تعداد بازدید : ۴۶۹۴
کد خبر : ۱۷۲۱۹۰
با فروش حق تقدم های استفاده نشده با قیمتی نازل
۲۷ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۰
جمشیدی
شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن یکی از مجموعه های فعال در بازار بورس است که در جریان اجرای برنامه افزایش سرمایه ضرر و زیان را بر سهامدارانش تحمیل کرده است. چرا که "ثمسکن" با سرمایه پنج هزار میلیارد ریالی در شرایطی اقدام به اجرای برنامه افزایش سرمایه 500 میلیارد ریالی از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی سهامداران کرده که روند معاملات حق تقدم های ناشی از اجرای برنامه مذکور و نیز فروش حق تقدم های استفاده نشده موجب کاهش سرمایه سهامداران "ثمسکن" شده است.

اجرای برنامه افزایش سرمایه شرکت ها در بازار سرمایه در حالی همواره یکی از برنامه های مورد توجه سهامداران به شمار می رود و با استقبال آنها مواجه می شود که در برخی از موارد انجام برنامه مذکور به دلیل عملکرد نامناسب مدیران ارشد شرکت سبب ضرر و زیان سنگین سرمایه گذاران می شود. این موضوع به ویژه در جریان اجرای برنامه افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی سهامداران و فروش حق تقدم های ناشی از انجام برنامه مذکور به دفعات زیادی در بازار سهام مشاهده شده و موجب اعتراض و انتقاد سهامداران و کارشناسان شده است.

بر اساس گزارش بورس نیوز، شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن یکی از مجموعه های فعال در بازار بورس است که در جریان اجرای برنامه افزایش سرمایه ضرر و زیان را بر سهامدارانش تحمیل کرده است. چرا که "ثمسکن" با سرمایه پنج هزار میلیارد ریالی در شرایطی اقدام به اجرای برنامه افزایش سرمایه 500 میلیارد ریالی از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی سهامداران کرده که روند معاملات حق تقدم های ناشی از اجرای برنامه مذکور و نیز فروش حق تقدم های استفاده نشده موجب کاهش سرمایه سهامداران "ثمسکن" شده است.

بر اساس اطلاعات موجود، مهلت استفاده از حق تقدم های ناشی از اجرای برنامه افزایش سرمایه 10 درصدی "ثمسکن" از تاریخ 95.05.07 لغایت 95.07.04 تعیین شده و بر اساس آن "ثمسکن ح" طی پنجم مرداد ماه سال جاری با افت قیمت 44.55 درصدی به ارزش 162 ریال به ازای هر سهم بازگشایی می شود و در مدت معاملات طی مهلت مقرر شده به محدوده 105 ریالی می رسد و به عبارت بهتر طی مدت مذکور با کاهش قیمت 35 درصدی مواجه می شود. این در حالی است که طی دوره مورد بررسی ارزش هر سهم نماد اصلی یعنی "ثمسکن" از 1090 ریال به 1001 ریال رسیده و در محدوده 100 تومانی نوسان می کند.

اما نکته قابل تأمل در فروش حق تقدم های استفاده نشده گروه سرمایه گذاری مسکن می باشد و افت قیمت حدود 81 درصدی آن در جریان بازگشایی مجدد نماد "ثمسکن ح" طی 20 دی ماه سال جاری است. بطوریکه حق تقدم های استفاده نشده گروه سرمایه گذاری مسکن در حالی با قیمت 20 ریال مورد بازگشایی قرار گرفته که با فشار فروش سهام در محدوده قیمت 16 ریالی و عدم حمایت سهامداران عمده این مجموعه فعال در گروه ساختمانی همچون گروه مالی بانک مسکن، سرمایه گذاری خوارزمی و سرمایه گذاری توسعه ملی مواجه شده و در این قیمت نازل صف فروش چند میلیونی در نماد "ثمسکن ح" تشکیل شده است.

این موضوع که سهامداران عمده و حقوقی شرکت های فعال در بازار سرمایه در جریان فروش حق تقدم های ناشی از اجرای برنامه افزایش سرمایه حمایت لازم و کافی از روند معاملات نماد اصلی و نیز حق تقدم ها نمی کنند تا سرانجام سهام شرکت ها را به قیمت های پایین و نازل به تملک خود در بیاورند و ارزان از سهامداران خرد و حقیقی خریداری نمایند، به وفور مشاهده شده و در عین حال هیچ نهاد نظارتی بر عملکرد سهامداران حقوقی و عمده در فرایند معاملات حق تقدم ها نظارت نمی کنند. به نظر می رسد این امر رفته رفته سبب شده تا جذابیت اجرای برنامه افزایش سرمایه در بازار سرمایه به دلیل عملکرد نامناسب سهامداران عمده شرکت ها و دستکاری قیمت ها از بین برود و در شرایطی که یکی از پتانسیل های بازار سرمایه تأمین مالی شرکت های بزرگ و مطرح عنوان می شود، سرمایه گذاران برای مشارکت در این برنامه چندان تمایل نداشته باشند. چرا که در بسیاری از موارد سهامداران عمده شرکت ها به بهای ارزان سهام شرکت را به تملک خود در می آورند و این سرمایه گذاران حقیقی هستند که عایدی چندانی بدست نمی آورند و در اغلب موارد حتی با زیان مواجه می شوند.

بر این اساس لازم به نظر می رسد تا در صورتیکه متولیان بازار سرمایه در صدد محکم کردن پایه های سست بازار سرمایه هستند نظارت بیشتری بر عملکرد سهامداران حقوقی شرکت ها داشته باشند تا جذابیت ها و پتانسیل های سرمایه گذاری در بورس به قوت خود باقی بماند و روز به روز بر آنها افزوده شود.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۷
فقط این سهم اینطور نیست من این بلا با دو سهم .. و ... سرم اومده فهمیدم هیچ وقت نباید حق تقدم رو از بورس خرید چون تا وقتی که حق تقدم ها در حال فروش اند سهم رو پایین می کشونن وقتی حق تقدمها به فروش رفتند می بینی سهم به حالت عادیش برمی گرده و بعضا خیلی هم مثبت می شه .
منو توپول
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۷
در قوامین و حق تقدمهایش زندگی من و خیلی ها نابود شد
پاسخ ها
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۷
حق میدم بهت
من چندسال پیش که یک هفته بود وارد بورس شده بودم با مثلا پیشنهاد یکی از بزرگان بازار حق تقدم فارسیت درود خریدم هر حق تقدم رو 50 تومن خریدم...نماد حق تقدم بسته شد بعد از چندماه که باز شد هرحق تقدم رو 1 ریال فروختن و من به خاک سیاه نشستم
همون ضرر سنگین باعث شد به حرف و تحلیل به اصطلاح بزرگای بورس توجه نکنم و دانش خوذمو بالا ببرم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۷
ضرب المثلی است که میگویند طرف بزخری کرده ،ملا نصرالدین گاوی داشت که برای فروش به بازار بر د تا بفروشد رندان سعی کردند که گاورااز چنگ ملا خارج کنند اولی امد وگفت این بز راچند میفروشی ملاگفت این گاواست نه بز!!!!به همین طریق نفر دوم وسوم.......تا اینکه ملا بهشک افتاد چشمان خودرا مالید وگفت نکند من اشتباه میکنم واین بزاست نه گاو!!!!!!!حال گروه مالی بانک مسکن، سرمایه گذاری خوارزمی و سرمایه گذاری توسعه ملی این ضرب المثل را با مهندسی عرضه سهام مدیریت کرده وان راعینیت بخشیده اند.
امینی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۷
با سلام به بورس نیوزان عزیز شما فقط به کوچکترین خلاف شرکتها اشاره کردید این مدیران باید محاکمه شوند در 10سال گذشته با چندین برابر شدن ملک اگثر این شرکتها ازنصف قیمت هم کمتر شدند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۷
الکساندر دوما اگر زنده بود به جای داستان سه تفنگدار داستان سه شرکت سرمایه گدار فوف را که پرماجرا تروهیجان انگیز تراست را مینوشت.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۷
هرکی خربزه بخوره پای لرزش میشینه .بورس نیوز عزیز شماقبلا اگاهی لازم رادرباره این شرکت ها داده بودید.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۷
با این سه شرکت حتما گاومون زایید.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۷
متاسفانه ثمسکن و خوارزمي زندگي بنده رو نابود کردند.مخصوصا خوارزمي
مديران اين دو شرکت و مسببينش رو واگذارشون ميکنم به خدا
فقط همين
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۷
حق تقدم خپارس هم با توجه به قیمت سهم خیلی بالاست .
ناشناس
United States
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۷
تا حالا کجا بوده که سهامدار عمده ضرر کنه، ضرر برا سهامدار خرده.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۸
من با توجه به تبلبغات ووعده های انچنانی ۵میلیون تومان سهام خوارزمی راخریدم اکنون سرمایه من بعدازسه سال حدود ۲میلیون تومان است باز بگویند سهامداری کنید!!!!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۸
سهام خوارزمی درتاریخ ۹۲/۱۰/۳معادل۳۶۵تومان والان کمتر از ۷۹ تومان است توخود حدیث مفصل بخوان ازاین مجمل!
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: