کد خبر : ۱۶۴۵۲۶
۰۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۲
وزیر امور خارجه در صدر هیاتی سیاسی- تجاری دقایقی پیش سفر خود به شمال اروپا را آغاز کرد و به عنوان نخستین مقصد، عازم ورشو پایتخت لهستان شد. 
 
به گزارش انتخاب، جمعی از فعالان اقتصادی و تجاری ایران، محمد جواد ظریف را در سفر به لهستان، فنلاند، سوئد و لتونی همراهی می کنند. 
 
دیدار با مقامات و شخصیت های سیاسی و همچنین شرکت در نشست مشترک فعالان اقتصادی این کشورها از برنامه های سفر رئیس دستگاه دیپلماسی و هیات همراه به چهار کشور اروپایی می باشد. 
 
این سفر در حالی صورت می گیرد که پیش از این، «رادوسلاو شیکورسکی» وزیر خارجه لهستان در 10 اسفند 94 و همزمان با پانصد و چهلمین سالگرد ارتباط دیپلماتیک ایران و لهستان در راس هیاتی دیپلماتیک به ایران سفر کرده بود. 
 
اگرچه گفته می شود روابط سیاسی ایران و لهستان به لحاظ تاریخی از سابقه و دیرینه یکهزار ساله برخوردار است و سکه های ایرانی دوران سامانی در کاوش های باستان شناسی آن کشور کشف شده است اما نخستین سند مکتوب تماس رسمی بین ایران و لهستان به سال 1474 میلادی و نامه «اوزون حسن آق قویونلو» به «یاگولینی» پادشاه وقت لهستان بر می گردد. 
 
در سال 1795 و به هنگام تجزیه لهستان نیز ایران یکی از دو کشوری بود که اشغال و تجزیه لهستان را به رسمیت نشناخت و متقابلاً در 1838، ایزیدیر بوروفسکی یک افسر لهستانی تبار در جریان نبرد هرات جان خود را در دفاع از تمامیت ارضی ایران از دست داد. 
 
علاوه بر این ، ایران پس از جنگ جهانی اول و بلافاصله پس از تشکیل مجدد لهستان مستقل ، در میان نخستین کشورهایی بود که لهستان را به رسمیت شناخت و با تاسیس سفارت در ورشو به برقراری روابط دیپلماتیک اقدام کرد. اگر چه ایران حتی پیش از جنگ جهانی اول ، در شهر ورشو کنسول افتخاری داشته است. 
 
در آذر ماه 1299 هجری (1920 م) سفارت ایران در ورشو توسط اسد بهادر تاسیس شد و نامبرده تا اسفند 1300، کاردار و سپس تا مهر 1305 وزیر مختار بود. متقابلاً در سال 1925 میلادی نیز سفارت لهستان در تهران گشایش یافت. 
 
به دنبال این تحولات در سال 1927 میلادی عهدنامه دوستی و مودت بعنوان یکی از مهمترین اسناد فیمابین دو کشور منعقد و بدین ترتیب روابط دوستانه تهران- ورشو وارد مرحله جدیدی شد به گونه ای که سفیر جمهوری لهستان در تهران اذعان دارد «ایران و لهستان در طول 540 سال گذشته روابط دوستانه و صلح آمیز خود را حفظ کرده اند که مساله کمیابی در بین کشورهای اروپایی است.» 
 
به گفته «یولیوش گولیو»، وجود آثار تاریخی و هنری ایران در لهستان که بر اساس روابط تجاری و دوستانه و نه از طریق جنگ به دست آمده است، نشان دهنده قدمت بی نظیر روابط دو کشور است. 
 
رژیم سیاسی لهستان جمهوری پارلمانی، مرکب از دو مجلس سنا و مجلس نمایندگان (سیم) است و از ماه می 2015 «آندره دودا» توانست با شکست کوموروفسکی در دور دوم با بیش از 50 درصد آرا به ریاست جمهوری لهستان انتخاب شود. 
 
خانم اوا کوپاچ ، رهبر حزب پلتفرم شهروندی نیز از 22 سپتامبر سال 2014 پس از انتخاب دونالد توسک رهبر قبلی حزب و نخست وزیر سابق لهستان به ریاست شورای اروپا، سکان نخست وزیری و دولت لهستان را بدست گرفته است. 
 
لهستان علاوه بر سازمان ملل متحد، در سازمان تجارت جهانی (WTO)، سازمان امنیت و همکاریهای اروپا (OSCE)،سازمان توسعه و همکاریهای اقتصادی (OECD)،صندوق بین المللی پول (IMF)، بانک جهانی برای توسعه و بازسازی (IBRD)،بانک سرمایه گذاری اروپائی(EIB)،بانک اروپائی توسعه و بازسازی (EBRD)، انجمن اروپائی تجارت آزاد (EFTA)،موافقتنامه تجارت آزاد اروپای مرکزی (CEFTA) و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (NATO) عضویت دارد. 
 
همچنین این کشور در اول ماه می سال 2004 به همراه 9 کشور دیگر رسماً به عضویت اتحادیه اروپایی پذیرفته شد و برای نخستین بار پس از عضویت در نیمه دوم سال 2011 به مدت 6 ماه ریاست دوره‌ای این اتحادیه را بر عهده داشت. 
منبع: ایرنا
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۱
توسعه روابط تجاری و گردشگری با اروپا
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: