تعداد بازدید : ۵۹۳
کد خبر : ۱۷۵۷۶۴
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۶
ممیزی ذخایر نفت آرامکوی عربستان که بخش مهمی از کار مقدماتی این شرکت نفتی برای عرضه اولیه عمومی سهام در سال میلادی آینده است نشان داد ذخایر این شرکت بالاتر از حدی است که پیش‌تر گزارش شده بود.
به گزارش بورس نیوز، ذخایر قابل برداشت عربستان سعودی مدت‌ها بزرگترین ذخایر جهان به شمار می‌رفت اما پرسش‌هایی درباره حجم و کیفیت آنها مطرح شده و ممیزی بدنبال فراهم کردن آمار معتبر از نظر بین‌المللی برای سرمایه‌گذاران است.

دو منبع آگاه به رویترز اظهار کردند ممیزی مستقل دریافته ذخایر نفتی قطعی آرامکو حداقل ۲۷۰ میلیارد بشکه است که اندکی بالاتر از ۲۶۰.۸ میلیارد بشکه‌ای است که این شرکت در بازبینی سالانه خود در سال ۲۰۱۶ اعلام کرده بود.

ممیزی ذخایر که در سطح بین‌المللی تایید شده باشد، اقدام مهمی محسوب است که آرامکو باید پیش از عرضه اولیه ۵ درصد از سهام خود در اواخر امسال یا اوایل سال ۲۰۱۹، انجام دهد.

منابع آگاه اظهار کردند آمار ذخایر رسمی آرامکو بالاتر از میزان اعلام شده بوده و این مسئله برای ارزش این شرکت خوب است اما آرامکو در این باره اظهارنظر نکرد.

طبق بازبینی آماری BP، به مدت حدود ۳۰ سال با وجود تولید رو به رشد، نوسان‌های بزرگ در قیمت‌های نفت و بهبود فناوری، ریاض سالانه آمار مشابه ۲۶۱ میلیارد بشکه را برای ذخایرش اعلام می‌کرد.

آمار ذخایر اگر بالا یا پایین ۲۶۱ میلیارد بشکه اعلام شده از سوی آرامکو باشد، مسلما بر ارزش سهام این شرکت تاثیر خواهد گذاشت.

به گفته منابع آگاه، شرکت‌های دیگولیر و مک‌ناتون و گافنی، کلاین و آسوشیتس که بخشی از بیکر هیوز است، در این ممیزی مشارکت دارند.

فروش ۵ درصد از سهام آرامکو در سال میلادی آینده، بخش محوری از برنامه چشم انداز ۲۰۳۰ است که هدف آن متنوع کردن اقتصاد عربستان و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی است. هیچ تصمیمی درباره مکان عرضه بین المللی سهام آرامکو گرفته نشده که به گمانه‌زنی‌هایی درباره به تاخیر افتادن یا مسکوت شدن این طرح منجر شده است.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان پیش از این به رویترز گفته بود بازار بورس نیویورک به همراه لندن و هنگ کنگ، گزینه‌های اصلی برای عرضه بین‌المللی سهام آرامکو هستند.

هیات مدیره آرامکو اوایل مه در هیوستون دیدار می‌کنند و مسائل مربوط به عرضه اولیه سهام را در این دیدار بررسی خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، آرامکو شنبه هفته جاری اعلام کرد اعضای جدیدی شامل یک مدیر زن را در هیات مدیره خود منصوب خواهد کرد. انتصاب یک زن در هیات مدیره آرامکو نقطه عطفی برای عربستان و صنعت نفت این کشور است که مدیران زن معدودی دارد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: