تعداد بازدید : ۵۵۰۶۲۹
کد خبر : ۱۵۷۰۱۴
وکیل بورس پاسخ داد
۲۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۲
خرید یا فروش بدون سفارش از دو طریق کیفری و حقوقی قابل پی گیری است .جنبه کیفری مستند به ماده 50، 51 قانون بازار می باشد و در صلاحیت محاکم دادگستری است .جبران خسارات ناشی از این جرم می تواند همزمان با طرح دعوی کیفری از طریق دادگاه مطالبه شود و یا به استناد ماده 52قانون بازار بعد از صدور حکم دادخواست مطالبه زیان در دادگستری طرح گردد

یکی از سهامدارن سوالی را در خصوص خرید بدون اردر از وکیل بورس پرسیده اند که در زیر پاسخ وکیل بورس را در آن میخوانیم:

سوال:

موضوع سوال : کارگزاری بدون اطلاع بنده اقدام به خرید اوراق بهادار نموده است و همچنین بدون صدور اخطاریه کتبی اقدام به فروش تضامین مربوط به خرید اعتباری نموده است راهکارهای حقوقی چیست ؟

پاسخ وکیل بورس:

در خصوص قسمت اول سوال از عمل کارگزاری خلاف بوده و خرید و یا فروش کارگزاری بدون سفارش مشتری صورت پذیرفته است. .به موجب دستورالعمل اجرایی معاملات خرید یا فروش اوراق مستری با دستور خرید یا فروش از سوی مشتری صورت می پذیرد .دستور خرید یا فروش ممکن است کتبی یا شفاهی (تلفنی ) باشد سفارشات تلفنی نیز برمبنای علی الاصول می باست برمبنای دستورالعمل معاملات تلفنی صورت پذیرد لکن در عمل این دستورالعمل رعایت نمی شود. پس از اطلاع مشتری از خرید یا فروش بدون دستور نکته حایز اهمیت این است که به هیچ عنوان هیچ گونه ورقه سفارشی از سوی مشتری امضا نگردد.چنانچه تمام یا قسمتی از این اوراق امضا گردد تخلف کارگزار جنبه قانونی پیدا می کند و به معنی تایید عمل کارگزاری است و تاثیر بسیار زیادی بر خرید و فروش های بدون دستور در اینده خواهد داشت به طوری که چنانچه کارگزار مجدد اقدام به خرید یا فروش بدون دستور نماید و منجر به طرح دعوی از سوی مشتری گردد امضا سفارشات پیشین موجب بی حقی مشتری می گردد بدین صورت که مشتری در قسمتی از دعوی به خرید و فروشهای قبل استناد می نماید و محکمه به این استدلال ک کلیه سفارشات تلفنی بوده است و قسمتی مورد امضا قرار گرفته است و قسمت اخیر توسط مشتری امضا نشده است بنابراین کلیه سفارشات تلفنی صورت گرفته است.

خرید یا فروش بدون سفارش از دو طریق کیفری و حقوقی قابل پی گیری است .جنبه کیفری مستند به ماده 50، 51 قانون بازار می باشد و در صلاحیت محاکم دادگستری است .جبران خسارات ناشی از این جرم می تواند همزمان با طرح دعوی کیفری از طریق دادگاه مطالبه شود و یا به استناد ماده 52قانون بازار بعد از صدور حکم دادخواست مطالبه زیان در دادگستری طرح گردد. چنانچه مشتری قصد پی گیری کیفری امر را نداشته باشد می تواند با طرح درخواست سازش در کمیته سازش کانون کارگزاران بورس و متعاقبا هیات داوری سازمان بورس نسبت به جبران خسارت اقدام نماید.

در خصوص قسمت دوم سوال و عدم ارسال اخطاریه کسری تضمین و به طور کلی خسارات ناشی از عدم رعایت دستورالعمل خرید اعتباری چند نکته حائز اهمیت به نظر می رسد

1. در تعارض بین دستورالعمل و قرارداد اعتباری ،قرارداد اعتباری ملاک اجراست

2. رویه معاملاتی و پرداخت و تسویه طرفین نیز جزیی از قرارداد محسوب است

3. اخطاریه کسری تضمین برخلاف انچه مرسوم است باید مطابق ماده 11 دستورالعمل باشد.

4. صدور اخطاریه کسری تضمین چنانچه ناقص باشد مقصود از صدور اخطاریه را تامین نمی کند.

5. صدور اخطاریه موجب فروش وثایق نخواهد شد و کارگزار باید وکالت در فروش وثایق داشته باشد.

6. تخلف از قرارداد و دستورالعمل موجب مسولیت کیفری،انتظامی و حقوقی کارگزار خواهد شد.کاظم کاظمی - مشاور حقوقی
ارسلان دولتخواه
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
با سلام شرکتهای بورسی بعضا نسبت به پرداخت سود سهام به دلایل نداشتن شماره حساب یا شبا ویا نرسیدن نمابر مشخصات تعلل یا حتی استنکاف می نمایندو وجوه نقد سهامداران مدتهای زیادی در حساب شرکتها میماند
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: