تعداد بازدید : ۱۶۲۰
کد خبر : ۱۷۷۴۶۸
کارشناس صنعت پتروشیمی در گفت و گو با بورس نیوز مطرح کرد؛
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۹
کارشناس صنعت پتروشیمی با اشاره به سبزپوشی و صف خرید نماد محصولات شیمیایی در معاملات روز جاری بورس، دلیل آن را تصویب نرخ خوراک پتروشیمی ها با قیمت 3800 تومان دانست.
محمد علی فتحی در گفت و گو با بورس نیوز با اشاره به  تصویب نرخ خوراک پتروشیمی ها به قیمت 3800 تومان در جلسه امروز هیات دولت، دیگر دلیل معاملات مثبت امروزرا شایعات تایید نشده ای در خصوص تغییرات قیمتی در فروش ارز 4200 تومانی پتروشیمی ها دانست.

وی در خصوص تصویب نرخ 3800 تومانی برای خوراک پتروشیمی ها در این جلسه هیات دولت نیز گفت: با توجه به کاهش 400 تومانی هزینه های پتروشیمی ها، این تصمیم قطعا بر سودآوری آنها تاثیر مثبت خواهد داشت.

 فتحی ادامه داد: نرخ خوراک پتروشیمی ها از اواسط فروردین ماه سال جاری یا صدور دستور تک نرخی شدن ارز، 4200 تومان تعیین شد که با مصوبه امروز مجددا این قیمت به نفع پتروشیمی ها دستخوش تغییرات مثبت شد و از این پس 3800 تومان  محاسبه شده که خبر خوبی برای سهامداران این شرکت ها محسوب می شود.

این کارشناس صنعت انرژی همچنین در مورد تصمیم برای صادرات محصولات پتروشیمی تنها از طریق  واحدهای تولیدی عرضه‌کننده در بورس کالا گفت: شرکت های پتروشیمی با تک نرخی شدن ارزموظف به عرضه ارز حاصل از صادرات به قیمت 4200 تومان در سامانه «نیما» بانک مرکزی شدند.

وی با اشاره به نرخ 6500 تومان ارز در بازار آزاد تصریح کرد: تفاوت 2300 تومانی این دو نرخ جذابیتی برای برخی خریداران داخلی محصولات ایجاد کرد.

فتحی افزود: از آنجایی که قیمت پایه محصولات پتروشیمی  در بورس کالا از حاصلضرب قیمت های جهانی در ارز 4200 تومانی محاسبه می شود، البته این نگرانی وجود داشت که افرادی اقدام به خرید این کالاها برای مصرف داخلی کرده ولی این محصولات را صادر کنند.

وی خاطر نشان کرد: نباید فراموش کرد که این افراد الزامی برای عرضه ارز در سامانه نیما به قیمت 4200 تومان ندارند.

فتحی ادامه داد: خریداری محصول با قیمت 4200 و فروش آن با قیمت 6200 تومان، سود 45 درصدی فقط در تفاوت نرخ کالا نصیب این افراد می کرد،بنابراین به منظور جلوگیری از این اتفاقات، تصمیم گرفته شد که صادرات فقط از طریق واحدهای تولیدی عرضه‌کننده در بورس کالا انجام شود.

شایان ذکر است، مرضیه طهماسبی، مسئول تنظیم بازار دفترصنایع پایین‌‎دستی پتروشیمی گفت: به منظور تنظیم بازار و جلوگیری از هرگونه تخلف، صادرات محصولات پتروشیمی (مواد اولیه صنایع پایین دستی) فقط از سوی واحدهای تولیدی عرضه‌کننده در بورس کالا  یا ارائه تایید رسمی از واحدهای تولیدی مجاز است
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۱:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
برای کسانی که تازه میخوان وارد بورس شوند با توجه به تعویض ناوگان حمل و نقل و بودجه شصت هزار میلیاردی در این خصوص سهام خاور در کف قیمت سالانه است. چند روز دیگه پیش بینی 97 میاد و شرکت سوده میشه. این سهم هر دو سال یک بار رشد صعودی 1دو برابری میکند. خکاوه هم همین برنامه را دارد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: