کد خبر : ۱۶۴۴۳۴
یک کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد:
۰۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۳
حسینی
از زمانی که فروش نفت به دولت این امکان را داد که فارغ از کارایی اقتصادی با واردات به تنظیم بازار بپردازد و تا به امروز که همچنان بخش زیادی از درآمد های بودجه ایی کشور وابسته به منابع حاصل از فروش نفت می باشد، تورم به عنوان پیامد مستقیم این ساز و کار، مورد توجه و ملاک عمل تمامی فعالین عرصه اقتصادی در ایران بوده است، چرا که کنشگران اقتصادی اگر آگاهی هم از مبانی علم اقتصاد نداشتند به تجربه در می یافتند که مرکز ثقل یک اقتصاد مدرن و پول محور نرخ تورم و تغییرات آن است.
بر خلاف نظر رایج اما وضعیت این روز های بازار سرمایه آینه تمام نمای اقتصاد ایران نمی باشد و معتقدم به دلیل قرار داشتن در شرایطی که می توان آن را نوعی حالت گذار اقتصادی دانست، دچار ناهمگونی میان واقعیت های اقتصادی و عملکرد بازار سرمایه هستیم.

مدیر صندوق سرمایه گذاری گنجینه مهر در مصاحبه با خبرنگار بورس نیوز با مبنا قرار دادن چنین ناهمگونی برای توضیح این حالت ادامه می دهد: از زمانی که فروش نفت به دولت این امکان را داد که فارغ از کارایی اقتصادی با واردات به تنظیم بازار بپردازد و تا به امروز که همچنان بخش زیادی از درآمد های بودجه ایی کشور وابسته به منابع حاصل از فروش نفت می باشد، تورم به عنوان پیامد مستقیم این ساز و کار، مورد توجه و ملاک عمل تمامی فعالین عرصه اقتصادی در ایران بوده است، چرا که کنشگران اقتصادی اگر آگاهی هم از مبانی علم اقتصاد نداشتند به تجربه در می یافتند که مرکز ثقل یک اقتصاد مدرن و پول محور نرخ تورم و تغییرات آن است.

حسین سلطانی افزود: از این رو است که در سال های اخیر که تورم بالایی در اقتصاد داشته ایم شاهد برنامه ریزی بنگاه ها و تنظیم کسب و کار آنها برای حصول سود از چنین محیط اقتصادی بوده ایم. برای مثال بانک ها در مقطعی با درک این شرایط اقدام به ورود به عرصه املاک تجاری کردند و بخش زیادی از سرمایه های خود را برای کسب سود به این بخش سرازیر کردند و منابع خود را به جای اختصاص به تأمین مالی پروژه های تولیدی، صرف خرید دارایی های ثابت نمودند که خوب نتیجه آن هم شد رکودی که امروز گریبانگیر اقتصاد ما است.

وی تصریح کرد: وضعیت در سایر بخش های اقتصادی نیز به همین ترتیب بوده است به گونه ای که افزایش قیمت ها مهمترین اهرم بنگاه ها برای افزایش سود و جبران هزینه ها در نظر گرفته می شده است و در نتیجه چنین ساز و کاری سرمایه گذاران و تحلیلگران بازار سرمایه هم مرکز ثقل تحلیل خود را رصد نقاط عطف تورمی و شناسایی سود از این ناحیه تعیین می کردند.

خروج از اقتصاد تورمی

حسین سلطانی در ادامه با اشاره به روی کار آمدن دولت یازدهم و در پیش گرفتن سیاست های ضد تورمی گفت: در نتیجه به کار بستن سیاست های انظباطی، نرخ رشد تورم متوقف شد و در اندک زمانی تورم سیر کاهشی به خود گرفت به گونه ای که در شرایط فعلی ماندگاری نرخ تورم نقطه به نقطه در درصد های تک رقمی را می توان نشانه ای دال بر موفقیت دولت در این امر در نظر گرفت.

با این وجود وی معتقدم به دلیل خاصیت ایستایی، نرخ بهره بانکی هنوز نتوانسته است خود را با تغییرات سریع نرخ تورم همگام سازد و این در حالی است که دولت قصد داشت با ابزار بازار بدهی این روند را تسریع کند که متاسفانه به دلایلی در این مهم ناکام ماند و امید می رود با تغییر مجلس این موضوع نیز به سرانجام برسد.

تأثیر کاهش تورم بر بازار بورس

این کارشناس بازار در ادامه به تاثیرات این حالت ناپایدار بر بازار می پردازد و می افزاید: در نتیچه چنین وضعی سرمایه گذاران حقوقی بازار که به دلیل در اختیار داشتند امکانات به عنوان صاحبان اصلی تحلیل شناخته می شوند دچار سردرگمی و ناهماهنگی در تطبیق خود با این وضعیت شده اند به طوری که می توان اثرات آن را در نحوه عملکرد خنثی آنها در مقطع فعلی بازار دید با این وجود وی معتقد است: هرچند که تغییر فاز بازار امری زمان بر است اما در نهایت پس از هماهنگی نرخ بهره و تورم و تثبیت آن بازار نیز نسبت به اصلاح پی بر ای خود با وضع جدید اقدام خواهد کرد.

وی در پایان این مصاحبه اظهار امیدواری کرد با اتفاقات مثبتی که در جهت تقویت ثبات اقتصادی رخ داده است بازار سرمایه نیز بتواند در تراز با بورس های پیشرفته دنیا از تاثیر پذیری خود از عوامل سطحی و مقطعی کم کند و تابع اعداد و ارقام و آمارهای کلان اقتصادی شود تا کارآمدی آن برای نظام اقتصادی کشور هرچه بیشتر افزایش یابد.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

علي
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۹
تورم تك رقمي شد ، چه خوب، اما خيلي ها در مخارج روزمره خود درمانده اند.
محمد
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۱:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۰
رفتار حقوقي ها از منطق بفروش و فرار كن تبعيت ميكند و در برخي گروهها از جمله خودرو است كه با برنامه كار ميكنند
نصیبه
NETHERLANDS
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۰
ما هم امید واریم با تغییر مجلس این موضوع نیز به سرانجام برسد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: