کد خبر : ۱۷۳۹۹۴
۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۰
سازمان صدا و سیما طی دو دهه اخیر با معیار تعداد شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی رشد چشمگیری داشته که بی شک فقط با هدف ایجاد تفریح، سرگرمی و گذران اوقات برای مخاطبان نبوده است. یکی از کارکردهای اساسی این رسانه فراگیر این است که از یکسو زبان گویای حاکمیت و نظام جمهوری اسلامی و از سوی دیگر بستر آگاهی یافتن آحاد مردم از بیشترین اطلاعات ممکن باشد.
کار صدا و سیما غیر قانونی است؛ دادستان ورود کند

از این منظر انعکاس کامل و بدون واسطه رویدادهای مهمی چون جلسات مجلس شورای اسلامی  یا سخنرانی‌های رئیس جمهوری واجد اهمیت است. وظیفه‌ای که اگر در گذشته با محدودیت امکانات رسانه‌ای مواجه بود، امروز به مدد تعدد شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی به سهولت قابل انجام است. با این وجود در دوران اخیر شاهد آن بوده‌ایم که رسانه ملی  گاه به بهانه‌های مختلف از بازتاب تمام یا بخشی از جلسات و سخنرانی‌های مهم حاکمیتی امتناع کرده است. شیوه سانسوری که طی سال‌های اخیر اجرای آن را درباره برخی مقامات مهم کشوری و چهره‌های انقلابی شاهد بودیم و روز گذشته در ممانعت از پخش مستقیم سخنرانی رئیس جمهوری کشور تکرار شد.

با توجه به انتخابات پیش رو در 29 اردیبهشت ماه، این شائبه  مطرح شد که شاید این اقدام در راستای پیشگیری از اختصاص یافتن آنتن تلویزیون به یکی از نامزدهای بالقوه انجام شده است. خاصه آنکه یکی از چهره‌های رسانه ای جریان رقیب دولت چنین پیشنهادی را مطرح کرده بود. اگر چنین باشد باید تاکید کرد آنچه برخی از اصحاب رسانه گفته اند منشأ قانونی ندارد. حال آنکه صدا و سیما یک نهاد دولتی و وابسته به نظام است و باید بر اساس قانون عمل کند.

به عنوان یکی از مدیران پیشین این سازمان از وجود آیین‌نامه جدید در این باره اطلاع ندارم، اما معتقدم اگر امتناع از پخش سخنرانی رئیس جمهوری بر اساس آیین‌نامه‌ای است باید به اطلاع افکارعمومی می‌رسید. همچنین آنچه  از رویه معمول در این باره سراغ دارم آن است که مسأله حضور اشخاص و بازتاب سخنان‌شان در دوران نزدیک به انتخابات شامل دو وجه است.

یک وجه مناظره‌ها و برنامه‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخاباتی در محدوده تبلیغات رسمی انتخابات است که بر اساس آیین‌نامه انتخابات، صدا و سیما موظف بوده است زمان برابری را برای همه نامزدهای ریاست جمهوری در نظر بگیرد و طبیعتاً در این بازه زمانی آنچه مربوط به مسئولیت شخصی نامزدها بود بازتاب نمی‌یافت. اما تا پیش از آغاز این دوره معمول این بود که سخنان و اقدامات رئیس جمهوری مانند هر مقام مسئول دیگری بازتاب یابد و محدودیت‌های دوره تبلیغات اعمال نشود.

چنان که در ادوار گذشته شاهد بودیم که شخصی از جایگاه رئیس مجلس شورای اسلامی نامزد حضور در انتخابات ریاست جمهوری می‌شد و با این حال سخنان و مواضعیکه از جایگاه مسئولیت خود عنوان می‌کرد تا پیش از ایام تبلیغات رسمی انتخابات در رسانه ملی و دیگر رسانه‌های فراگیر کشور بازتاب می‌یافت.بنابر این آنچه روز گذشته اجرا شد، یا مربوط به آیین نامه جدیدی است که اعلام نشده است یا در ادامه رویه و برنامه‌ای است که صدا و سیما در سانسور مواضع دولت یازدهم و بازتاب ندادن کامل و بی طرفانه اقدامات آن اتخاذ کرده است.

در هر حال در صورت تکرار چنین رویه‌ای بسته به نوع تخلفی که در صدا و سیما روی داده باشد هم شورای نظارت بر صدا و سیما و هم دادستانی کل که پیش‌تر نیز اعلام کرده است به تخلفات رسیدگی می‌کنند مراجعی هستند که می‌توانند به موضوع تخلف رسیدگی کرده و از تکرار آن جلوگیری کنند. حقوقدانان کشور نیز می‌توانند با بررسی آنچه روی داده است و رصد عملکرد رسانه ملی در روند انتخابات در صورت لزوم موضوع را در مراجع ذیصلاح پیگیری کنند./

روزنامه ایران


ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۱
لابد کار دولت خیلی درسته!!!!
نادان
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۳
من گمان میکنم این حرفها بازیه. به قول قدیمی ها دزد و فالگیر با همند.
این چه گوز مشنگ بازیه که سه سالیه دارن سر مردم در میارن!؟ رییس قدر و توانمند توی سخنرانیها، که هست واقعا"، توی گفتگوهای مستقیم تلویزیونی خود با مردم مثل عبد ذلیل روبروی مجریان میشینه. البته خود من به او رای داده بودم. منتهی ...
مگر صدا و سیما کیه و چیه؟ خدا پدرتونو بیامرزه اینقدر نخ نما کار نکنین!
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: