تعداد بازدید : ۹۸۶
کد خبر : ۱۷۷۷۳۷
کارشناس صنعت پتروشیمی در گفت و گو با بورس نیوز مطرح کرد؛
۰۲ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۶
کارشناس پتروشیمی معتقد است که متولی توسعه در صنعت پتروشیمی و نقشه راه این صنعت مشخص نیست.
محمدعلی فتحی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز گفت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌ریزی‌های سرمایه‌گذاران در هر حوزه‌های اقتصادی، نگاه بلند‌مدت و حجم بالای سرمایه‌گذاری در این بازه زمانی در هر صنعتی است.

وی ادامه داد: رفتار و تغییرات مکرر قوانین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در سال‌های گذشته و عدم توجه به سرمایه‌گذاران فعال و برنامه‌ریزی‌های آنها در این صنعت، پاسخی روشن به نبود متولی در این حوزه است.

فتحی ادامه داد: عده‌ای پس از تصمیم دولت مبنی بر محاسبه قیمت خوراک پتروشیمی‌ها با نرخ تسعیر ۳۸۰۰ تومان، صحبت از وجود رانت در این صنعت کردند و عدم توسعه صنایع پائین دستی و خام‌فروشی را ناشی از قیمت ارزان خوراک این واحدها دانستند.

‌‎وی در پاسخ به این اتهامات گفت: با فرض احتمال بر ارائه خوراک ارزان که البته چنین نیست مفهوم آن است که شرکت‌های تولیدی متولی توسعه صنعت پائین دست خود بوده و تکمیل زنجیره ارزش وظیفه آنها است.

‌‎فتحی ادامه داد: براساس این دیدگاه، تولیدکننده مونواتیلن گلایکول وظیفه دارد، واحد PET را احداث کند.

همچنین این منتقدان اعتقاد دارند برای ایجاد انگیزه اقتصادی به منظور احداث صنایع تکمیلی باید سودآوری صنعت بالادست کم شده تا این شرکت‌ها ترغیب به توسعه شوند .

‌‎وی با رد این نگرش اشتباه گفت: این نگاه مثل این است که یک کارخانه سیمان باید سودش کم شود تا خودش تیرچه بلوک سیمانی نیز تولید کند.

‌‎وی تصریح کرد: نقطه ایجاد این نظریه، پذیرش اجباری بودن توسعه بوده و متولی تکمیل زنجیره ارزش هم تولیدکننده بالادست و احتمالاً با ابتناء بر همین آبشخور فکری هم هست که تاکنون هیچ فردی متولی توسعه صنایع تکمیلی در راستای زنجیره ارزش نبوده است .

‌‎وی ادامه داد: اگر بخواهیم صنعت بالادست را متولی توسعه بدانیم باید در آن ایجاد انگیزه کنیم و باید خوراک پتروشیمی ها ارزان تر ارایه شود تا این اجبار توجیه داشته باشد .

‌‎فتحی افزود: همچنین باید به این منتقدان یادآوری کرد که داشتن انگیزه اقتصادی فقط یک شرط توسعه بوده و توسعه مستلزم الزاماتی از قبیل در دسترس بودن تکنولوژی، منابع مالی مورد نیاز، داشتن بازار، قوانین مدون و قابل اتکاء و حمایت دولت نیز است که در این صنعت هیچ یک از دیگر الزامات مهیا نیست و به همین دلایل هم زنجیره ارزش توسعه نیافته است.

‌‎فتحی ادامه داد: اصلاً مشخص نیست متولی توسعه در صنعت پتروشیمی چه نهادی است و نقشه راه این توسعه چیست.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: