تعداد بازدید : ۴۱۵۴
کد خبر : ۱۷۴۳۵۰
۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۰


بانک

سرویس اقتصادی - سفیر ایران در آلمان از اتصال دو بانک ایرانی به بانک های اروپایی خبر داد و گفت: بانک سامان و خاورمیانه در حال مذاکره برای ایجاد شعب در اروپا هستند.

به گزارش فانوس به نقل از تسنیم،علی ماجدی سفیر ایران در آلمان صبح امروز (شنبه) و در چهارمین همایش تجاری و بانکی ایران - اروپا که در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما در حال برگزاری است، با بیان این مطلب افزود: با توصیه بانک مرکزی، شرکت های خارجی که قصد همکاری با ایران را دارند می توانند برای حل شدن بخش دیگری از مشکلات بانکی در این بانک ها حساب باز کنند تا از این طریق سهم دلار در مبادلات ما کاهش یابد.

وی با طرح این سوال که چرا بعد از گذشت 15 ماه از برجام هنوز روابط بانکی ایران با جهان عادی نشده است؟ گفت: البته پیشرفت های زیادی در روابط بانکی ایران با تمام جهان به ویژه اروپا حاصل شده که قابل مقایسه با قبل از تحریم ها نیست، اما انتظاراتی را که ما داشتیم در زمینه بانکداری هنوز حاصل نشده است.

سفیر ایران در آلمان در پاسخ به این سوال یک دلیل اصلی و یک دلیل فرعی بیان کرد و افزود: علت اصلی عادی نشدن روابط بانکی ایران و جهان، شناخت نداشتن و کار جدی در دولت قبلی نسبت به بانکداری بین المللی و تحولات آن بوده است، با این حال در دولت این موضوع دریافت و اقداماتی انجام شد اما هنوز به طور کامل نتیجه نداده است.

ماجدی علت فرعی این موضوع را به روز نبودن بانک های ایرانی دانست و اظهار داشت: در خصوص دلایل  اصلی عادی نشدن روابط بانکی ایران و جهان باید به موضوعات تکنیکی، موقعیت برتر آمریکا در صنعت بانکداری بین المللی و همچنین موقعیت ویژه ایران در صحنه بانکداری جهانی توجه داشت.

این دیپلمات ایرانی در توضیح موضوع تکنیکی، به کم توجهی دولت گذشته به موضوعاتی از قبیل پولشویی، تامین مالی تروریسم و انطباق با مقررات بانکداری بین المللی اشاره کرد.

وی توضیح داد: بی توجهی در دولت قبل به بانکداری بین المللی باعث شده بود تا بانکداری ما با مسایلی از جمله تامین مالی تروریسم بیگانه باشد؛ بعد از اجرایی شدن برجام مذاکرات زیادی با مقامات آلمانی داشتیم و با چالش های بسیاری از جمله مقررات تامین مالی تروریسم و پولشویی و همچنین قرار داشتن در فهرست FATF مواجه بودیم.

ماجدی تصریح کرد: شاید برخی تصور می کردند که FATF یک موضوع سیاسی است اما باید توجه داشت که FATF یک واقعیت بانکداری است؛ با تلاش های بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی، ایران به طور موقت و برای یک سال از فهرست کشورهای غیرهمکار FATF خارج شد و یک سال به ایران فرصت داده شد تا خود را تطبیق دهد.

وی با بیان اینکه همکاری ها بین بانک مرکزی ایران و آلمان با امضای یک یادداشت تفاهم آغاز شد، گفت: بعد از امضای این یادداشت تفاهم همکاری های تکنیکی بین بانک های مرکزی  دو کشور آغاز شد ضمن اینکه مذاکرات ایران با FATF نیز ادامه دارد.

این دیپلمات ایرانی با بیان اینکه در هفته جاری مذاکرت ایران و FATF در ایتالیا ادامه خواهد یافت، اظهار داشت: انتظار داریم در ماه ژوئن یا جولای ایران به طور کامل از فهرست سیاه این گروه خارج شود.

ماجدی خروج ایران از این فهرست را برطرف کننده بخشی از مشکلات نظام بانکی در تعامل با بانکداری بین المللی عنوان کرد و افزود: بعد از رفع این موضوع، مساله بعدی تطابق بیشتر با استانداردهای بانکداری بین المللی است؛ عضویت نداشتن کامل ایران در FATF باعث شده تا در ایجاد روابط کارگزاری بانکی ایران با بانک های بزرگ با مشکل مواجه شویم.

سفیر ایران در آلمان در توضیح موقعیت برتر آمریکا در بانکداری جهانی تصریح کرد: این موضوع یک واقعیت بین المللی است و در غیر این صورت بانک های اروپایی معضلی برای همکاری با ایران ندارند اما از آنجایی که بخش بزرگی از پرتفوی آنها به دلار است و تراکنش های بسیاری به دلار دارند، ناچار هستند مقررات آمریکایی را اجرایی کنند. البته این موضوع تنها در اروپا صادق نیست و بانک های بزرگ در ژاپن، کره جنوبی و چین نیز دیده می شود.

وی تاکید کرد که  علاوه بر خارج شدن از فهرست کشورهای غیرهمکاری FATF باید بخشی از قانون تحریم های آمریکا درباره ایران نیز برطرف شود.

ماجدی در خصوص تطبیق قوانین و مقررات بانکی ایران با بانکداری بین المللی توضیح داد: زمانی که یک بانک اروپایی قصد همکاری با یک شرکت ایرانی را دارد، باید اطمینان یابد که سهامداران آن جزو 120 شرکتی که نام آنها در فهرست های تحریمی قرار دارند، نیست.

سفیر ایران در آلمان به رفتارهای دولت جدید آمریکا اشاره کرد و افزود: مقامات اروپایی می گویند سیاست های اروپا و کشور آلمان درباره مسائل اقتصادی و حتی غیراقتصادی مانند ناتو با دولت جدید آمریکا حل نشده و این موضوع عاملی تعیین کننده ای شده است.

این دیپلمات ایرانی تطبیق با مقررات بین المللی، اجرای بازل-3 و به روز کردن ترازنامه ها و بعد از آن تائید آنها توسط موسسات بین المللی را عوامل موثر در توسعه روابط بانکی ایران و اروپا عنوان کرد.

وی بر لزوم خروج ایران از فهرست کشورهای غیرهمکار FATF تاکید کرد و افزود: مقرر شده است که برای این موضوع کار از بانک های کوچکتر آغاز شود اما به نظر من این موضوع در زمان باقی مانده به نتیجه نخواهد رسید.


مهدی
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۰
ضمن تشکر چون بانک ملت بزرکترین و ثروتمندترین بانک خصوصی میباشد چنانچه اتصال ان بر قرار گردد یقینا سهمش گران میشود
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: