کد خبر : ۱۶۴۴۷۴
مدیر امور مالی بیمه کارآفرین و مدرس دانشگاه بررسی کرد:
۰۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۳
یارمحمدی
صنعت بیمه کشور چالش‌ های زیادی همچون کمبود سرمایه، کمبود نیروهای متخصص، حجم قابل توجه مطالبات معوق و نبود برنامه‌های حرفه‌ای برای عرضه محصولات مورد نیاز مردم مهم‌ترین آنها است. حال باید دید مشارکت شرکت‌های بیمه خارجی با شرکت‌های بیمه تجاری داخلی آن هم با اولویت بخش غیردولتی می‌تواند چالش‌های صنعت بیمه کشور را حل کند يا خير.

در ابتدای سال 1395 واگذارى بیست درصد سهام موسسات بیمه‏ های غیردولتى به تبعه خارجی امکان ‌پذیر شد. صنعت بیمه کشور چالش‌ های زیادی همچون کمبود سرمایه، کمبود نیروهای متخصص، حجم قابل توجه مطالبات معوق و نبود برنامه‌های حرفه‌ای برای عرضه محصولات مورد نیاز مردم مهم‌ترین آنها است. حال باید دید مشارکت شرکت‌های بیمه خارجی با شرکت‌های بیمه تجاری داخلی آن هم با اولویت بخش غیردولتی می‌تواند چالش‌های صنعت بیمه کشور را حل کند يا خير.

به گزارش بورس نیوز، در این یادداشت به برخی رویدادهای مهم سال 1394 و پیش بینی برخی اقدامات در سال 1395 در صنعت بیمه می‌ پردازیم.

برخی رویدادهای مهم صنعت بیمه در سال 1394:

1. کاهش قابل ملاحظه رشد حق بیمه تولیدی در بیمه‌ های اتومبیل و همچنین بخش‌ های تولیدی، صنعتی و حمل و نقل بدلیل اعطای تخفیف ‌های غیرمتعارف در بازار بیمه و وجود رکود اقتصادی و کاهش تقاضا؛

2. رشد قابل توجه حق بیمه تولیدی در دو رشته درمان و نفت و انرژی؛

3. ادامه روند زیان ده بودن رشته ‌های ثالث و درمان و تحمیل خسارت سنگین به شرکت ‌های بیمه در این دو رشته؛

4. تهیه برنامه ششم توسعه، با رویکرد ارتقاء کیفی و کمّی بازارهای رقابتی، بیمه‌ اتکایی و سایر موارد به ‌منظور توسعه سرمایه ‌گذاری و ثبات و پایداری و کاهش خطرپذیری فعالیت ‌های تجاری و اقتصادی کشور؛

5. تصویب آیین‌ نامه 90 توسط شورای عالی بیمه؛ در قالب این آیین ‌نامه ضوابط و شرایط حداقلی تصدی مشاغل کلیدی و عملیاتی در بخش‌ های مدیریتی، مالی و فنی مؤسسات بیمه تا حد امکان کیفیت اداره موسسات بیمه در بخش ‌های مدیریتی، مالی و فنی ارتقا خواهد یافت؛

6. با هدف توسعه تعاملات بین ‌المللی و منطقه ‌ای و به منظور انطباق با شرايط جديد بازار بيمه كشور پس از رفع تحريم‌ ها، آئین‌نامه فعالیت موسسات کارگزاری اتکائی توسط شوراي عالي بيمه تصويب شد.

7. تقویت ابزار‌ها و رویکردهای نظارتی بیمه مرکزی و کنترل جدی توانگری مالی و ذخیره‌گیری‌ ها، ممانعت از شناسایی سود‌های موهوم، الزام شرکت ها به رعایت موازین فنی در صدور بیمه ‌نامه‌ ها، نظارت جدی بر نحوه اداره موسسات بیمه و پایش عملکرد شبکه ‌های فروش و بازاریابی بیمه، وضعیت انضباط مدیریتی، مالی و فنی در فرآیندهای بیمه ‌گری کشور؛

8. مرتفع نمودن مسائل و مشکلات پیش ‌آمده برای بیمه‌ گذاران برخی از شرکت‌ های بیمه به جهت عملکرد نامناسب آن ها، با تدابیر بیمه مرکزی و شورای عالی بیمه و همکاری خود آنان؛

9. توسعه سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه(سنهاب)؛ و...

در سال 95، اقتصاد کشور در دوره پساتحریم و پسابرجام با پدیدار شدن آثار رفع تحریم‌ ها شاهد تحولات مهمی خواهد بود و انتظار می‌ رود پس از چند سال انقباض قابل توجه در حجم فعالیت های اقتصادی شاهد رونق و رشد اقتصادی پایدار باشیم. طبعاً این تحول بر ایجاد رونق و پویایی و تحرک در صنعت بیمه نیز بسیار تأثیر گذار خواهد بود و انتظار می ‌رود نرخ رشد حق بیمه‌ های تولیدی افزایش یابد. در هر حال به نظر می ‌رسد در سال جاری، رخدادهای زیر محقق شود:

1. شروع فعالیت اولین شرکت بیمه تخصصی کشور در رشته ‌بیمه‌ های زندگی؛

2. اجرای قانون جدید بیمه شخص ثالث؛

3. تصویب و عملیاتی شدن اصلاحیه آیین‌ نامه 69 در خصوص توانگری مالی شرکت‌ های بیمه؛

4. اجرای لایحه تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی؛ با تصویب نهایی این لایحه، زمینه برای پوشش بیمه ‌ای گسترده ساختمان های مسکونی و تجاری کشور فراهم می‌ گردد.

5. توسعه سنهاب ادامه می ‌یابد و سامانه‌ های قوانین و آئین ‌نامه‌ ها، دریافت برخط اطلاعات رشته ‌های شخص ثالث، حوادث راننده و بدنه اتومبیل و محاسبه شاخص ‌های نظارتی به صورت آنلاین و تعامل بیمه مرکزی با نمایندگان و ارزیابان خسارت(میز کار) به سامانه‌ های موجود سنهاب اضافه می‌ شود.

6. اتخاذ تصمیمات اساسی در حوزه بیمه و در راستای اجرای قانون رفع موانع تولید و بهبود محیط کسب و کار؛

7. فراهم سازی بسترهای لازم در صنعت، باتوجه به الزام شرکت‌ های بورسی به پیروی از استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی؛ و...

در هر حال به نظر می ‌رسد که برخی از فرصت‌ ها، تهدیدها، نقاط قوت و نقاط ضعف صنعت بیمه به شرح ذیل باشند:

عملكرد شرکت ‌های بیمه در سال گذشته و افق صنعت در سال مالی جاری

عملكرد شرکت ‌های بیمه در سال گذشته و افق صنعت در سال مالی جاری

*منبع بیمه مرکزی

حمید دیانت ‌پی

مدیر امور مالی بیمه کارآفرین و مدرس دانشگاه


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: