تعداد بازدید : ۹۱۱
کد خبر : ۱۴۹۳۱۴
یک اقتصاددان پیش‌بینی کرد
۱۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۵
یک اقتصاددان معتقد است اگر دولت بتواند کسری بودجه را مهار کند و نفت بیشتری بفروشد، نرخ رشد از 3.6 درصد به 5 درصد تا سال 1404 قابل افزایش است
به گزارش جام نیوز، حمیدرضا اشرف‌زاده اظهار کرد: دستیابی به نرخ رشد 3.6 درصد یک دستاورد برای دولت یازدهم محسوب می‌شود اما با توجه به مدل‌های اقتصادی کشور به نظر نمی‌رسد که این رشد تا سال 1404 به بیش از 4 تا 5 درصد برسد که در اقتصاد امروز جهان، رقم بسیار پایینی محسوب می‌شود.

وی افزود: دولت باید سیاست‌های رشدمحور را اتخاذ کند که نیاز به کمی سختی و ریاضت دارد و مردم در این میان باید با دولت همکاری کنند. سه اقدام توافق با 1+5 در جهت برداشتن تحریم‌ها، ثبات نرخ ارز و عدم دخالت در کاهش نرخ بهره بانکی در اولویت برنامه‌ها قرار گیرد.

این اقتصاددان با بیان این‌که رشد اقتصادی در سه ماهه نخست سال 93 قطعا مثبت بوده و آمار بانک مرکزی درست است، گفت: تورم کاهش یافته اما متاسفانه از هفته پیش با افزایش قیمت بنزین، در حال افزایش است. قیمت انرژی برای اقصاد ایران به یک مصیبت تبدیل شده است. در حال حاضر قیمت بنزین با فوب 1200 تومانی خلیج فارس تقریبا برابری می‌کند، لذا نباید دیگر قیمت آن بالا برود.

به گفته وی توافق ایران با 1+5 در بحث هسته‌ای را اقدام در جهت کنترل تورم بوده که باید حفظ شود. به محض توافق تیم مذاکره کننده هسته‌ای با گروه 1+5 انتظارات تورمی کاهش یافت. این دستاوردی است که نباید از دست برود. اگر توافقات هسته‌ای به نتیجه نرسد، جابه‌جایی پول به مشکل می‌خورد و واردات و صادرات متوقف می‌شود. حال آن‌که بخش صنعت و کشاورزی وابستگی شدیدی به واردات دارند.

اشرف‌زاده، ثبات یا افزایش رشد 3.6 درصدی اقتصادی را در افزایش درآمدهای مالیاتی موثر دانست و افزود: در صورت افزایش مالیات‌ها وضع دولت بهتر خواهد شد. البته یکی، دو سال برای تعادل بودجه سختی خواهد داشت. متعادل‌سازی قیمت بنزین با کاهش کسری بودجه ضروری است. تنها راه این مساله نیز برداشتن یارانه‌هاست.

وی با بیان این‌که به طور کلی با پرداخت یارانه مخالف است، اظهار کرد: سیاست پرداخت یارانه، بدترین تاثیر را بر اقتصاد گذاشته است. کار و تولید خوابیده است. به طور مثال یک فرد روستایی با 14 نفر عائله، دیگر نیازی به کار و تلاش ندارد. نیروی کار در بخش کشاورزی به شدت پایین آمده است، به طوری که دستمزد کارگر شالی‌کاری به روز 65 هزار تومان رسیده اما کسی برای کار پیدا نمی‌شود./ایسنا
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: