تعداد بازدید : ۳۲۱۳
کد خبر : ۱۵۳۷۷۰
۰۸ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۲
روزنامه رای الیوم نوشت اعراب خلیج فارس باید برای مقابله با چالش ها ،‌در سیاست های خود تغییرات اساسی ایجاد کنند.
لجبازی با ایران کار دست سعودی ها داد؛ ذخائر ارزی عربستان تا 3 سال آینده دود خواهد شد

روزنامه رای الیوم نوشت: اعراب خلیج فارس باید برای مقابله با چالش ها ،‌در سیاست های خود تغییرات اساسی ایجاد کنند.

به گزارش «انتخاب»، روزنامه رای الیوم ،‌ در مقاله ای به قلم عبدالباری عطوان نوشت: تحلیلگران عرب خلیج فارس درباره چهار نکته ابراز نگرانی کرده اند اول ،‌ بحران اقتصادی ناشی از کاهش بهای نفت که می تواند پیامدهای سیاسی ،‌اقتصادی و اجتماعی به دنبال داشته باشد. دوم ،‌ حمله به یمن است که وارد ششمین ماه خود شده است و هزینه های مالی و انسانی آن برای اعراب ،‌ رو به افزایش است. سوم نزاع با ایران و محور این کشور است که بازتاب های آن‌ در درگیریهای یمن ،‌سوریه و عراق مشاهده می شود و چهارم خطر گروههای جهادی افراطی اسلامی برای نظامهای منطقه است .

نویسنده می افزاید یکی از تحلیلگران برجسته عرب خلیج فارس( بدون ذکر نام ) درباره بهای نفت تصریح می کند کاهش بهای نفت به کمتر از پنجاه دلار نگران کننده است ولی آن چه که بیش از آن نگران کننده است آغاز پسرفت جایگاه نفت و به دنبال آن منطقه خلیج فارس در سیاست بین المللی است چون آمریکا اکنون بزرگترین تولید کننده نفت در دنیا شده است و زیر پای عربستان را خالی کرده و تولید روازنه نفت شل آمریکا ( ده میلیون بشکه در روز ) به موازات تولید نفت عربستان است.

این تحلیلگر می افزاید پسرفت جایگاه جهانی نفت به معنی پسرفت موقعیت و جایگاه منطقه خلیج فارس در میان مدت و دراز مدت است و باید این قضیه مد نظر قرار گیرد.

نویسنده مقاله می افزاید در گزارشی که اخیرا « سیتی بانک » آمریکا آن را درباره اوضاع اقتصادی عربستان منتشر کرد آمده است درآمدهای نفتی عربستان تقریبا در حدود چهل و دو درصد کاهش یافته و کسری بودجه به صد و سی میلیارد دلار رسیده است و اگر هزینه های دولتی عربستان در همین سطح کنونی ادامه یابد ذخائر ارزی عربستان که به ششصد و هفتاد میلیارد دلار می رسد تا سه سال آینده دود خواهد شد. چون دولت عربستان هزینه های مختلفی دارد که در بودجه کل کشور ثبت نشده است و از جمله این هزینه ها،‌ هزینه فعالیتهای اطلاعاتی امنیتی ،‌ جنگهای سوریه ،‌یمن و عراق و کمک به کشور مصر و سایر کشورها و هزینه های شاهزاده ها و خاندان سلطنتی است که فهرستی طولانی دارد.

نویسنده می افزاید بحران مالی هفته گذشته در چین هم به بازارهای ( بورس ) خلیج فارس خسارتهای سنگینی وارد کرد به نحوی که دراین راستا تنها ، به بورس عربستان در حدود پنجاه میلیارد ریال خسارت وارد شد. به عقیده وبلاگ نویس عربستانی معروف به «‌مجتهد » علت سقوط بورس ،‌ دستور شاهزاده محمد بن سلمان رئیس شورای اقتصادی عربستان به صندوقهای بازنشستگی و صندوق سرمایه گذاری دولتی مبنی بر فروش بخشهای زیادی از سهامشان بود تا هزینه های دولت تامین شود. مجتهد همچنین پیش بینی کرده است عربستان در گام بعدی اقدام به فروش سهام شرکتهای بزرگ دولتی همچون « سابک » ، «‌ برق » و « ارتباطات » کند .

نویسنده می افزاید یکی از تحلیلگران معروف عربستانی ( بدون ذکر نام ) به این نکته اعتراف کرده است که نگرانی اعراب خلیج فارس و عربستان در خصوص خطر ایران و نفوذ این کشور در یمن مبالغه آمیز است و این امر باعث شده است این کشورها وارد جنگ فرسایشی طولانی مدتی شوند که ممکن است ده سال و یا بیشتر طول بکشد. نویسنده درادامه به خطر گروههای جهادی اشاره می کند و می افزاید این گروهها ، بزرگترین چالش کشورهای عربی خلیج فارس هستند و تحلیلگران و نویسندگان عرب خلیج فارس در این خصوص اجماع دارند .

با همه اینها به گفته این تحلیلگران ،‌آمادگی برای مقابله با این خطر همچنان محدود است چون از سوئی ،‌ اعراب درگیر جنگهای یمن ،‌ سوریه ،‌عراق و لیبی هستند و از سوی دیگر این گروهها قدرتمند هستند و از حمایت فراوان محافل جوان عرب خلیج فارس برخوردارند و علاوه بر اینها ،‌این گروهها و طرفدارانشان همچنین بر رسانه های ارتباط جمعی تسلط دارند. به عقیده نویسنده اکنون تنها چاره کشورهای عربی این است که یا در سیاستهای خود تغییرات اساسی دهند یا با ناآرامیهای داخلی روبرو شوند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: