تعداد بازدید : ۱۲۵۵
کد خبر : ۱۶۰۷۶۱
۲۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۵
ایرنا نوشت: وزیر امور خارجه گفت : باید قابلیتی در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ایجاد شود که به شرایط گذشته باز نگردد.

محمد جوادظریف در همایش آثار حقوقی برجام در محل کانون وکلای دادگستری که با حضور مجید تخت روانچی و جمعی مسئولان و و کلا برگزار شد این مطلب را بیان کرد.

وی ادامه داد: برجام را مردم پیروز کردند و نتیجه آن را نیز مردم تقویت و تضمین خواهند کرد .

وزیر امور خارجه تصریح کرد: اگر حضور هوشیارانه مردم در انتخابات سال 92 نبود یقینا دنیا و کشورهای قدرتمند که هیچگاه سرسازگاری با مردم ما نداشتند، به این واقعیت غیر قابل انکار پی نمی بردند که تحریم ها با وجود مخرب، دردناک، ناعادلانه و ظالمانه بودنش توان خدشه وارد کردن بر اراده مردم بزرگ ایران را نداشته و ندارد.

وزیر امورخارجه یادآور شد: کشورهای قدرتمند به این واقعیت رسیدند که ادامه تحریم ها فقط باعث دورتر شدن نگرش مردم از آنان می شود و مردم همچنان ارتباط شان را با دولت در پای صندوق های رای نشان می دهند و اجازه نمی دهند فشار باعث واکنش نسبت به مجموعه سیاسی کشور شود ، بنابر این، اگر به این نتیجه نمی رسیدند به این تحریم ها ادامه می دادند و پای میز مذاکره نمی آمدند.

ظریف با بیان اینکه ایران هیچگاه میز مذاکره را ترک نکرده است گفت: تصمیم بر مذاکره تصمیم دولت یازدهم نبود بلکه تصمیم جمهوری اسلامی و نظام بود؛ هر چند شاید تفاوت های روشی و نگرشی با دولت قبل داشته باشیم اما هیچ وقت میز مذاکره را ترک نکردیم.

وی تاکید کرد: نا امیدی از پروسه فشار و جدا کردن مردم از حاکمیت موجب شد قدرتمندان پای میز مذاکره بیایند و مردم تیم مذاکره کننده را مورد حمایت جدی خود قرار دادند و این امر سبب شد روش و منش عزتمندانه در سراسر دنیا با قدرت و قاطعیت ادامه یابد.

وزیر امور خارجه به برخی اظهارات نسنجیده در قضیه برجام اشاره کرد و گفت: این اظهارات نسنجیده باعث می شود مه ای (غباری) که بدخواهان می خواهند در جامعه ما باشد غلیظ تر شود.

ظریف شروع برجام را بسیار مهم دانست و گفت: شروع برجام را همه ملاحظه کردیم ، اما باید بدانیم برجام برای ایجاد فرصت چه رسالتی را بر عهده دارد و اگر به شرایط و سوابق قبل از مذاکرات دولت تدبیر و امید نگاه کنیم خواهیم دید فضایی در جهان در مورد ایران ایجاد شده بود که هر اقدام ناشایستی چه در حوزه اقتصادی ، سیاسی ، تقنینی و ایجاد مقررات بین المللی توجیه پذیر بود و حتی به دنبال ایجاد فضای سنگین تر بودند.

ظریف با اشاره به صحبت اخیر فرانسوا اولاند (رییس جمهور فرانسه) مبنی بر اینکه در مورد زمان حمله به ایران داشتیم بحث می کردیم گفت: وضعیت به آنجا رسیده بود که آنها راجع به زمان حمله علیه ملتی بحث می کردند که حتما با مقاومت خود ، آنان را به شکست می کشاند ، اما این حمله هزینه بالایی را به کشور تحمیل می کرد.

وی با طرح این سووال که چرا دنیا به فکر حمله علیه ایران بود ؟ و به خود اجازه داد تا علیه جمهوری اسلامی اقدام کند ، گفت: مگراینکه فضایی شکل گرفته بود که در آن نقض حقوق بین الملل می توانست قابل توجیه باشد که کشورهای غربی به خود جرات چنین کاری را خواستند بدهند .

وی اضافه کرد: چه اتفاقی افتاده بود که بانک ها حتی فراتر از قوانین فرامرزی آمریکا با هرگونه تعامل با ایران مخالفت کنند و با وجود اینکه معامله غذا و دارو با ایران ممنوعیت نداشت هیچ بانکی حاضر نبود برای یک معامله غذایی با ایران گشایش اعتبار کند.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: این چیزی جز پروژه خطرناک ایران هراسی و ایران گریزی نبود که هر گونه نزدیکی و گفت وگو با ایران را هزینه مند کرده و می گفتند ، تماس با ایران هزینه حیثیتی دارد.

وی ادامه داد: با به فرجام رسیدن برجام همه آنانی که تماس با مردم ایران را هزینه مند کرده بودند گفتند: تماس با ایران به صف نیاز دارد و گفت وگو با ایران افتخار است و البته تاکید می کنم شکستن این فضا و ساختار عظیم سیاسی، حقوقی ، اقتصادی و تبلیغاتی علیه ایران که سالها برای بنا کردن آن تلاش کرده بودند حتما کار یک دولت و چند مذاکره کننده نبود بلکه کار مردم و بالاتر از آن لطف خدا بود.

به گفته وی حمایت مردم و مقام معظم رهبری ، درایت جمهوری اسلامی ، تلاش تیم مذاکره کننده و لطف خداوند موجب شد تا برجام به پیروزی رسیده و بدخواهان این ملت نگران شوند.

ظریف با بیان اینکه بدخواهان دست از بدخواهی خود نکشیده اند گفت: آنانی که نمی توانستند حمله به یمن را توجیه کنند دوست دارند خون یمنی را در پس پرده ایران هراسی بپوشانند و همچنین تلاش می کنند با ایجاد مانع در مسیر اجرای برجام ، فضای قبل از برجام را به هر صورتی که شده تداوم بخشند.

ظریف با اشاره به سیاست های سعودی اظهار داشت: اگر امروز به سیاست های بچگانه سعودی نگاه کنید متوجه خواهید شد تیر اول فاجعه سوریه ، یمن و بحران قیمت نفت به خود سعودی می خورد.

وزیر امور خارجه از وکلا خواست تا پیگیر عدالت قضایی و اقتصادی بوده و به هیچ حزبی نپیوندند.

این مقام عالی در وزارت امورخارجه گفت: ایران نباید از برجام برای یک بازار مصرف جدید استفاده کند، چون بازار مصرف پایندگی و پایداری ندارد.

وی اضافه کرد: از آنجا که روابط تجاری امکان بازگشت به شرایط گذشته را دارد ، لذا همواره بر سیاست اقتصاد مقاومتی ، اتکا به تولید و قرار گرفتن در چرخه تولید و توزیع بین المللی ، اصرار می ورزیم.

ظریف با بیان اینکه بنگاه های اقتصاادی ، بانک ها و بیمه ها ذاتا محافظه کارند گفت: باید بلندگوی مردمی باشیم که بارها اعلام کردند کشور ایران برای سرمایه گذاری امن است ، نه اینکه جار بزنیم کدام عاقلی در ایران سرمایه گذاری می کند و هنوز بانک های بزرگ به کشور نیامده اند.

وی با اشاره به نامه تام کاتن و 46 سناتور دیگر به رهبری افزود: دل آنها برای ما نسوخت بلکه آنان با نوشتن این نامه خواستند به دنیا بگویند که ایران محیط امنی برای تجارت نیست.

وزیر امور خارجه در پایان سخنانش گفت: همه ما مدیون شهدای هسته ای ، شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی هستیم و آنچه را که امام راحل (ره) به عنوان پیام و گفتمان اصلی انقلاب اسلامی به یادگار گذاشته این است که خود را باور کنیم و هیچ قدرتی نمی تواند تعامل یا مبارزه و دیگر خواسته های خود را بر ایران تحمیل کند.

ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۱
اینقدر همه را اذیت می کنید که هیچ کس خاضر نیست به شما غذا و دارو بدهد و ملت ایران مصرانه می خواهد که دست از این اعمال بردارید
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: