تعداد بازدید : ۱۵۳۵
کد خبر : ۱۶۶۰۲۵
۲۷ تير ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۴
یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به تحولات اخیر ترکیه معتقد است همچنان که سال‌هاست در دیگر کشورهای همسایه ایران هم‌چون افغانستان تحولاتی این‌چنینی رخ می‌دهد، ایران به این تحولات عادت کرده و موضوعات رخ داده در ترکیه روی بورس تهران تاثیری ندارد.
سلامی در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد تاثیر تحولات اخیر ترکیه در بازار سرمایه ایران گفت: از دیدگاه من تحولات ترکیه هیچ ارتباطی با بازار سرمایه ایران ندارد، چرا که بورس ایران ارتباطی با بورس‌های دیگر کشورها ندارد.
وی ادامه داد: از طرفی تا آنجا که من خبر دارم این کودتا به نتیجه نرسیده و ما هم در کشورمان عادت داریم که اطراف‌مان ناآرام باشد. مثلا افغانستان سال‌هاست که آن وضع است، در نتیجه برای بورس تهران چندان فرقی نمی‌کند که وضعیت ترکیه چگونه باشد.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: روابط اقتصادی ایران با دیگر کشورها مربوط به کالاهایی است که صادر و وارد می‌کند برفرض که هرکدام از این کشورها نباشند ما می‌توانیم از طریق امارات صادرات و واردات‌مان را انجام دهیم. من در تحولات ترکیه موضوعی را نمی‌بینم بخواهد در بورس ایران تاثیر گذاشته باشد.
سلامی تاکید کرد: نقش ایران در بازارهای بین‌المللی بسیار بسیار اندک است، بنابراین اتفاق‌هایی که در اروپا و آمریکا و حتی ترکیه می‌افتد، روی اقتصاد ایران تاثیر ندارد، مگر این‌که آن اتفاق‌ها تبدیل به یک بحران جهانی شود. البته در همین حالت هم در سال‌های گذشته دیدیم که بحران سال ۲۰۰۸ روی اقتصاد ایران چندان تاثیری نداشت و حتی در آن دوران بورس ایران برعکس دنیا رونق بیشتری هم گرفت.
وی افزود: ارتباط بین‌المللی نیاز به پول‌های بین‌المللی دارد و هنوز ریال نتوانسته ثبات لازم را در بازارهای بین‌المللی به دست آورد و به عنوان یک ارز باثبات شناخته شود. تحقق این موضوع مستلزم زمان و چاره‌اندیشی‌هایی است و تا زمانی که آن چاره‌اندیشی‌ها صورت نگیرد ما این مشکلات را خواهیم داشت.
این کارشناس بازار سرمایه درباره‌ انعقاد قرارداد بین بورس ایران و بورس آتن اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت بورس آتن از بورس ایران بدتر است و چندان روی بازار سرمایه آتن نمی‌توان حسابی باز کرد. باید از کسانی که این قراردادها را بستند پرسید که این قراردادها چه تاثیری روی بازار سرمایه ایران دارد.
سلامی درباره انعقاد قرارداد بورس ایران و بورس مونیخ نیز گفت: ما شرکت‌هایی مثل پتروشیمی داریم که می‌تواند محصولات‌شان در بازارهای بین‌المللی عرضه شود. قیمت محصولات پتروشیمی با ارزهای خارجی مانند دلار سنجیده می‌شود. در این زمینه مراوداتی با مونیخ داریم. اگر این قراردادها و تصمیم‌گیری‌ها خوب اداره شوند قرارداد ایران با مونیخ می‌تواند در کوتاه‌مدت اثر مطلوبی بر بازار سرمایه ایران داشته باشد.
وی درباره‌ عضویت بورس ایران در فدراسیون جهانی بورس‌ها نیز ادامه داد: این عضویت اقدام خوبی است. مزیت ما در صنایع بین‌المللی کالاهای نفتی و فلزات اساسی است، بنابراین می‌توانیم با مبادله این کالاها در بازارهای جهانی فعال باشیم.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به گذشتن یکسال از توافق وین اظهار کرد: زمانی که برجام عملی شد بورس منفی را طی کرد و این نشان می‌دهد که یکسری تصمیمات داخلی روی بورس تهران اثر می‌گذارد.
سلامی افزود: مداخلاتی که دولت در قیمت‌گذاری‌ها می‌کند، وجود شرکت‌های دولتی و شبه‌دولتی در بورس و تسلط اطلاعات غیرواقعی بر اطلاعات شفاف موضوعاتی است که بورس ایران را با بورس دیگر کشورها متمایز کرده است. 
سعید
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
*** اگر این تئاتر و نمایش مسخره روی بورس ایران تاثیر میذاشت که باید در بورس رو گل میگرفتن.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: