کد خبر : ۱۶۴۶۵۰
۱۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۰
سهم مصارف خانگی سوخت شهر تهران در 5 ماهه سرد سال 3 برابر بنزین و گازوئیل در تولید گازهای کربنی است که لحافی از دی‌اکسیدکربن را روی شهر تهران می‌کشد.

به گزارش ایسنا در حالی که 70 درصد GDP کشورها در شهرها تولید می‌شود و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2030 این رقم به 90 درصد برسد، مصرف بهینه انرژی در پهنه شهری نسبت به قبل اهمیتی حیاتی پیدا کرده که در کشور ما مغفول مانده است. 70 درصد جمعیت کشور در شهرها زندگی می‌کنند که اگر در مصرف انرژی خانگی به روال کنونی ادامه دهند پیش‌بینی می‌شود کشور در آینده واردکننده انرژی شود.

طبق برآوردها مصرف انرژی در ایران 5 تا 6 برابر متوسط جهانی و 10 برابر کشورهای اروپایی است. حتی در همسایگی ایران و در کشور ترکیه تولید ناخالص داخلی 2.5 برابر ایران و میزان انرژی مصرفی آنها نصف ایران است. بدین معنا به ازای هر واحد تولید، ایران، پنج برابر ترکیه، انرژی مصرف می‌کند.

افزایش بهره‌وری انرژی یکی از کم‌هزینه ترین، ممکن‌ترین و بدیع‌ترین راهکارها برای توسعه اقتصادی شهرها است. صرفه جویی در انرژی می‌تواند شهرها را برای حفاظت از انسان و محیط زیست انعطاف پذیر کند. سرمایه‌گذاری در بهره‌وری انرژی افزایش پس انداز، تقویت اقتصاد خانوار و تسریع سرمایه‌گذاری محلی در زمینه تجارت و اشتغال را به همراه دارد.

در کشور ما نیز در کلیه اسناد فرادست به بهره‌وری انرژی تاکید شده است؛ به طوری که در برنامه پنجم سهم ۳۰درصدی بهره وری در رشد اقتصادی پیش بینی شده بود و در بند ۳ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی محور قرار گرفتن رشد بهره وری در اقتصاد مورد تاکید قرار گرفته است.

با این وجود مصرف انرژی در کشور، ناهنجار است. بدین معنا که در برابر استانداردهایی که در دنیا برای مصرف انرژی وجود دارد، ایران مصرفی چندین برابر دارد.

اکبر ترکان در این خصوص می‌گوید: در حال حاضر ما یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون بشکه نفت مصرف انرژی در کشور داریم و تولید ناخالص داخلی ما ۴۰۰ میلیارد دلار است. یعنی به ازای هر ۱۰۰۰ دلار تولید ناخالص داخلی ۴.۵ بشکه نفت مصرف می‌کنیم. در کشورهای دیگر دنیا این عدد نزدیک به یک و یا یک بشکه است. مجاز نیستیم با ثروت و دارایی‌های نسل‌های آینده اینگونه رفتار کنیم.

ترکان افزود: شهر تهران در پنج ماهه سرد سال، روزانه ۸۰ میلیون متر مکعب گاز و روزانه ۲۴ میلیون لیتر بنزین و گازوئیل می‌سوزاند. اگرچه بیشتر تمرکزها بر سوخت بنزین و گازوییل است زیرا آنها بیش از سوخت خانگی در آلودگی موثر هستند اما سهم مصارف خانگی سوخت در ۵ ماهه سرد سال ۳ برابر بنزین و گازوئیل در تولید گازهای کربنی است که باعث وارونگی هوا می‌شوند و لحافی از دی‌اکسیدکربن را روی شهر تهران می‌کشد. به همین دلیل می‌توان با رعایت مبحث ۱۹، در بازدهی مصارف انرژی خانگی ۵۰ درصد صرفه جویی کرد.

هم‌چنین دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز گفت: مصرف و شدت انرژی در ایران از چین با بیش از یک میلیارد جمعیت بیشتر است و این موضوع می تواند تهدیدی برای صادرات گاز ایران باشد.

عادلی درباره نقش گاز درایجاد رابطه بین المللی و این که آیا می توان از آن به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده کرد، از اتفاقهای میان روسیه و اوکراین به عنوان نمونه یاد کرد و گفت: گاز و ژئوپلتیک دارای رابطه نزدیکی هستند، کما این که درباره نفت نیز چنین است، اتفاقهای سال گذشته در اروپا در زمینه گاز و نیز اخبار مربوط به صادرات ال ان جی آمریکا به اروپا از جمله نمونه ها در این زمینه است.
بابک
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
...مصرف و شدت انرژی در ایران از چین با بیش از یک میلیارد جمعیت بیشتر است ...)چرا ملت ایران را با ملتی گدا و جاعل و متقلب مقایسه میکنید ؟چرا برای مثال تامین اجتماعی مردم ایران را با کشورهایی چون کانادا و امریکا و کشورهای اروپایی و حتی همین ترکیه ... مقایسه نمیکنید ؟ چون صلاحتان نیست ؟ !
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: