کد خبر : ۱۶۴۳۶۹
۰۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۵

دکترعلی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی امروز-چهارشنبه 5 خرداد- در ابتدای نشست خبری اختتامیه مجلس نهم در ارزیابی از عملکرد این مجلس گفت:تا به امروز 110 سال قانون گذاری در کشور داشته ایم که در این 110 سال حدود 10 هزار و 49 قانون در کشور تصویب شده که 5 هزار و 558 قانون به قبل از انقلاب و 1525 قانون در فصلی که شورای انقلاب کشور را اداره می کرد ، مصوب شده است.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: 2939  قانون مربوط به 9 دوره پس از انقلاب است و در  مجلس نهم حدود 697 طرح و لایحه مطرح شد که 47 درصد لوایح و 19 درصد طرح ها تبدیل به قانون شد که نشان می دهد تمرکز مجلس بر روی لوایحی بود که دولت ارائه می کرد.

وی افزود: در کل مجلس نهم تلاش می کرد به موضوع اصلی کشور یعنی مسائل اقتصادی بپرازد و در رتبه بعد مسائل اجتماعی مورد توجه بود.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: تلاش مجلس در این دوره این بود که زمینه همکاری برای رفع مشکلات مردم با قوای دیگر چه دولت قبل چه دولت فعلی را سامان دهد.

وی ادامه داد: تلاش عزیزان در مجلس نهم از این نظر ثمربخش بود که توانستند قوانین مهمی را سامان دهند مثل امورز مربوط به امر به معروف، جرم سیاسی و یا ممونعیت تختیش عقاید و شنود که قانون پیدا کرد و ضابطه مند شد.

مشی مجلس نهم ایجاد آرامش در کشور وتوجه به مسائل اساسی با نگاه هم افزایی با قوای دیگر بود

دکتر لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه خبر در ارزیابی از نقطه قوت و ضعف مجلس نهم گفت: در یک ارزیابی کلی مشی مجلس نهم بیشتر ایجاد آرامش در کشور وتوجه به مسائل اساسی با نگاه هم افزایی با قوای دیگر بود که این نکته مهمی است که سایش‌های زیادی را در کشور ایجاد نکنیم و باید قدردانی کنیم از دوستانی که در هیات رئیسه مجلس بودند و نمایندگانی که در این راستا تلاش کردند.

وی در خصوص رویکرد مجلس دهم در خصوص تمرکز بر مسائل اقتصادی تا اجتماعی و فرهنگی گفت: تصور می کنم مجلس دهم همچون نهم بر همین منوال حرکت کند.

حجم بیشتر مصوبات مجلس مسائل اقتصادی بود، به طور مثال قانون بهبود فضای کسب و کار یا مسائل مربوط به تسهیل کننده فضای کسب و کار مسائل مهمی است که در آینده مشخص می‌شود و ریل گذاری برای بهبود اقتصاد کشور است. امیدوارم مجلس آینده هم با درک شرایط موجود در کشور همانطور که رهبر انقلاب به مسائل اقتصادی توجه ویژه داشته و مهم ترین اولویت کشور می داند توجه کند.

ایراد دولت به طرح انتصاب افراد در مشاغل حساس به کمیسیون ارجاع شد/طرح با عجله بررسی نشد

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری ایرنا در خصوص اینکه طرح انتصاب افراد در مشاغل حساس با شتاب مصوب شده است و دولت معتقد است نظرش در این طرح لحاظ نشده است گفت:تصویب این طرح شتاب زده نبود زیرا 5 الی 6 ماه بررسی آن در مجلس به طول انجامید و وقتی اشکالاتی در آن مترتب شد نظراتشان را اعلام کردند و ایرادی که دولت در این رابطه گرفته بود به کمیسیون ارجاع شد و اگر لازم باشد مجلس بعدی به این موضوع رسیدگی خواهد کرد.

امیدواریم عراق از وجود تروریست ها پاک شود

دکتر لاریجانی در پاسخ به سوال فایننشال تایمز در باره نقش ایران در مسئله عراق و وضعیت کنونی در فلوجه گفت:امیدواری تلاش هایی که انجام می شود، صحنه را از حضور تروریست ها پاک کند البته این مسئله بسیار مشکل است.

توضیحات رییس مجلس در مورد فایل صوتی منسب به نماینده مجلس نهم درباره رفتار نمایندگان و برخورد با زنان

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه شرق مبنی بر اینکه  براساس ماده 24 آیین نامه داخلی مجلس حفظ شأن و منزلت مجلس بر عهده هیأت رئیسه و رئیس مجلس است، اما یکی از نمایندگان در ایام انتخابات سخنرانی داشته و صحبت هایی را در رابطه با کلیت مجلس مطرح کرد که این اظهارات بازتاب ناخوشایندی داشت که این اظهارات در رابطه با رفتار نمایندگان و برخورد با خانم ها بوده و چه پیگیری هایی در این خصوص انجام شده است:در این رابطه نماینده مذکور این مطالب را تکذیب کرد و بعد از طرح این موضوع اعلام کرد که ما این اظهارات و رویکرد را قبول نداریم حال اگر اشتباه سهوی نیز در این رابطه صورت گرفته حداقل در شرایط کنونی آن نماینده این نگاه را ندارد و وقتی نظرش را اصلاح کرد نباید این موضوع را ادامه داد.

تشریح دستاوردهای پارلمانی مجلس نهم/تسهیل روابط کشور از طریق افزایش مراودات پارلمانی

دکتر لاریجانی هم چنین در پاسخ به سوال روزنامه الوفاق درباره مهمترین دستاورد دیپلماسی پارلمانی گفت:یک بخش تصمیماتی است که درخصوص منافع کشور گرفتیم. مثل مذاکرات هسته ای و قوانین دیگری که درخصوص اقدام متقابل گرفته شد.

وی ادامه داد: بخشی دیگر مربوط به مواجهه پارلمان با کشورها بود که گروه های پارلمانی با همتایان خود مراوده داشته و روابط را تسهیل می کردند که این روابط با اروپا و کشورهای شرقی بود. همچنین حضور در مجامع بین المللی مثل بین المجالس آسیایی و سایر همایش های بین المللی از فعالیت های مجلس بود.

برای برجام مناقشاتی وجود داشت، اما بعد از تصویب باید براساس آن حرکت کرد

رییس قوه مقننه در پاسخ به سوال روزنامه دنیای اقتصاد مبنی بر اینکه عدم بهره گیری از فرصت ها، شرایط نامطلوبی را برای کشورها رقم می زند و پیش شرط این بهره گیری ها اجماع سیاسی و وفاق بین گروه های سیاسی است، گفت:وقتی یک فعل سیاسی در حوزه بین الملل و داخل صورت می گیرد، به دنبال آثار مطلوب آن هستیم که برای آن وفاق مهم است.

وی افزود: چنانچه برای برجام مناقشاتی وجود داشت، اما بعد از تصویب باید براساس آن حرکت کرده و فضای کسب و کار را تسهیل کنیم. چنانچه در کشورهای دیگر آشفتگی وجود دارد در کشور ما به علت وجود رهبری هوشمند توانسته ایم از بهم ریختگی سیاسی جلوگیری کرده و مسیر تکاملی طی کنیم، با این حال در جایی که دموکراسی وجود دارد، قدری اختلاف طبیعی است.

ساختار داخلی مجلس کاملا دموکراتیک است/ در مورد ریاست مجلس در مجلس دهم هیچ گفتگویی صورت نگرفته است

دکتر لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص مطرح بودن نام وی در کنار نام محمدرضاعارف و با توجه به گفتگوهایی که در ضیافت حزب اعتدال و توسعه صورت گرفته و امکان تعامل برای انتخابریاست مجلس گفت:خیلی در این قضیه حساس نباشید صبر کنید معلوم می شود.

وی ادامه داد:توجه داشته باشید که ساختار داخلی مجلس کاملا دموکراتیک است و باید همه به این موضوع توجه داشته باشیم و از این ساختار عبور نکنیم. در داخل مجلس افراد خبره حضور دارند. احتیاج ندارند که از بیرون فشاری وارد شود و مکانیزمی مشخص برقرار است. در مورد ریاست مجلس در مجلس دهم هیچ گفتگویی صورت نگرفته است.

اختلافاتی با عربستان درباره مسائل منطقه ای داریم اما موضوع حج وظیفه ای اسلامی است

رییس قوه مقننه در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد اینکه دولت عربستان مسئولیت حادثه منا را تا کنون قبول نکرده و همچنین نقش سازنده ای در منطقه ندارد با توجه به این موضوعات ارزیابی شما از استراتژی دولت سعودی در منطقه چیست ، گفت:امیدوارم گروهی که از ایران برای آخرین بار به عربستان رفته اند بتوانند مشکل را حل کنند ما اختلافاتی داریم که به نفع عربستان و همچنین مسلمانان نمی دانیم و مسئله حج وظیفه اسلامی است و باید به طور طبیعی صورت بگیرد. باید فضایی باشد که مردم بتوانند مشکل خود را حل کنند.

تنش در پارلمان ذهن ها را از مسائل اصلی کشور منحرف می کند

دکتر لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره برگزاری دهمین دوره انتخابات مجلس با وجود تفکرات و طیف های گوناگون صورت گرفت  و در تهران لیستی رأی آورد که همه اعضای آن موفق شدند به مجلس راه یابند، گفت:در کل انتخابات این دوره این طور بود که باید اینگونه حس کنیم که مردم خواهان ایجاد آرامشی در کشور هستند و همه همسو با مشکلاتشان باید عمل کنند در داخل پارلمان اگر تنشی باشد همه افراد متمرکز بر آن خواهد بود و ذهن ها نمی تواند کمک به حل مسائل کشور کند در انتخابات مسیری که طی شد نشان داد که مردم آرامشی می خواهند که هم افزایی شکل گرفته و با آرامش مسائل کشور حل و فصل شود.

سیاست های خارجی مجلس نهم بر اساس شرایط و اقتضائات زمان بود

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرگزاری صدا و سیما درباره سیاست های بین‌المللی و منطقه‌ای مجلس نهم گفت:برحسب شرایط مجلس تصمیم می‌گیرد، شرایطی که درآن قرار داریم پر تنش بود و مسئله هسته‌ای و بحران‌های منطقه‌ای همزمان با فعالیت های مجلس نهم بود بنابراین تصمیم‌گیری‌های به موقع باید اتخاذ می‌شد به دلیل اینکه نمایندگان باید از حقوق ملت دفاع کنند.

مشکل سوئیفت برطرف شده / موضوع اخذ ویزا از طریق وزارت خارجه در حال پیگیری است

دکترلاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری مهر درباره نقض برجام توسط دولت امریکا تصریح کرد: در مورد سوئیفت مشکل برطرف شده است و رفتار بانک‌ها به این موضوع ارتباط دارد البته در اینجا بانک‌های بزرگ مدنظر است که واهمه‌ای در این رابطه ایجاد کرده‌اند اما ایران نیز پیگیری‌هایی انجام داده و ساکت نبوده است و موضوع اخذ ویزا را از طریق وزارت خارجه پیگیری کرده است.

سبقه میانه روی باعث شد که عقاید مختلف کنار همدیگر بنشینند

رییس مجلس در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار رادیو تهران مبنی بر این که دو کارماندگار شما در قوه مقننه و  دو کار ماندگار که در مجلس انجام و همچنین در خصوص مشکلات شهر تهران گفت:البته با توجه به تعداد روزهایی که شما از فعالیت من یاد کردید نگران عاقبت خود شده‌ام.

وی ادامه داد: در سال 91 که آغاز فعالیت مجلس نهم بود عقاید مختلفی مطرح بود که البته وجود عقاید مختلف نقطه قوت است اما با توجه به فضای میانه روی در مجلس کارها پیش رفت تا مسائل کشور بهتر حل شود و فکر می‌کنم خیلی‌ها به این موضوع علاقه‌مند بودند و با توجه به این موضوعات از زمانی که دولت یازدهم آغاز به کار کرد مجلس در موضوعاتی مانند رأی اعتماد و کارهای مهم همراه با دولت بود و به این مشی توجه شد و از افکار مختلف به نحو مطلوب استفاده شد. سبقه میانه روی باعث شد که عقاید مختلف کنار همدیگر بنشینند.

دکتر لاریجانی در خصوص مسائل تهران گفت: شهر تهران از بقیه مناطق جدا نیست و باید در نظر داشت حجم مهاجرت از روستاها به شهرها خیلی سریع بوده است و در حال حاضر تنها 27 درصد از جمعیت در روستاها ساکن هستند و مشکلات حاشیه‌ای در تهران وجود دارد بنابراین این مسائل باعث شد با وزرا و شهردار تهران جلساتی برای سامان دهی امور داشته باشیم و در خصوص آلودگی هوای تهران 15 جلسه برگزار شد به دلیل اینکه این موضوع متولی می‌خواهد و طرحی در این رابطه در حال آماده شدن است که در ابتدای مجلس آینده پیگیری خواهد شد.

رهبر انقلاب مخالف ایجاد هیاهو در برابر نظرات مخالف هستند/تحمل نظرات مخالف باید در فرهنگ ما نهادیه شود

رییس قوه مقننه در پاسخ به سوال خبرنگار خبرآنلاین مبنی بر برهم خوردن سخنرانی ها  و تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه نباید با ایجاد هیاهو سخنرانی‌ها را به هم ریخت گفت:از سرنوشت پرونده حادثه قم خیلی خبری ندارم و برای آینده مثبت می‌اندیشم و این را می‌دانستم که مقام معظم رهبری مخالف رفتارهای مذکور است به دلیل اینکه باید تحمل داشت. مقام معظم رهبری در دیدار با معلمان تاکید داشتند باید به دانش آموزان یاد داد که نظر مخالف را تحمل کنند البته لزوم به مزایده عقاید مختلف نیست و در موضوعات کمبود قانون نداریم اما ممکن است نظر یک فرد از نظر ما خیلی بد باشد ولی لزومی ندارد با ابراز رفتار بدتر از او کار خراب شود و باید تلاش شود تا او را اغنا کنیم.

نظر شورای نگهبان به بعد از انتخابات تسری نمی‌یابد

لاریجانی در پاسخ به سوالی در خصوص بحث بررسی صلاحیت‌ها و اتفاق بی‌سابقه‌ای که در این مجلس افتاد که رد صلاحیت کاندیدای منتخب اصفهان بود، گفت: ما باید به نظام‌های قانونی در کشور پاییند شویم، البته رای خودم این است که قانون برای اظهار نظر شورای نگهبان زمان گذاشته و نمی‌تواند به بعد از انتخابت تسری بیابد، اما تفسیر شورا از نظارت متفاوت است.

او ادامه داد بنده این قضیه را یا مقام معظم رهبری هم مطرح کردم و استدلالم را گفتم و این تفاوت نظر من در مورد مینو خالقی با شورای نگهبان است. از هیات نظارت خواستیم که اظهار نظر کند اما نطر آنها به شورای نگهبان نزدیک بود و ساز و کار این بوده است

لاریجانی افزود اما این مساله  درمجلس بعدی بررسی می شود . منتها شورای نگهبان تفسیر متفاوتی دارد و باید در آینده به آن سامان داد

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: