تعداد بازدید : ۴۸۲۸
کد خبر : ۱۷۳۸۱۹
مستطيل شيشه اي تالار
۲۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۰
بابک آموخته
داستان بورس تهران در سال 95 چندان بی شباهت هم به داستان لیلی و مجنون نبود چرا که مجنون های زیادی به امید یک نگاه لیلی در آشفته بازار بورس ماندند اما دریغ از یک نیم نگاه، نمی دانیم شاید لیلی میلش به بورس نبود خیلی.

با اتمام ساعات معاملات روز دوشنبه 95.12.23 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 12 واحد افزایش به رقم 53792 واحد رسيد. عکس این وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 52 واحد کاهش عدد 164625 واحد را تجربه كرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نيز در روز جاري با 1 واحد افزایش به رقم 26616 واحد رسيد.

همچنین در این روز "کگل" با 17 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل "وغدیر" با 56 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 6 واحد افزایش به رقم 853 واحد رسید.

گفتني است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 10028 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 2614 میلیارد ریال رسید.

دیگه چیزی به پایان سال 95 باقی نمانده و تنها بازار سرمایه و اهالی آن فقط سه روز دیگر تا آخرین روز کاری بورس تهران در صنعت دارند، شاید روز شنبه هفته آینده بهترین فرصت برای شمردن جوجه های آخر پاییز فعالان بازار سرمایه باشد البته اگر جوجه ای در بساط مانده باشد.

بنابر گزارش بورس نیوز، داستان بورس تهران در سال 95 چندان بی شباهت هم به داستان لیلی و مجنون نبود چرا که مجنون های زیادی به امید یک نگاه لیلی در آشفته بازار بورس ماندند اما دریغ از یک نیم نگاه، نمی دانیم شاید لیلی میلش به بورس نبود خیلی.

شاید به جرأت بتوان گفت که یکی از اصلی ترین عوامل ضرر و زیان اهالی تالار در سال 95 واژه ای بود به نام "امید". اگر از سرمایه گذاران بازار سرمایه سوال شود که چه عاملی باعث شد تا در تناسب تجربه و زیان شاهد مغلوب شدن تجربه باشید قطعاً خواهند گفت که "فکرش را نمی کردیم اما امید داشتیم". خیلی ها می دانستند اما نخواستند باور کنند چون امیدوار بودند.

بورس تهران در سال 95 بر خلاف انتظارات کوتاه مدتی و میان مدتی و بلند مدتی اهالی تالار پیش رفت. اتفاقات خوب کم نداشتیم اما فقر روند صعودی بیداد کرد، روند صعودی و رنگ سبز بر تن سهام شرکت ها همان لیلی بی وفای بورس شد.

جالب است که امسال آنچه که می گفتند، شد اما آنچه تصور می کردند، نشد.

اقتصاد و آمارهای اقتصادی مثبت شد اما روند قیمت سهام شرکت ها منفی، رونق آمد اما رکود بورس را از پا انداخت، پول برای اوراق بدهی و مشارکت بود اما برای بورس نبود و از همه مهمتر تدبیر بود اما برای بورس نه.

در سال 95 هر چه اهالی تالار پیش بینی کردند نشد اما امروز اهالی تالار با اطمینان کامل خبر از یک رشد 15 درصدی در پرتفوی سهامداران طی تنها 5 روز می دهند.

آنها معتقدند بطور میانگین در شرایط فعلی بورس روزانه سه درصد زیان نصیب پرتفوی خود می کنند و حال که قرار است از یکشنبه هفته آینده بازار سرمایه به مناسبت عید نوروز 5 روز تعطیل باشد همانند آن است که 15 درصد زیان کمتر به پرتفوی اهالی وارد می شود و از آنجاییکه جلوی زیان را هر جا بگیری منفعت است پس گویی یک سود 15 درصدی در انتظار اهالی تالار است.

امیدواری ها به ثمر نشست، گویا قرار است قرمزی از رخ پرتفوی رود.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

ناشناس
ROMANIA
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
بازار بصورت دستوری و عمدی منفی شده است تا مردم ناامید شوند
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: