تصریح کرد: بر این اساس، نمایشگاه‌های فروش خودرو نیز به صورت مرتب بازرسی می‌شوند و آن دسته از متخلفانی که ضوابط را رعایت نکنند، به سازمان تعزیرات معرفی خواهند شد.
به گفته نوابی، نمایشگاه‌های اتومبیل مانند واحدهای خرده‌فروشی هستند و باید مبایعه‌نامه‌ای که به دست مشتری داده می‌شود، مطابق با درصد سودی که تعيين شده و در ضوابط قیمت‌گذاری نیز لحاظ شده است، باشد.
سنگین وزن‌ها هم روی خط صعود
هرچند تاکنون اخبار کمتری از قیمت خودروهای کار و سنگین در بازار خودرو به گوش می‌رسیده اما ظاهرا این التهاب ایجاد شده در بازار خودرو به واسطه افزایش قیمت‌های اخیر خودروهای سنگین نیز از سکوت خبری بیرون آمده اند و کم کم زمزمه‌های افزایش قیمت سرداده‌اند به صورتی که یک تولیدکننده خودروهای تجاری گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، پیش‌بینی می‌شود قیمت خودروهای تجاری در سال جاری حدود 10 درصد افزایش یابد.
ناصر اسفنجی، مدیرعامل ارس خودرو دیزل در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: قیمت خودروهای تجاری رأساً از سوی تولیدکنندگان تعیین شده و شورای رقابت دخالتی در این حوزه ندارد.
وی با بیان اینکه در سال جدید تعرفه واردات قطعات سی‌کی‌دی بین پنج تا 10 درصد افزایش یافته، خاطرنشان کرد: همچنین مالیات بر ارزش افزوده نیز با رشد یک درصدی، از 8 به 9 درصد افزایش یافته است.
مدیرعامل ارس خودرو دیزل ادامه داد: علاوه بر آن میزان حقوق و دستمزد پرسنل نیز 17 درصد و نرخ ارز مبادله‌ای نیز بین 16 تا 17 درصد افزایش یافته است.
وی افزود: بنابراین برای جبران رشد هزینه‌های تولید باید قیمت خودروهای تجاری حدود 10 درصد افزایش یابد که البته این افزایش قیمت منوط به کشش بازار خواهد بود.
اسفنجی با بیان اینکه تولید این شرکت در سال گذشته با رشد بالایی به 4421 دستگاه رسید، تصریح کرد: در صورت رفع برخی ابهامات و راه‌اندازی طرح‌های عمرانی رشد تولید در سال جاری نیز ادامه خواهد یافت.

منبع: قانون
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: