تعداد بازدید : ۶۷۱
کد خبر : ۱۷۶۹۲۱
۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۳
رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان یزد با اشاره به قصور و غافلگیری بانک مرکزی در زمینه کنترل مسائل ارزی، اظهار کرد: این موضوع صدمات جبران‌ناپذیری به بخش خصوصی وارد کرد.
به گزارش بورس نیوز، علی اکبر کلانتر در جلسه کمیته تخصیص منابع ارزی که با حضور معاون اقتصادی استاندار، مدیر کل سازمان صمت، تعدادی از مدیران کل اقتصادی، روسای بانک‌ها و جمع بزرگی از فعالان اقتصادی استان در محل استانداری برگزار شد، عنوان کرد: تحلیل شخصی من در زمینه افزایش قیمت ارز، این است که برای چندمین مرتبه مسئولان بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت یا غافلگیر شدند یا قصور کردند.

وی ادامه داد: مسئولان بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت می‌توانستند از چند ماه قبل که ترامپ دم از پاره کردن و خروج از برجام می‌زد، بر اساس میزان مصارف مختلف ارزی که قاعدتاً تماما اطلاعات آن در بانک مرکزی موجود بود، یک برنامه‌ریزی صحیح برای این اتفاق آماده کنند نه این که دوستان صادرکننده و واردکننده و سایر فعالان اقتصادی کشور را این گونه گله‌مند و مستاصل کنند.

کلانتر با اشاره به این که این غافلگیری‌ها و عدم پیش‌بینی‌ها به اقتصاد کشور و کسب و کار بخش خصوصی ضربات جبران‌ناپذیری می‌زند، افزود: نمونه مهم دیگر موضوع عدم آمادگی بانک‌های کشور و روزآمد نبودن نرم‌افزارها و عدم آشنایی با دستورالعمل‌ها و مقررات بین‌المللی جدید بانکی پس از برجام بود که فرصت‌های طلایی را از کشور گرفت.

وی اضافه کرد: وقتی چندین سال بانک‌های ما تحریم بودند و ارتباطشان با بانک‌های سایر کشورها و بانک‌های بزرگ بین‌المللی تقریباً قطع بود و به خصوص این اواخر که مذاکرات هسته‌ای پیشرفت خوبی پیدا کرده بود، این امکان وجود داشت که از نظر اطلاعاتی و نرم‌افزاری با هدایت و راهنمایی بانک مرکزی خودشان را به روز کنند نه این که مست از بهره‌های بالا به یک تماشاچی منفعل تبدیل شده و کشور را از منافع رفع تحریم‌ها محروم کنند.

رییس خانه صمت(صنعت، معدن و تجارت) یزد ادامه داد: موضوع دیگر برنامه جدید ارزی با هدف کنترل منابع و مصارف است که ما با اصل آن موافق هستیم اما نکته جالب این است که داستان دولتی بودن یا عمومی و خصولتی بودن اقتصاد کشور که نزدیک به 80 درصد تخمین زده می‌شود، سایه سنگینی بر برخی از دستورالعمل‌ها انداخته است و در واقع رانت‌خواران و خام فروشان بزرگ که عملاً بخش عمده صادرات غیر نفتی را در انحصار دارند، مشغول حفر سوراخ در دیوار محکمی که دولت برای کنترل ورود و خروج ارز ایجاد کرده هستند و کشور را به سخره گرفته‌اند.

وی با بیان وجود رانت‌خواران بزرگ در عرصه اقتصادی کشور، تصریح کرد: براساس برآوردی که وجود دارد پتروشیمی‌های بزرگ که عملاً از رانت انرژی و خوراک ارزان برخوردار هستند و معدنی‌های بزرگ خام فروش نظیر مس، روی، آهن، میعانات و غیره، هم 85 درصد ارز حاصل از صادرات غیرنفتی را دراختیار دارند و بخش خصوصی واقعی حداکثر 7 تا 8 میلیارد دلار محصول تولیدی دارای ارزش افزوده را صادر می‌کند.

کلانتر با اشاره به دستورالعمل ارزی درباره تجاری که در عراق و افغانستان فعالیت می‌کنند و مستثنی از فروش ارز به دولت شدند، ادامه می‌دهد: برخی از این آقایان به خصوص در زمینه پتروشیمی، کالا را از طریق این کشورها صادرات مجدد( Re Export ) می‌کنند و دلار 6000 تومانی کاسبی می‌کنند.

وی اضافه کرد: همچنین ضرر دیگر اینکار این است که با روش‌هایی نرخ این مواد که بعضاً ماده اولیه صنایع پایین دست داخلی است را در بورس گران می‌کنند و به تولید ملی و صنایع کوچک و متوسط هم ضربه می‌زنند و آنها را زیانده می‌کنند و به تعطیلی می‌کشانند.

رییس خانه صمت یزد با ارائه راه‌حل‌هایی در این زمینه، گفت: راه حل این است که اختیار مصرف ارز حاصل از صادرات بخش خصوصی واقعی که غیردولتی و غیرخصولتی است و از رانت انرژی برخوردار نیستند و خام فروش نیستند، به خودشان داده شود. البته با نظارت دولت و در چهار چوب ضوابط صادرات و واردات کشور یعنی در واقع کاسه صادرکنندگان مواد خام و رانتی را با صادرکنندگان محصولات نهایی و با ارزش افزوده در کشور به نحوی جدا کرد.

به گزارش ایسنا،  در پایان جلسه مقرر شد که کمیته‌ای با عضویت اتحادیه صادر کنندگان، خانه صنعت و اتاق بازرگانی به ریاست مدیر کل سازمان صنعت، معدن و تجارت، برای پیگیری و رفع مشکلات ارزی بنگاه‌های تولیدی، تجاری، صادراتی و فعالان اقتصادی استان تشکیل شود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: