تعداد بازدید : ۴۲۹
کد خبر : ۱۷۱۸۶
۱۱ دی ۱۳۸۷ - ۱۴:۱۷
به گزارش بورس نیوز به نقل از سرمایه ، آرزو ترکتاز: با کاهش چشمگیر حجم و ارزش معاملات در بورس و اوراق بهادار تهران، شرکت های کارگزاری نیز در تداوم فعالیت دچار مشکل شده اند.این گروه از فعالان بازار که عمده ترین درآمد خود را از طریق کارمزد معاملات و مشاوره به دست می آورند، در پی تداوم نزول در وضعیت معاملات میزان درآمدشان به شدت کاهش یافته است و برای گذران خود، ناچار به تعدیل نیروهای انسانی شده اند. این در حالی است که از 85 شرکت کارگزاری حاضر، بیش از 40 شرکت فعالیت ندارند.

شهرام شهمیری، مدیرعامل کارگزاری سهم آشنا در این باره معتقد است: «کارگزاری ها در چند سال اخیر گسترش یافته و انواع مجوزها را دریافت کرده اند و به دلیل آنکه اخذ این مجوزها نیازمند ایجاد یک فضای اداری، پرسنل متخصص و خرید برنامه های کامپیوتری است، اکنون با هزینه هایی چون، نگهداری برنامه های کامپیوتری، استهلاک نرم افزارها، دستمزد پرسنل و... در مقابل کاهش درآمدها مواجه شده اند.»
وی افزود: «این در حالی است که حداقل عضویت یک ساله شرکت بورس کالا و شرکت بورس و اوراق بهادار 10 میلیون تومان و حق عضویت کانون کارگزاران نیز در همین حدود است. علاوه بر اینکه شرکت های کارگزاری باید به شرکت بورس نیز درصدی از درآمد خودشان را پرداخت کنند که حداقل در ماه باید 5/2 میلیون تومان باشد.»

شهمیری خاطرنشان کرد: «در کنار این هزینه ها، اجاره ایستگاه های معاملاتی هم وجود دارد که اگر همه این هزینه ها را در کنار هم جمع کنیم، به رقمی بیش از 60 میلیون تومان هزینه در ماه خواهیم رسید. این در حالی است که درآمد شرکت های کارگزاری ناشی از کارمزد، مشاوره و معاملات بورس است.»

وی ادامه داد: «تداوم کاهش حجم و ارزش معاملات موجب خواهد شد تا این شرکت ها نتوانند بیش از این مقاومت کنند چرا که هر کارگزاری یک حد مقاومتی دارد که اگر از آن حد بگذرند مجبورند تعدیل نیرو کنند و چه بسا عده ای از کارگزاری ها این کار را کرده اند.»

عظیم ثابت مدیرعامل کارگزاری بانک توسعه صادرات نیز در این خصوص به خبرنگار ما گفت: «قرار بود کارمزدها با توجه به شرایط رونق و رکود بازار تغییر کند.»

وی افزود: «اکنون کارگزاری ها به سمت حرفه ای شدن پیش می روند و افزایش نیروهای انسانی، تجهیزات جدید، آموزش ها و ... از جمله هزینه هایی بود که این شرکت ها برای حرفه ای شدن پرداخته اند و اکنون تعدیل هرکدام از اینها و حتی نیروهای انسانی، اگرچه در اولین نگاه قدم مثبتی محسوب خواهد شد اما پس از گذار از شرایط کنونی و بازگشت رونق به بورس، جذب این نیروها کار آسانی نیست.»

ثابت ادامه داد: «اگرچه شرکت های کارگزاری باید خودشان را در این شرایط حفظ کنند اما بورس نیز می تواند برای کمک به این شرکت ها، حق اجاره و حق سالن ها را کاهش دهد تا کارگزاری ها بتوانند پوشش های لازم را بدهند.»

مدیرعامل کارگزاری بانک توسعه صادرات خاطرنشان کرد: «شش ماهه اول سال همیشه وضعیت کسب و کار بهتر از شش ماهه دوم است، اما در شش ماهه دوم امسال در مقایسه با سال گذشته با توجه به کاهش حجم معاملات درآمد این شرکت بسیار کاهش یافته است.»

وی در پایان گفت: «نمی توان هزینه های ثابت را کاهش داد اما باید هزینه هایی چون هزینه های بورس و نیروی انسانی را کاهش دهیم.»

کسادی کسب و کار کارگزاران

به گزارش فارس، 85 شرکت کارگزاری حاضر در بورس اوراق بهادار در حالی طی چندماه اخیر به دلیل کاهش حجم معاملات با کسادی مواجه شده اند که طی 19 روز کاری آذرماه بیش از 2/2 میلیارد سهم را به ارزش 651 میلیارد تومان دادوستد کرده اند که با توجه به کاهش 80 و 83 درصدی تعداد سهام و ارزش معاملات، انجام معاملات شرکت های کارگزاری نیز کاهش یافت.

کارگزاری بانک ملت در حالی مانند گذشته با انجام معاملات خارج از زمان معاملات و مربوط به سهام عدالت در رتبه اول ایستاد که دو شرکت کارگزاری خصوصی حافظ و مفید با انجام 1/1 و 09/1 درصد از کل ارزش خرید و فروش در رده های دوم و سوم کارگزاران برتر آذرماه قرار گرفتند.

به جز این دو شرکت، باقی شرکت های کارگزاری کمتر از یک درصد از کل ارزش معاملات را انجام دادند به طوری که کارگزاری بانک توسعه صادرات و آگاه هر کدام 78 0/ درصد و بانک کشاورزی 0/61 درصد، تدبیرگران فردا و کیمیا سهم هر یک با 53 0/ درصد و رشد پایدار و نهایت نگر با 0/50 و 0/40 درصد در پله های چهارم تا دهم ایستادند.

این در حالی است که کارگزاری نهایت نگر به همراه 75 شرکت کارگزاری دیگر کمتر از 0/5 درصد از کل ارزش خرید و فروش سهام آذر را انجام دادند تا به مانند چند ماه گذشته مشخص شود که اوضاع کسب و کار شرکت های کارگزاری کساد شده است.
 
برپایه این گزارش در انتهای جدول نیز شرکت های کارگزاری سهام گستران شرق، موحدان، گنجینه سهام، بدره سهام ، برهان سهند، رضوی، عمران فارس، جهان سهم، معین سهم و کارگزاری آپادانا نیز با اختصاص یک تا 0/2 درصد از شرایط نامطلوب معاملات حکایت داشتند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: