تعداد بازدید : ۶۵۹
کد خبر : ۱۷۵۵۶۸
مشاور رییس کل بانک مرکزی مطرح کرد؛
۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۹
مشاور رییس کل بانک مرکزی با اشاره به ظرفیت های همکاری بانکی ایران و اروپا ، گفت: زمینه گسترش روابط بانکی ایران و اروپا در دو روز آتی فراهم می شود.
به گزارش بورس نیوز، احمد عزیزی، اظهار داشت: برجام شرایط تعاملات بین‌المللی را در جهت مثبت تغییر و فرصت‌های بسیار زیادی را در کشور ایجاد کرد ولی به دلایل مختلف ازجمله عدم واقع‌بینی در داخل و نقایصی خارج از برجام نتوانستیم از این فرصت‌ها به‌صورت کامل بهره‌برداری کنیم.

وی  اذعان کرد: برجام در لایه‌های مختلف ازجمله بخش صنعت، خدمات و بخش‌های دیگر اقتصادی، فرصت های سرمایه‌گذاری خارجیان در کشور و همچنین سرمایه‌گذاری ایرانیان در خارج از کشور را فراهم کرد اما شبکه بانکی کمتر از هر بخشی دیگری توانست از فرصت سرمایه‌گذاری خارجی استفاده کند.

این صاحبنظر اقتصادی افزود: البته در صورت درک مناسب نیز این امکان وجود داشت که حد مطلوب در بخش بانکداری ایجاد نشود و امکان سرمایه‌گذاری در شبکه بانکی فراهم نشود.

عزیزی یادآور شد: درمتن برجام سرمایه‌گذاری خارجی در ایران مجاز شمرده‌شده بود درصورتی‌که خارج از برجام قوانین و مقررات و همچنین موانع و محدودیت‌های بسیار وسیعی وجود داشت که مانع از سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در بخش مالی و بخصوص بانکی در کشور می‌شد.

وی ادامه داد: به‌طور مثال قبل از تحریم‌ها علیه ایران به‌منظور مبادله با دلار قراردادی به‌عنوان یوترن منعقدشده بود که درواقع مجوز آمریکا برای معامله با ایران با دلار آمریکا برای غیر آمریکایی‌ها بود که بسیار حساس قلمداد می‌شد و در برجام احیا این شیوه از معامله موردتوجه قرار نگرفت.

این صاحب‌نظر امور پولی و بانکی یادآور شد: محدودیت‌هایی که فقدان یوترن (U-turn) برای اروپایی‌ها و غیر آمریکایی‌ها ایجاد کرد مبادلات و سرمایه‌گذاری‌ها در سیستم مالی و بانکی ایران را با محدودیت‌های فراوان مواجه ساخت که سخت‌ترین بخش در برجام، تعاملات در بخش مالی اقتصاد ایران بخصوص بانکداری بود.

عزیزی در خصوص فرصت‌هایی که برجام در گسترش روابط کارگزاری بانک‌های ایرانی با بانک‌ها خارجی ایجاد کرد، گفت: در ظاهر برجام به‌طور کامل ایجاد روابط کارگزاری ایران با بانک‌های خارجی را بدون هیچ‌گونه محدودیتی آزادکرده است ولی محدودیت‌های دیگر خارج از برجام این روند را با مشکلات فراوانی مواجه ساخت.

وی اذعان کرد: بخشی از این مشکلات به مقررات و استانداردهای بین‌المللی و بخشی دیگر به تحریم‌های غیرهسته‌ای و یک‌جانبه آمریکا بازمی‌گردد که در عمل مانع بزرگی به‌منظور گسترش روابط کارگزاری بانک‌های ایرانی با بانک‌ها بزرگ بین‌المللی است ازاین‌رو به دلیل این محدودیت‌ها امکان بهره‌برداری از ظرفیت‌ها و فرصت‌های ایجادشده در برجام کاهش یافت.

عزیزی با مثبت شمردن برجام در کشور، گفت: باوجود مزیت‌های بسیار زیادی که برجام در کشور ایجاد کرد ولی درزمینهٔ بانکداری به دلیل ضعف‌های موجود خارج از برجام بهره‌برداری کامل صورت نگرفت.

وی خاطرنشان کرد: گسترش روابط کارگزاری با بانک‌های خارجی نیازمند شناخت دقیق از آن‌ها به‌منظور رفع نیازهای طرف‌های مقابل است. ازاین‌رو برگزاری همایش‌هایی مانند بیزینس فروم ایران و اروپا فرصت خوبی به‌منظور ایجاد این شناخت و جستجوی راه‌حل برای مشکلات موجود است.

عزیزی افزود: باید از ظرفیت بسترسازی چنین همایش‌هایی برای شناخت عمیق و گسترش روابط بانکی بیشترین بهره‌برداری انجام داد.

وی یکی از دلایل عمده در بهره‌برداری نکردن از فرصت‌های برجام را کمک نگرفتن از تجارب بین‌المللی و مشاوران خارجی دانست و گفت: این ابزارها استفاده‌نشده یا در صورت استفاده عملکرد مطلوب اجرایی نداشته است یا موانع سازمانی سد راه استفاده از این ظرفیت‌ها شده است.

این صاحب‌نظر امور پولی و بانکی برگزاری بیزینس فروم ایران و اروپا را بستری برای ایجاد واقع‌بینی، آشنایی و ارتباط با کشورهای اروپایی دانست و گفت: برگزاری این همایش به‌منظور ایجاد ارتباطات عمیق بسیار مناسب است و زمینه ساز بهره گیری از ظرفیت‌های ایجادشده است که تاکنون به‌خوبی بهره‌برداری نشده است.

عزیزی افزود: در آینده با استمرار این همایش و برگزاری رویدادهای بیشتر می‌توان برای ایجاد منافع بیشتر در کشور بهره‌برداری کرد.

یادآور می شود، ششمین همایش تجاری بانکی ایران- اروپا ۸ و ۹ اردیبهشت ماه سال جاری توسط پژوهشکده پولی و بانکی در هتل اسپیناس پالاس برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی،"روابط تجاری و بانکی ایران دو سال پس از اجرایی شدن برجام" محور اصلی همایش خواهد بود همچنین«اتحادیه اروپا شریکی برای ایران؛ چشم‌انداز همکاری‌های تجاری و بانکی ایران»، «اتحادیه اروپا و مدیریت تطبیق مدرن»، «اجزای چارچوب جامع مدیریت ریسک»، «مطالبات معوق بانکی (NPL) و استانداردهای حسابرسی (IFRS)»، «منابع تجدپذیر انرژی» و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران محورهای این همایش را تشکیل می‌دهد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: