تعداد بازدید : ۶۱۳۷
کد خبر : ۱۷۴۳۹۰
بررسي متوسط سود و زيان خالص صنايع بورسي از دريچه آمار؛
۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۸
کیوان فر
شايان ذكر است صنعت محصولات شيميايي بيشترين تغيير مثبت سود را نسبت به اسفندماه 1395 برآورد كرده و در مقابل محصولات غذايي و آشاميدني بجز قند و شكر بيشترين تعديل منفي را در آخرين پيش بيني هايش اعلام كرده است.

412 هزار و 632 ميليارد ريال سود خالص طبق آخرين پيش بيني ها براي 309 شركت بورسي برآورد شد.

به گزارش بورس نيوز، در آخرين آمار منتشر شده از سوي شركت بورس در حالي تا پايان فروردين ماه سال جاري بيش از 412.6 هزار ميليارد ريال سود خالص در صنايع مختلف پيش بيني شده كه به توجه به سرمايه يك ميليون و 322 هزار و 781 ميليارد ريالي ثبت شده اين شركت ها، به طور متوسط سود هر سهم 312 ريال محاسبه مي شود.

براساس اين آمار، صنعت محصولات شيميايي با برآورد 112 هزار و 454 ميليارد ريال سود بالاترين پيش بيني سود را از كل سود برآوردي صنايع مختلف در بازار بورس اوراق بهادار تهران دارا مي باشد تا به ازاي هر سهم به طور ميانگين مبلغ 559 ريال سود برآورد شود.

در مقابل صنعت استخراج ساير معادن با حضور تنها يك سهم و برآورد 14 ميليارد ريال پايين ترين ميزان سود برآوردي را در ميان ساير صنايع دارد. بطوريكه "كماسه" به عنوان تنها نماينده اين صنعت به ازاي هر سهم خود 88 ريال سود اعلام كرده است.

صنعت كاشي و سراميك نيز تنها صنعتي است كه طبق آمارهاي موجود در مجموع 9 شركت زيرمجموعه خود 106 ميليارد ريال زيان پيش بيني كرده است كه با توجه به سرمايه 2134 ميليارد ريالي اين شركت ها، سهم هر سهامدار به طور متوسط 55 ريال زيان خواهد بود.

اما از منظر متوسط سود هر سهم در صنايع مختلف بالاترين رقم متعلق به صنعت وسايل اندازه گيري، پزشكي و اپتيكي است كه تك سهم معروف و پرحاشيه آن يعني "آكنتور" بنا به ارايه اطلاعات خلاف واقع در صورت‌های مالی حسابرسی شده و تخلفات صورت گرفته توسط هیئت مدیره اين شرکت همچنان با توقف نماد معاملاتي خود رو به رو است و در نهايت بروز تخلفات متعدد در اين مجموعه و پيگيري هاي سازمان بورس منجر به تشکیل پرونده در قوه قضائیه گرديده است. شركت مذكور با سود 25 هزار و 70 ريالي به ازاي هر سهم در رتبه نخست بيشترين متوسط سود هر سهم در ميان صنايع مختلف جاي دارد. هر چند تعديل و اصلاح اين ميزان سود طبق شواهد موجود چندان قابل اتكا نبوده و تا زمان تعيين تكليف پرونده هاي قضائي آن، اين موضوع در هاله اي از ابهام خواهد ماند.

صنعت رايانه و خدمات وابسته به آن نيز به ميانگين سود 1209 ريالي به ازاي هر سهم در جايگاه بعدي قرار دارد.

بانك ها و موسسات مالي و اعتباري نيز با سود 15 ريالي پايين ترين متوسط سود هر سهم را در ميان 37 صنعت بورسي به خود اختصاص داده است.

در پايان شايان ذكر است صنعت محصولات شيميايي بيشترين تغيير مثبت سود را نسبت به اسفندماه 1395 برآورد كرده و در مقابل محصولات غذايي و آشاميدني بجز قند و شكر بيشترين تعديل منفي را در آخرين پيش بيني هايش اعلام كرده است.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: