تعداد بازدید : ۱۴۸۳
کد خبر : ۱۷۷۴۱۱
۲۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۵
جانشین رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل، جزییات طرح تاسیس بورس بین المللی کیش را تشریح کرد.
به گزارش بورس نیوز، بهادر بیژنی با توضیح اینکه، طرح تاسیس بورس بین المللی کیش در راستای اجرای ماده 29 الحاقی قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری صنعتی در دستور کار قرار گرفته است گفت: بر اساس ماده 29 ، تاسیس و فعالیت بورس ها با سرمایه داخلی و خارجی در مناطق آزاد بر اساس مقررات، مجاز است و تابع آیین نامه ای خواهد بود که با پیشنهاد شورای عالی بورس به تصویب هیات وزیران می رسد؛ یعنی در واقع مبنای قانونی طرح بورس بین المللی کیش این مساله بوده است.

جانشین رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل اظهار داشت: آیین نامه پیشنهادی موضوع این ماده، در جلسه هیات مدیره سازمان بورس در 26 خرداد جاری به تصویب رسید و مقرر شد که در شورای عالی بورس  هم مطرح شود.

به گفته بیژنی، بر اساس مقرراتی که باید بعد از تصویب شورای عالی بورس به تایید هیات وزیران برسد گفت: سرمایه این بورس ها از جمله بورس بین المللی کیش باید صرفا ارزی باشد.

وی گفت: نظری که در حال حاضر در مورد ارز بورس بین المللی کیش وجود دارد انتخاب یورو است؛ هرچند قانون می گوید که معاملات باید ارزی باشد و نوع ارز را هم مشخص نکرده، ولی بنا به شرایط فعلی، یورو ارزی است که می تواند در اینجا مطرح شود و قابل قبول باشد.

جانشین رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل  افزود: نکته دیگر این است که گزارشگری مالی در بورس بین المللی کیش باید بر اساس استانداردهای IFRS  باشد . همچنین تابلوی معاملات صرفا ارزی خواهد بود.

وی ادامه داد: نکته دیگر این است که امکان دسترسی و فعالیت کارگزاران و معامله گران بین المللی هم با مجوز و نظارت سازمان بورس وجود دارد؛ یعنی کارگزاران و معامله گران بین المللی، می توانند در آنجا حضور داشته باشند و فعالیت کنند .

وی اظهار داشت: در بورس بین المللی کیش، امکان پذیرش انواع اوراق بهادار، ابزارهای مالی و کالا وجود دارد. یعنی مقررات، ما را محدود نکرده به اینکه فقط اوراق بهادار و ابزارهای مالی داشته باشیم و کالا هم در آن گنجانده شده است .

بیژنی با بیان اینکه همکاری با بورس های دیگر در ایران و خارج، به منظور تبادل اطلاعات و تجربیات و یکسان سازی مقررات و استانداردهاست، گفت: پذیرش همزمان اوراق بهادار و کالا جزو خصوصیاتی است که در فعالیت این بورس ها در مناطق آزاد دیده شده است.

جانشین رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل افزود: بحث مهم دیگر فعالیت نهادهای مالی داخلی و خارجی در مناطق آزاد است که اینها می توانند این فعالیت را از طریق تاسیس نهادهای مالی جدید یا افتتاح شعب یا نمایندگی خود با پیشنهاد بورس مناطق آزاد و پس از اخذ مجوز سازمان بورس شروع کنند ؛ یعنی نهادهای مالی خارجی، می توانند از طریق تاسیس نهادهای مالی جدید فعالیت خود را نشان دهند.

وی ادامه داد: البته باید این نکته را توجه کنیم که شرکت های داخلی هم می توانند با معاملات برمبنای یورو در این بورس ها حضور داشته باشند. یعنی شرکت های داخلی هم می توانند در این بورس ها فعالیت داشته باشند، ولی در کنار شرکت های خارجی که لیست می شوند معاملات بر مبنای یورو یا مبنای ارزی است. در عین حال شرکت های داخلی هم می توانند معاملات خود را بر مبنای یورو انجام دهند .

بیژنی در پایان با تاکید بر اینکه تاسیس بورس در مناطق آزاد گام مهمی در راستای بین المللی شدن بازار سرمایه است، گفت: یکسان سازی مقررات و استانداردها و پذیرش همزمان اوراق بهادار و کالا از مهمترین ویژگی های این بورس ها از جمله بورس بین المللی کیش است .
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: