تعداد بازدید : ۲۳۸۵
کد خبر : ۱۶۷۴۸۰
۰۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۴
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مناطق ویژه اقتصادی باید به مرکز تولید و صادرات تبدیل شود، گفت: من از حامیان منطقه آزاد هستم ولی با واردات کالا به سرزمین اصلی از این مناطق موافق نیستم.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا نعمت‌زاده امروز در نشست خبری که با هدف ارائه گزارش عملکرد این وزارتخانه در سه سال گذشته برگزار شد،در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره اظهارات تند ترکان نسبت به وی و اینکه شما در شرایط کنونی اقتصادی با افزایش تعداد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی موافق هستید،‌ گفت: از این برادر خوبم گله و شکایتی ندارم چرا که ممکن است شما خبرنگاران او را سؤال پیچ کرده باشید و ایشان در نتیجه سؤالات شما عصبانی شده باشد.

وی با بیان اینکه قطعاً ایشان سوءنظری نداشته‌اند، گفت: آنچه بارها و بارها در جمع و به صورت خصوصی عرض کرده‌ام این است امضای بنده پای ایجاد اولین منطقه ویژه اقتصادی یعنی سیرجان است.

مخالف واردات از مناطق آزاد هستم

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه از حامیان مناطق آزاد است، گفت: اما راجع به اینکه این مناطق چگونه باشد بحث دارم و مخالف هستم با اینکه در این مناطق فروشگاه بزنیم و از آنجا کالا به سرزمین اصلی وارد کنیم.

نعمت‌زاده بیان داشت: اگر قرار است کالایی را به کشور وارد کنیم از غیر مناطق آزاد این کار انجام شود.

وی با اشاره به منطقه ویژه اقتصادی بندر امام (ره)، گفت: در این منطقه فقط تولید و صادرات انجام می‌شود همچنین در منطقه ویژه اقتصادی عسلویه فقط صنایع پتروشیمی و پالایشگاه گاز برای صادرات تأسیس شده است و در آنجا فروشگاهی برای عرضه کالا وجود ندارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه باید از مناطق آزاد حمایت کرد تا تولید در آنجا رونق بگیرد، گفت: ممکن است یک سرمایه‌گذار خارجی قصد سرمایه‌گذاری در این مناطق را داشته باشد بنابراین ما باید شرایط و بستر را برای آنها فراهم کنیم.

نعمت‌زاده اظهار داشت: قطعاً نظر جناب آقای ترکان به عنوان مسؤول دبیرخانه مناطق آزاد نیز همین است.

وی افزود: من به عنوان عضو شورای عالی مناطق آزاد معتقدم که باید مدیران تولید محور و صادرات‌نگر در این مناطق فعالیت کنند.

باید خودمان را با نظامات جدید بین‌المللی منطبق کنیم

نعمت زاده همچنین در رابطه با اینکه گفته می‌شود چرا در پسابرجام اتفاقات اقتصادی خاصی نیفتاده است، گفت: ما 10 سال قطع رابطه داشتیم و حتی برخی نظامات تغییر کرده و حتی مقررات بین‌المللی جدید در ارتباط با نظامات بانکی به وجود آمده که ما باید خودمان را با این مسائل تطبیق دهیم.

وی افزود: در سه سال گذشته حدود 3.6 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی توسط شورای عالی سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت به تصویب رسیده که 1.5 میلیارد دلار آن مربوط به 6 ماه گذشته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: این موضوع نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران خارجی بازار ما را به عنوان بازار مورد اطمینان قبول کرده‌اند.

اشتباه محاسباتی بازار شکر را به هم ریخت

وزیر صنعت در خصوص به هم ریختگی بازار شکر در چند ماه اخیر اظهار داشت: وزارت کشاورزی این اختیار را دارد که صادرات واردات و تنظیم کالاهای اساسی را به عهده بگیرد البته ما با این سیاست مخالف هستیم چون معتقد هستیم وقتی بخش خصوصی باید در صحنه باشد این بخش باید بداند که چگونه شفاف عمل کند.

وی بیان داشت: با روی کار آمدن دولت حجم زیادی یعنی حدود 2 میلیون تن شکر در انبارها مانده بود که حتی دولت نمی توانست آنرا بفروشد. لذا برای اینکه این کار تکرار نشود از واردات آن جلوگیری کردند. به امید اینکه فصل برداشت چغندر و نیشکر فرا می‌رسد که متاسفانه با اشتباه محاسباتی مواجه شدند و این اتفاق در بازار شکر افتاد.

نعمت‌زاده تصریح کرد: در حال حاضر واردات انجام می‌شود و برداشت محصول داخلی  هم یک ماه دیگر آغاز می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه کشتی‌های حمل شکر در حال تخلیه هستند و نگرانی از این بابت نیست گفت: اتفاقاتی که در چند ماه اخیر در بازار شکر افتاد همزمان با افزایش 100 دلاری قیمت شکر در بازارهای جهانی بود و همین موضوعات منجر به افزایش قیمت این کالا در بازار داخلی شد.

وی بیان داشت: البته عرضه شکر در بورس کالا هم اشتباهی است که رخ داد چرا که کالایی که قیمت گذاری دارد نباید در بورس وارد شود زیرا با کمبود آن ممکن است دچار افزایش قیمت شود.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۲
کهولت سن مدیران چندشغله دولت
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.