تعداد بازدید : ۱۳۷۴
کد خبر : ۱۶۴۴۸۱
۰۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۹
سهیلا صالحی

به گزارش خبرنگار بورس نیوز، شرکت فروسیلیس ایران براساس گزارش شفاف سازی در خصوص تعدیل با اهمیت درآمد هر سهم در صورت های مالی منتهی به 1394/12/29 به شرح ذیل اعلام نموده است:

الف) دلایل کاهش 8.7 درصدی فروش:

در بودجه ی تنظیمی ارائه شده به سازمان بورس اوراق بهادار برای شرکت های ذوب آهن اصفهان، فولاد خوزستان و فولاد خراسان به ترتیب مقدار 6،400 تن . 3،600 تن و 3،300 تن فروش در نظر گرفته شده بود. لکن با توجه به عدم ایفای تعهدات از سوی شرکت های مزبور و بالا رفتن بدهی های آنها و از طرفی نیز عدم عقد قرارداد در سال مالی جدید، ارسال محموله های مورد درخواست این شرکت ها محدود گردید بطوری که جمع محموله های ارسالی برای شرکت های فوق به ترتیب 4،400 تن ذوب آهن اصفهان، 3،100 تن فولاد خوزستان و 3،700 تن فولاد خراسان محقق گردید.

همانگونه که از ارقام فوق مشخص می گردد، عدم فروش فروسیلیسیم به شرکت ذوب آهن اصفهان و شرکت فولاد خوزستان می باشد. لازم به ذکر است که از اوایل اسفند ماه سال 94 رایزنی های شرکت ذوب آهن جهت ارسال محموله و عقد قرارداد صورت پذیرفت ولیکن با توجه به آنکه توافقات فی ما بین مبنی بر تعیین تکلیف بدهی قبلی و واریز بخشی از مطالبات گذشته از این شرکت بود، لکن شرکت ذوب آهن اصفهان تا روزهای پایانی سال 94 نتوانست بخش عمده ای از تعهدات خویش را تسویه نماید. لذا بخش از محموله دپو شده برای این شرکت، به امر صادرات و بخشی نیز در انبار های شرکت باقی مانده است.

ب) کاهش حاشیه سود شرکت:

همانگونه که در فوق بدان اشاره شد با توجه به کاهش ارسال بار برای خریداران عمده فروسیلیسیم در داخل کشور، فروسیلیس ایران به منظور تامین نقدینگی مورد نیاز و سرمایه در گردش خود به ناچار به صادرات فروسیلیسیم و سایر تولیدات خود روی آورد . با عنایت به آن که بهای جهانی فروسیلیسیم در سال مالی مورد گزارش روند نزولی داشت و این نرخ ها در بهمن و اسفند ماه سال 94 برای هر تن فروسیلیسیم صادره به مبلغ 825 دلار کاهش یافته بود عملا هر کیلو گرم صادرات فروسیلیسیم مبلغ 13،000 ریال کاهش سودآوری شرکت را به دنبال داشته است. از این رو تغییر سیاست فروش شرکت از فروش داخلی به فروش صادراتی موجب کاهش سودآوری شرکت در سال مالی مورد گزارش شده است.

ج) دلایل افزایش هزینه های توزیع، فروش و اداری:

لازم به ذکر است که مبلغ 3،422 میلیون ریال از افزایش هزینه های توزیع، فروش و اداری مرتبط با افزایش هزینه های توزیع و فروش و مبلغ 5،239 میلیون ریال ناشی از افزایش هزینه های اداری می باشد. افزایش حجم فروش صادراتی به مقدار 908 تن موجب گردید که شرکت هزینه های حمل و ترخیص بالاتری از ارقام پیش بینی شده متحمل شود. همچنین از آنجایی که مبلغ 1،938 میلیون ریال در شهریور ماه و مبلغ 1،500 میلیون ریال در اسفند ماه 94 بابت ساخت مدرسه بعنوان کمک بلاعوض به آموزش و پرورش سمنان صورت گرفته است که مدارک پذیرش آن تا تاریخ نامه ی حاضر (از نظر هزینه قابل قبول مالیاتی ) به شرکت ارائه نگردیده است و در پایان سال و به منظور تهیه صورت های مالی معادل مبالغ فوق هزینه ی کمک های بلاعوض شناسایی و در حساب ها منعکس گردیده است که این امر نیز موجب افزایش هزینه اداری شرکت در مقایسه با ارقام از پیش تعیین شده قبلی گردیده است.

د) دلایل کاهش سایر درآمد های غیر عملیاتی:

به موجب اطلاعات واقعی 9 ماهه منتهی به 30 آذر ماه 94 سود حاصل از تسعیر ارز در حدود 2،105 میلیون ریال برای سال مالی مورد گزارش پیش بینی گردید ولیکن با توجه به کاهش نرخ ارز در پایان سال زیان تسعیر ارز مبلغ 1،326 میلیون ریال بالغ گردید. به عبارتی مبلغ 3،241 میلیون ریال از کاهش فوق، ناشی از سود و زیان تسعیر ارز می باشد که بالغ بر 75 درصد کاهش این سرفصل می باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
پرطرفدارترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: