تعداد بازدید : ۲۰۴۰
کد خبر : ۱۷۳۰۵۱
۲۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۸

صندوق عربی پول (AMF) با همکاری صندوق بین‌المللی پول (IMF) و بانک جهانی در سال 2016 طی یک پژوهش، علل و اثرات قطع روابط بین بانکی توسط موسسات مالی بین‌المللی با نظام بانکی کشورهای عربی را بررسی کردند.

علل قطع روابط بین بانکی موسسات مالی بین‌المللی با کشورهای عربی

به گزارشافکارنیوز، نتایج این پژوهش نشان می‌دهد ناتوانی بانک‌ها در ایجاد روابط بین‌ بانکی با بانک‌های خارجی، اثرات مخرب بسیاری بر خدمات و فعالیت‌های تجاری این نوع بانک‌ها خواهد گذاشت. تقویت قوانین و مقررات نظام بانکی، رسیدگی به منابع ریسکی، برگزاری گفت‌وگوهای منظم با قانون‌گذاران و اجرایقوانین و مقرراتبین‌المللی می‌تواند در بهبود این روابط موثر باشد.

نهادهای مالی توسعه‌‌ای (DFIs) همچون بانک‌جهانی، صندوق بین‌المللی پول، برنامه توسعهسازمان ملل متحدو همچنین نهادهای دولتی کمک‌رسان اهداف خود را در راستای سیاست‌های کاهش فقر، تشویق توسعه اقتصادی و همبستگی بیشتر اجتماعی درکشورهای در حال توسعهمتمرکز ساخته‌اند. همچنین این نهادها برای ایجاد نظام مالی فراگیر و دسترسی هرچه بیشتر کشورها بهمنابع مالیبین‌المللی برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای را در دستور کار خود قرار داده‌اند. به گزارش دنیای اقتصاد، اما پس از بحران 2008، زمانی که نظام بانکی جهانی بامشکلاتعدیده‌ای روبه‌رو شد، دولت‌ها و بخش‌های مالیجهانبه این فکر افتادند تا در مورد تعاریف مدیریت ریسک تجدیدنظر کنند.

در این راستا تلاش‌هایی برای افزایش نظارت‌ها بر الزامات قانونی بخش‌های مالی صورت گرفت، تلاش‌هایی که به برقراری مقررات بانکی سخت‌گیرانه‌تر همچون افزایش الزامات محتاطانه برایسرمایهو افزایش الزاماتنقدینگیمنجر شد. سخت‌گیرانه‌تر شدن مقررات و افزایش الزامات در نظام بانکی باعث شد تا بانک‌ها در انجام فعالیت‌های خود محتاطانه‌تر عمل‌ کنند. از طرفی، نظام بانکی در کشورهای در حال توسعه مخاطراتی را برای بانک‌های بزرگ بین‌المللی به همراه داشت که باعث شد تا این بانک‌ها از مشارکت با برخی نهادهای کشورهای در حال توسعه صرف‌نظر کنند، اتفاقی که برای نهادهای مالی توسعه‌ای (همچون بانک‌ جهانی و صندوق بین‌المللی پول) چندان خوشایند نبوده است؛ چراکه با اهداف توسعه‌ای آنها همچون فراگیر کردن نظام بانکی و دسترسی بیشتر به منابع مالی بین‌المللی در تضاد است.

افزایش «الزامات مدیریت ریسک» نهادهای مالی باعث شد تا این نهادها اقدامات لازم برای خارج کردن آن دسته از مشتریانی که «پر‌ریسک» یا «پرهزینه» قلمداد می‌شوند را در دستور کار خود قرار دهند (پدیده ریسک‌زدایی (De-Risking)). در پدیده «ریسک‌زدایی» موسسات مالی به‌جای اینکه به مدیریت ریسک بپردازند، روابط تجاری خود با آن دسته از مشتریانی که پر ریسک هستند را قطع یا محدود می‌سازند. در اینجا اما ذکر یک نکته ضروری است: نباید مفهوم «ریسک‌زدایی» را با مباحثی همچون مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالیتروریسمیکی دانست. در حقیقت، «ریسک‌زدایی» ناشی از عوامل مختلف بسیاری است، عواملی همچون نگرانی‌هایی که پس از بحران مالی سال 20088 درخصوص شکست مجدد بازارهای مالی به‌وجود آمد، تردید در مورد توانایی سوددهی و نگرانی‌هایی درخصوص به‌خطر افتادن شهرت موسسات.

در این راستا، در سال 2016 صندوق عربی پول (AMF) با همکاری صندوق بین‌المللیپول(IMF) و بانک جهانی مطالعه‌ای ترتیب دادند و در آن علل و اثرات «قطع روابط بین بانکی توسط موسسات مالی بین‌المللی یا پذیرنده‌حساب ((Withdrawal of Correspondent Banking Relationships)» در نظام بانکیکشورهای عربیرا مورد ارزیابی قرار دادند. در این مطالعه سعی شده است تا مشخص شود تا چه حد بانک‌های عربی در روابط بین‌ بانکی خود (بین‌ سال‌های 2012 تا 20155) با محدودیت یا قطع رابطه روبه‌رو شدند. همچنین سعی شده است تا علل اصلی و اثراتی که این محدودیت ارتباطات بر محصولات، خدمات و بخش مشتریان برجای گذاشته است شناسایی شوند. نتایج این مطالعه می‌تواند در حل مشکلات ناشی از قطع روابط بین‌ بانکی در سایر کشورها کمک شایانی کند.

مطالعه‌ای که در این گزارش مورد بررسی قرار می‌گیرد بر مبنای نظرسنجی بوده است. در این نظرسنجی 216 بانک که در 17 کشور عربی (عربستان، امارات، قطر، عراق، اردن، کویت، لبنان، عمان، بحرین، یمن، فلسطین، مصر، مراکش، الجزیره، تونس،سودانو موریتانی) مستقر هستند مشارکت داشته‌اند. باید توجه داشت که تاکنون نهادها و موسسات بین‌المللی متعددی به بررسی اثرات «ریسک‌زدایی» پرداخته‌اند که از جمله آنها می‌توان به صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی، شورای اروپا، گروه 20، گروه ویژه اقدام مالی، اتحادیه بانک‌های عربی و کمیته ثبات مالی اشاره کرد.

علل و اثرات ریسک‌زدایی بر نظام بانکی کشورهای عربی

1- روند تغییرات در روابط بین بانکی

براساس نتایج نظرسنجی این مطالعه، 84 مورد از 216 بانک مورد پرسش قرار گرفته که معادل 39 درصد از کل بانک‌ها است، اعلام کردند که کاهش شدید در حجم روابط بین بانکی خود داشته‌اند. این درحالی است که 55 درصد از این بانک‌ها تغییر جدی‌ای در روابط بین بانکی خود تجربه نکردند. همچنین بانک‌هایی که اعلام کردند حجم روابط بین‌ بانکی‌شان کاهش یافته است (84 بانک)، بین سال‌های 2012 تا 2015 روند افزایشی‌ای را در بسته شدن حساب‌هایشان نزد بانک‌های پذیرنده تجربه کردند.

بر این اساس، در سال 2012 تنها 33 درصد از این 84 بانک مجبور شدند حساب‌های خود را نزد موسسات مالی بین‌المللی ببندند، این درحالی است که در سال 2015 این مقدار با افزایشی چشمگیر به رقم 63 درصد رسید (53 بانک از 84 بانکی که گفتند کاهش شدید در روابط بین بانکی تجربه کردند). در این راستا، در شکل‌های (1) و (2) می‌توان تعداد بانک‌هایی (به همراه درصد) که روابط بین‌ بانکی‌شان محدود شد را طی سال‌های 2012 تا 2015 مشاهده کرد.

کشورهایی که در آنها موسسات مالی بین‌المللی اقدام به قطع رابطه با بانک‌های عربی کردند

براساس مطالعه صورت گرفته، عمده‌ترین کشورهایی که بانک‌ها و موسسات مالی بین‌المللی‌شان اقدام به قطع یا محدود ساختن روابط خود با بانک‌های عربی کرده‌اند، عبارتند از: آمریکا، انگلیس، آلمان،عربستانسعودی، امارات، فرانسه، کانادا، ایتالیا، سوئیس و استرالیا. بر این اساس آمریکا، کشوری است که بانک‌های آن بیشترین قطع روابط تجاری را با بانک‌های کشورهای عربی داشته‌اند ((41 درصد از بانک‌های مشارکت‌کننده در نظرسنجی، اعلام کردند که قطع روابط بین بانکی با بانک‌های آمریکایی داشته‌اند).

2- علل قطع روابط بین بانکی

یکی از نکات مهم مطالعه صورت گرفته، بررسی علل قطع روابط بین‌بانکی ازسوی موسسات مالی بین‌المللی است. بر این اساس، در نظرسنجی از بانک‌های عربی درخواست شد تا نظرشان را در رابطه با علل قطع روابط بین‌ بانکی با آنها نام ببرند. براساس پاسخ‌های دریافت شده، فهرستی تهیه شد که در آن علل قطع روابط بین‌بانکی ازسوی موسسات مالی بین‌المللی به سه گروه تقسیم شده است: 1. علل اقتصادی و تجاری؛ 2. علل قانونی و مقرراتی؛ و 3. علل مخاطره‌ای. این فهرست درجدولهمراه به همراه آمارهای مربوط به پاسخ‌ها آورده شده است. همچنین مهم‌ترین علل قطع روابط بین‌بانکی از دید 844 بانکی که کاهش شدید در روابط بین بانکی خود تجربه کرده‌اند موارد زیر بیان شد: الف) تمایلات ریسکی موسسات مالی خارجی؛ ب) تغییر چارچوب مقرراتی و نظارتی؛ ج) نبود توانایی سوددهی؛ د) رتبه اعتباری بدهی‌های دولتی؛ د) نگرانی درخصوص پولشویی و تامین مالی تروریسم.

3- اثرات قطع روابط بین‌ بانکی بر بانک‌های عربی مورد مطالعه

بیشترین اثراتی که قطع روابط بین بانکی برای بانک‌های عربی داشته در دو بخش‌ «کار با سرمایه‌هایی که با ارزهای خارجی ارزش‌گذاری شده‌اند» و «انجام مبادلات حساب‌های جاری» بوده است. همچنین اصلی‌ترین مناطقی که بانک‌های عربی در این نواحی به مشکل برخوردند عبارتند از: آمریکا، اروپا، آسیای‌مرکزی و کشورهای عربی. به‌علاوه ارزهایی که بانک‌های عربی بیشترین مشکل تراکنش‌های الکترونیکی بین‌المللی را در مورد آنها داشتند عبارتند از: دلار،یوروو پوند انگلیس. قطع روابط بین‌ بانکی اثراتی را نیز بر خدمات بانک‌های عربی داشته است. این اثرات به ترتیب اهمیت در جدول 11 آورده شده است.

اثرات بر مشتریان

براساس گزارش‌هایی که از بانک‌های عربی دریافت شد، برخی مشتریان بیشترین ضرر را در رابطه با ناتوانی این بانک‌ها در خدمت‌رسانی را متحمل شدند. این مشتریان عبارتند از: اپراتورهای انتقال پول (MTOs)، سایر شرکت‌های انتقال وجه و صادرکنندگان کوچک و متوسط.

4- توانایی در جایگزین کردن سایر روابط بین‌بانکی یا ابزار‌های دیگر

تقریبا 63 درصد از بانک‌هایی که اعلام کردند کاهش معنادار در روابط بین بانکی خود داشته‌اند، توانستند روابط بین‌ بانکی جایگزینی را برای خود فراهم کنند. 17 درصد هم که در یافتن روابط جایگزین ناتوان ماندند، ابزارهای دیگری را برای رفع نیازهای خود مهیا کردند.

5- نتیجه‌گیری

ناتوانی بانک‌ها در ایجاد روابط بین‌ بانکی با بانک‌های خارجی، اثرات مخرب بسیاری بر خدمات و فعالیت‌های تجاری این نوع بانک‌ها خواهند گذاشت. اثراتی که در نهایت با سرایت به بخش‌های دیگر می‌توانند دامن‌گیر کلاقتصادشوند؛ بنابراین یکی از مهم‌ترین چالش‌های این روزهای کشورها،‌ خصوصا کشورهای درحال توسعه، محدود شدن روابط بین بانکی است. برای محدود ساختن چنین اتفاق ناخوشایندی باید علل اصلی آن شناسایی و برای آنها راه‌حل‌های مناسبی ارائه شود. در این گزارش مهم‌ترین عواملی که محدودکننده روابط بین‌بانکی (در مطالعه موردی بانک‌های عربی) بودند، شناسایی شدند، اما راه‌حل‌ها برای مقابله با این علل، می‌تواند با توجه به اوضاع سیاسی، اقتصادی و تصمیم‌گیری‌ یک کشور متفاوت باشد. با این حال شاید اشاره به برخی از راه‌حل‌ها که کارشناسان این حوزه ارائه می‌کنند الهام‌بخش باشد. راه‌حل‌هایی از قبیل: تقویت قوانین و مقررات نظام بانکی، رسیدگی به منابع ریسکی که نظام‌های بانکی با آن روبه‌رو هستند، برگزاری گفت‌وگوهای آزاد و منظم با قانون‌گذاران برای رفع نگرانی‌ها، اجرای هرچه بیشتر قوانین و مقررات بین‌المللی همچون چارچوب نظام بانکی معرفی شده در کمیته بازل3 و توجه به توصیه‌هایی که «گروه ویژه اقدام مالی» در رابطه با مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریست ارائه کرده است.

14

15

16

17


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: