کد خبر : ۱۶۶۶۱۲
مدیر مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو خبر داد:
۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۸
یارمحمدی
افزایش تولید کنسانتره در حالی است که میزان استخراج سنگ آهن طی همین مدت 9 درصد کمتر از پیش بینی برنامه بوده و این نکته مثبت در عملکرد، به دلیل عیار بالای سنگ آهن استخراجی و عملکرد بهتر تجهیزات بوده است.

در چهارماهه امسال بالغ بر 3 میلیون و600 هزار تن کنسانتره سنگ آهن در مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو تولید گردیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 5 درصد و نسبت به برنامه پیش بینی شده بالغ بر12 درصد فراتر بود است.

مدیر مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو با اعلام این خبر در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: افزایش تولید کنسانتره در حالی است که میزان استخراج سنگ آهن طی همین مدت 9 درصد کمتر از پیش بینی برنامه بوده و این نکته مثبت در عملکرد، به دلیل عیار بالای سنگ آهن استخراجی و عملکرد بهتر تجهیزات بوده است.

وی تاکید کرد: بر اساس معیارهای جهانی ملاک عملکرد یک معدن، استخراج سنگ آهن نیست بلکه میزان تولید کنسانتره است که عملکرد یک واحد را نشان می ‌دهد.

ابریشمی با اشاره به اینکه تولید در هر سال براساس برنامه‌ های پیش‌ بینی شده انجام می‌ شود و در واقع برای پیش‌ بینی میزان تولید شرایط مختلفی از جمله وضعیت خطوط باید در نظر گرفته شود، گفت: خوشبختانه تا پایان تیر ماه12 درصد از برنامه پیش ‌بینی شده جلوتر بوده ‌ایم. در واقع براساس برنامه‌ ریزی ‌های انجام شده باید تا پایان تیر ماه از مصرف 4 میلیون و 960 هزار تن سنگ آهن 3 میلیون و 200 هزار تن کنسانتره تولید می کردیم ، درحالی که موفق شدیم با استخراج 4 میلیون و 460هزارتن سنگ آهن 3 میلیون 600هزار تن کنسانتره تولید کنیم . در حقیقت با افزایش راندمان تولید ارزش افزوده در محصول را ارتقاء دادیم یا به عبارتی بازیافت برآوردی 68 درصد به 72 درصد وزنی افزایش یافت.

مدیر مجتمع معدنی چادرملو تاکید کرد: تولید سنگ‌آهن به تنهایی نمی ‌تواند معیاری برای سنجش عملکرد واحدها باشد، زیرا در صورتی که عیار سنگ ‌آهن بالا باشد، میزان کمتری استخراج می ‌شود اما در ازای آن تولید کنسانتره افزایش می ‌یابد. همچنین عکس این موضوع نیز وجود دارد، اینکه در صورت کم بودن عیار باید سنگ‌آهن بیشتری برای تولید کنسانتره استخراج شودکه این امر موجب افزایش هزینه و انرژی عوامل تولید می گردد. یا به عبارتی مهمترین معیار مقایسه معادن سنگ آهن مقایسه میزان بازیافت آهن (Fe – Recovery) است که در معدن چادرملو بالغ بر 85 درصد می باشد.

ابریشمی درباره بازگشت رونق به بازار سنگ‌ آهن گفت: در بعد داخلی بازگشت رونق به بازار به میزان زیادی بستگی به سیاست‌های اقتصادی دولت دارد. در واقع باید منتظر ماند و دید دولت تا چه اندازه می‌تواند فعالیت های عمرانی و ساخت و ساز را رونق دهد. متاسفانه تا به امروز بازار نتوانسته از رکود خارج شود اما امیدوار هستیم با کاهش بهره بانکی وضعیت کمی بهتر شده و سرمایه ‌ها وارد بازار شود. از جنبه تاثیر عوامل خارجی هم رفتار اقتصادی کشور های تولید کننده و مصرف کننده سنگ آهن و فولاد از جمله چین بسیار نقش آفرین است و تصور می شود تا سال 2017 رشد مصرف با شیب ملایمی ادامه یابد.

وی تاکید کرد: رونق بازار داخلی از آن جهت برای چادرملو مهم است که ما تمامی تولیدات خود را به فولاد سازان داخلی عرضه میکنیم و متعهد به تامین مواد اولیه آنها هستیم.

ابریشمی یادآور شد: بخشی از کنسانتره تولیدی چادرملو برای قرار گرفتن در چرخه تولید فولاد به مجتمع گندله سازی اردکان تحویل و بخش دیگر آن به فولاد مبارکه ، فولاد خوزستان و چند واحد فولاد سازی دیگر داخلی عرضه می شود.

وی در خاتمه افزود: علاوه بر این موارد، طی 4 ماه ابتدایی سال جاری 1 میلیون و 256 هزار تن گندله در مجتمع گندله سازی شرکت چادرملو در اردکان یزد مطابق برنامه پیش بینی شده و با 10 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل تولید شده است.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
در مجمع

در مجمع "غپینو" ۹۰ ریال سود تقسیم شد

مجمع عمومی شرکت صنعتی مینو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۴ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: