تعداد بازدید : ۱۹۸۳
کد خبر : ۱۷۸۱۴۰
تحقیق و مطالعات بورس‌نیوز بررسی کرد:
۲۴ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۰
شرکت پالایش نفت شیراز در سال گذشته بیش از 3 هزار و 800 میلیارد ریال تخفیف نرخ مواد اولیه مصرفی و یارانه های حمل را دریافت نموده است.
به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز؛ شرکت پالایش نفت شیراز در سال 1396 نتوانست عملکردی مشابه با سایر شرکت های پالایشگاهی داشته باشد . در حالی که سایر شرکت های هم گروه شاهد رشد سودآوری بیش از 20 درصدی نسبت به سال 1395 بودند، سود خالص این شرکت نسبت به سال قبل از آن، تنها 2 درصد رشد را تجربه کرد.

سهم بالای فرآورده های نفتی با ارزش افزوده پایین و رشد بیش از 100 درصدی هزینه های عمومی و اداری این پالایشگاه را می توان از جمله دلایل عدم رشد قابل انتظار سود آوری این پالایشگاه عنوان نمود.

همچنین با توجه به تعدیلات سنواتی شرکت در سال گذشته به مبلغ 1.876 میلیارد ریال که عمدتا بابت مسائل مالیاتی سال های گذشته شرکت  روی داده است، سود قابل تقسیم شرکت در مجمع سال جاری، تنها مبلغ 6.803 میلیون ریال است که به ازای هر سهم 6 ریال خواهد بود.


در جدول زیر، اقلام عمده مالی شرکت ارائه شده است:



جمع درآمدهای عملیاتی این پالایشگاه نسبت به سال 95 رشد 23 درصدی داشته است و به بیش از 39 هزار میلیارد ریال رسیده است. رشد قیمت جهانی نفت در سال گذشته به همراه رشد قیمت محصولات عرضه شده شرکت های پالایشگاهی در بورس کالا از نیمه دوم سال گذشته و با توجه به محاسبه نرخ ارز آزاد در قیمت های عرضه محصولات در بورس کالا را می توان دلایل اصلی رشد درآمدهای عملیاتی شرکت های پالایشگاهی عنوان نمود. محصولات اصلی این شرکت شامل نفت گاز، بنزین، نفت کوره و وکیوم باتوم می باشند که حضور محصولاتی با ارزش افزوده پایین همچون نفت کوره و وکیوم باتوم نشان دهنده تکنولوژی قدیمی و کیفیت پایین تولید این پالایشگاه است.

بهای تمام شده نفت خام و میعانات گاز مصرفی به عنوان مواد اولیه مصرفی این پالایشگاه، بیش از 96 درصد از هزینه های ساخت این پالایشگاه را به خود اختصاص می دهند. شرکت در سال گذشته بیش از 2 میلیون و 797 هزار مترمکعب نفت خام و 403 هزار متر مکعب میعانات گازی به ارزش بیش از 36 هزار میلیارد ریال مصرف نموده است.

به گزارش بورس نیوز ، شرکت های پالایشگاهی بهای نفت خام و میعانات گازی دریافتی خود را با 5 درصد تخفیف نسبت به قیمت های فوب خلیج فارس دریافت می نمایند.

تخفیف های ارائه شده به شرکت های پالایشگاهی موارد متعددی را شامل می شود ، عمده ترین این موارد همان گونه که پیشتر نیز اشاره شد مربوط به تخفیف 5 درصدی بهای نفت و میعانات گازی دریافتی ، یارانه هزینه حمل نفت خام به پالایشگاه و همچنین یارانه هزینه توزیع و فروش فرآورده های نفتی است.

شرکت پالایش نفت شیراز در سال گذشته و با توجه به سه مورد ذکر شده بیش از 3 هزار و 800 میلیارد ریال تخفیف نرخ مواد اولیه مصرفی و یارانه های حمل را دریافت نموده است که با توجه به سود خالص یک هزار و 810 میلیارد ریالی این شرکت در سال گذشته، نشان دهنده وضعیت نامناسب این شرکت در صورت عدم دریافت تخفیف های ذکر شده می باشد.

با این حال، از جمله ریسک های اصلی این صنعت و شرکت های حاضر در آن، می توان به احتمال افت قیمت جهانی نفت و در پی آن، افت قیمت فرآورده های نفتی با توجه به رشد تولید نفت در اکثر کشورهای عمده تولید کننده و همچنین، تغییرات محاسبات سودآوری شرکت های پالایشگاهی از سوی شرکت پالایش و پخش با توجه به محدودیت های مالی دولت ، اشاره نمود که می تواند کاهش استقبال از سهام این شرکت ها در بازار سرمایه را در پی داشته باشد.

ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۴
پالایشی ها با این وضعیت تحریم ها دوباره می شن منجی بازار
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
پرطرفدارترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: