کد خبر : ۱۵۱۸۰۴
۳۰ تير ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۳

اگرچه مدت‌ها است دلالان ملک ترکیه در کشورمان، سازهای موافق برای فروش ملک و زمین در این کشور را به ایرانی‌ها کوک کرده اند، اما مقامات اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه هشدار می دهند که اقامتی با خرید ملک در کار نیست و این تنها یک دلربایی از دارندگان سرمایه ایرانی است که پول خود را به کشوری آسیایی- اروپایی ببرند.

به گزارش تابناک، این روزها شبکه های متنوع ماهواره ای پر شده از آگهی هایی که فروش ملک در ترکیه را تبلیغ می کنند و تلاش دارند تا سرمایه های ایرانی را یکبار دیگر به سمت کشورهایی ببرند که در سر، سودای سرمایه گذاری برای رونق بازار زمین و مسکن خود را دارند.

کمتر کسی فراموش کرده است که روزی دوبی، جولانگاه امنی برای دلالانی بود که سرمایه های ایرانی را به خود جذب کرده و دوبی را در ملک و زمین، دوبی کردند اما همین افراد بعد از مدتی، رویای اقامت و خرید ملک در دوبی را سرابی بیش ندیدند و متوجه شدند که آنچه که در این کشور دنبال می‌کرده اند، تنها یک آگهی تبلیغاتی بوده است.

اما این سریال گویا تمامی ندارد. اکنون افرادی هستند که به سمت کلاه گذاشتن بر سر مردم و دارندگان سرمایه ایرانی برای خرید ملک در ترکیه را مناسب دیده و به این سمت می روند که باید مردم را به خرید ملک‌های رویایی در ترکیه از آنتالیا و آنالیا گرفته تا استانبول و کوش آداسی تشویق کنند.

در این میان، البته مسئولان اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه می‌گویند که این سرابی بیش نیست و ترکیه به هیچ خریداری بابت خرید ملک، اقامت دائم نمی دهد؛ بنابراین باید به افرادی که سودای اقامت با خرید ملک آن هم قسطی و با شرایطی این چنینی را دارند، هشدار داد که این راه سرانجامی ندارد.

این در شرایطی است که ملک‌هایی که به صورت آگهی های تبلیغاتی در شبکه‌های ماهواره‌ای نمایش داده می‌شود، به گفته مقامات اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه، تنها یک تصویر سه بعدی است که با کامپیوتر طراحی شده و فرد می تواند با پرداخت مبلغی، یک واحد از آپارتمان تصویرسازی شده را خریداری کند اما اینکه آپارتمان به وی داده شود یا نه، موضوعی است که به طور قطع باید صحت و سقمش را به دقت پیگیری کرد.

برخی کارشناسان هم می گویند که قانون فروش ملک به اتباع خارجی در ترکیه اصلاح شده است و در آن شهروندان ایرانی نیز همانند سایر اتباع خارجی می‌توانند در آن قسمت از اراضی و املاک ترکیه که فروش آن برای خارجیان مجاز است، به خرید ملک و یا زمین اقدام کنند.

آنان می افزایند: در برخی از این سایت‌ها نیز وعده داده شده است که برای خریداران ملک در ترکیه می توانند علاوه بر اقامت دائم، گذرنامه ترکیه ای نیز اخذ کنندکه این موضوع به هیچ وجه صحت ندارد و از نظر قانونی چنین چیزی در ترکیه ممکن نیست. گذرنامه در هر کشوری صرفا به شهروندان آن کشور داده می شود و لذا بدون کسب مجوز شهروندی ترکیه که آن هم شرایط خاص خود را دارد، امکان اخذ گذرنامه کشوری از جمله ترکیه برای اتباع بیگانه ممکن نیست.

در ترکیه مجوز اقامت برای کار یا تحصیل و آن هم تحت شرایطی خاص صادر می شود و پدران و مادران دانشجویان رسمی در دانشگاه‌های ترکیه نیز تحت شرایطی می توانند با ارائه مدارک و مستندات لزوم همراهی آنها به فرزندانشان در حین تحصیل، از اداره اتباع بیگانه شهربانی ترکیه مجوز اقامت محدود دریافت کنند.

مجوز کار نیز برای آن دسته از سرمایه گذارانی که با انتقال سرمایه مشخصی به ترکیه شرکتی به نام خود در این کشور به ثبت می رسانند، صادر می شود و این افراد می توانند با استناد به فعالیت شرکت خود در ترکیه ملک، دفتر و محل کار برای خود خریداری کنند.

علاقمندان می توانند قوانین و مقررات و شرایط اعطای اقامت برای اتباع خارجی را نیز از تارنمای رسمی اداره کل اتباع بیگانه شهربانی ترکیه که به زبانهای انگلیسی و ترکی استانبول به وضوع تبیین شده، بررسی کنند و نسبت به کسب مجوز اقامت کاری و یا دانشجویی در این کشور بدون نیاز به شرکتهای واسطه در این زمینه اقدام کنند.

در این میان، آنگونه که فعالان اقتصادی می گویند: با اجرایی شدن این قانون، در برخی موارد استثنایی فروش ملک در ترکیه به اتباع 183 کشور آزاد شده است. ترکیه پیشتر به آن دسته از اتباع خارجی که کشورهای آنها اجازه خرید ملک به شهروندان ترکیه در کشورهای خود نمی دهند، اجازه خرید ملک در این کشور نمی داد.

در بخشنامه ای که به منظور تعیین شرایط و چگونگی فروش ملک به خارجیان به تصویب هیات دولت ترکیه رسیده است، فروش ملک به اتباع چین و رژیم صهیونیستی با محدودیتهایی امکان پذیر شده ولی اتباع اروپایی و کشورهای عربی در خرید ملک از ترکیه تابع هیچ شرطی نخواهند بود.

به موجب این قانون که در واقع اصلاح قانون قبلی فروش ملک به خارجیان است، حداکثر فروش ملک از 2.5 هکتار به 30 هکتار افزایش داده شده است و به هیات دولت اجازه می دهد تا این متراژ را به میزان دو برابر نیز افزایش دهد. ولی میزان فروش ملک به خارجیان در محدوده هر شهر نباید از 10 درصد میزان ملک های در مالکیت خصوصی آن شهر تجاوز کند.

نکته مهم دیگری که در قانون جدید پیش بینی شده، حذف کسب نظر از وزارت امور خارجه ترکیه در فروش ملک به خارجیان می باشد. در قانون قبلی برای فروش ملک به خارجیان، اعلام نظر وزارت امور خارجه ترکیه یکی از شرایط الزامی بود.

همچنین در قانون قبلی فروش ملک به خارجیان در محدوده های نزدیک به مناطق نظامی ممنوع بود که در قانون جدید با کسب مجوز لازم از مراجع مربوطه امکان پذیر شده است.

فروش ملک به خارجیان در برخی مناطق ترکیه از هم اکنون به بیش از 10 درصد رسیده و لذا تصویب و اجرایی شدن این قانون نیز فرصت جدیدی برای خریداران خارجی ایجاد نخواهد کرد.

مهمترین مناطقی که تاکنون اتباع خارجی کشورهایی که مطابق اصل متقابل در ترکیه ملک می خریدند و اکثر آنها را اروپائیان تشکیل می‌دادند، مناطق توریستی آنتالیا در جنوب و موغلا در جنوب غربی ترکیه است.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
شما کلاه برداری علنی تو بورس تهرانو نمیبینی رفتی ترکیه؟ اونم از نوع دولتی. دو سال قبل خود مقامات دولت مردمو دعوت به سرمایه گزاری تو بورس کردن و بعد پولاشونو نابود کردن و الان بعد از دو سال 70-80 درصد ملت از اصل سرمایه تو ضرر هستن که حتی با توافق مذاکرات هسته ای هم ضرر در حال بیشتر شدن است.
پاسخ ها
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
بیشین بینیم بابا! این داره میگه کلاه ایرانی ها را تو ترکیه بر میدارند تو میگی طوری نیست چون من تو بورس ضرر کردم!
reza
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
متاسفانه برای صداسیمای ما مسائل بسیار مهمتری مانند یمن و غزه و سوریه و همینطور وضعیت حجاب و .... وجود داره که دیگه اصلا وقت نمیکنه در اینخصوص به مردم اطلاعرسانی کند
پاسخ ها
456
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
رضا جان حرف شما درست! ولی من خودم چندین بار تو سایت های مختلف در این مورد کامنت گذاشتم و تجربه خودم و دوستانم توی دوبی و ترکیه را فریاد زدم ولی فقط منفی دریافت کردم. الان همن که می بینی چند نفر که در پاسخ به این متن نوشتند کلاهبرداری تو بورس تهران دارد انجام می شود. من نمی خواهم عملکرد بورس تهرانم را تأیید کنم ولی مثل این که مأمورین داخلی و خارجی دلال های ملک تو کشورهای همسایه خیلی فعال عمل می کنند و عده ای زود باور هم به ساز آنها می رقصند!
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
والا کلاه برداری علنی تو بورس انجام میشه
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
دزد به دزد بزنه شاه دزده ها.
هاشم
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
بسمه تعالی گاهی میگویندخلایق انچه لایق .
امااینجابحث خروج سرمایه است.
نبایدتبلیغات ماهواره ای که بطورفاحش مسائل راوارونه جلوه داده وثروت ملی ماراباکلاهبرداری بجیب خودشان میزنندمدیریت شده وتحت تعقیب قضائی واقع شود.
ضمن اینکه دولت ترکیه دیدگاه نامناسبی بادولت وملت ماداردمردم ماازاین مقوله درس گرفته "خودشان راگرفتارگرگهای بیابان زندگی نکنند؟
الکس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
بازار ترکیه هم مثل بازار ایران همش کلاه برداریه...اینجا همه سر هم کلاه میزارن شما چسبیدید به ترکیه؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
کلاهبردار وطنی لااقل بخشی از درآمدش را توی همین کشور خرج می کند ولی بیگانه نه! این دو با هم خیلی فرق دارند.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
ببین چه مملکتی ساختند تا یک روزنه به مردم برای خروج از مملکت نشون میدن همه هجوم میبرن بدون اینکه به عواقبش فکر کنند.این چه کشوریه که فرار از اون یک رویا شده.
پاسخ ها
حسن
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۰:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
بخدا ترکیه هم شده رویامون !
ناشناس
ROMANIA
۲۲:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
کسی که شخصیت اصیل وهوش ایرانی داشته باشه یک بار که بره ترکیه،حالش از همه چیز به هم میخوره از بوی سنگین ذغال سنگش خصوص درزمستان وپلیس بی شخصیت ودزدش وجامعه عقب افتاده اش،یه وجب خاک شمال یا جنوب یا کویر وهرمز وسیستانمون به کل ترکیه ارجحیت داره،روشنفکرهای ترکیه،اساتید دانشگاه وحتی مدیران هتل که باشون صحبت کردم آرزو وحسرت ایران رادارند،نمی دونم این غربتیهایی که دنبال خرید وپز ملک در ترکیه هستند از چه طایفه ای هستند.
پاسخ ها
رضا
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
چی میگی هر کی از ایران رفته پشیمونه چرا زودتر نرفته
مهدی
ROMANIA
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
هزار چراغ دارد و بیراه میرود /
رضا
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۷:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
چرا كسي نميگه كه اين برج ها رو چه كساني در تركيه دارند مي سازند ؟؟؟
ali
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
از این کلاه برداری علنی تر که با وجود توافق بورس قرمز است و قبل از توافق سبز بود از این کلاه برداری علنی تر که با بلاتکلیف نگه داشتن نرخ خوراک و زمزمه سیزده سنت نمیخواهند سرمایه گزاری در کشور رونق بگیرد و پولها از سمت دلال بازی در ارز و سکه ومسکن به سمت تولید و رشد و شکوفایی کشور و مردم شود بزرگترین کلاه بردار در دولتیها و مجلسیها هستند که با عمر و سرمایه مردم و کشور به نفع امیال خودشان بازی کردنند و میکنند خداوند خیانت کاران به کشور و مردم نابود کند
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: