تعداد بازدید : ۷۸۹
کد خبر : ۱۷۷۲۱۸
۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۴
از ابتدای تشکیل دولت جدید آمریکا گمانه زنی ها برای ماندن دونالد ترامپ در برجام بالا گرفت.
به گزارش بورس نیوز، رییس جمهور جمهوری خواه ایالت متحده آمریکا که یکی از وعده های انتخاباتی اش پاره کردن برجام بود پس از رسیدن به پست ریاست جمهور وعده اش را عملی کرد و از برجام بطور یکجانبه خارج شد.

دولت آمریکا در حال حاضر به گونه ای است که مذاکره برایش دارای اهمیت بسزایی است و از طرفی فاکتور زمان در آینده ایران نقش اساسی دارد و از آنجاییکه این فرصت در گذشته به دلیل برخی جریان های داخلی از ایران دریغ شد اکنون زمان به ضرر اقتصاد ایران در حال حرکت است.

از طرفی اتحادیه اروپا به دلیل اینکه ژست سیاسی خودش را حفظ کند و برای نشان دادن استقلال سیاسی اش از این اقدام آمریکا انتقاد کرد ولی در عمل شرکت های بزرگ طرف قرارداد ایران مثل بریتیش پترولیوم، زیمنس، توتال و غیره در حال خارج شدن از ایران هستند.

نوآم چامسکی نظریه پرداز آمریکایی در این زمینه گفت: اروپا در جایگاهی نیست که بتواند با آمریکا مخالفت کند. در حال حاضر رابطه اقتصادی اروپا با آمریکا بیش از 600 میلیارد دلار است درصورتیکه رابطه اقتصادی ایران و اروپا حتی پس از برجام به 20 میلیارد دلار هم نمی رسد.

از طرفی در تحلیل استراتژیک نیز در تحلیل نهایی، اروپا و آمریکا یک حرف را می زنند و مسائل متعددی از جمله موشک ، حقوق بشر و غیره را جزو مسائل قابل مذاکره ایران می دانند.

البته پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا این کشور از پیمان زیست محیطی پاریس و چند پیمان اقتصادی دیگر هم کنار کشید و در مسئله تجارت جهانی با چین فشارهایی بر اقتصاد این کشور نیز وارد کرد که در مورد این مسئله با بالا گرفتن مناقشات دو کشور به نتایج حداقلی رسیدند.

اکنون و پس از بی اعتبار شدن برجام از سوی آمریکا باید دید آیا ایران می تواند زمین را به نفع خود عوض کند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: