تعداد بازدید : ۱۶۵۹
کد خبر : ۱۷۸۱۶۶
عضو هیئت مدیره «وپسا» در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تأکید کرد:
۲۵ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۰
عضو هیئت‌مدیره «وپسا» گفت: افزایش نرخ ارز، فرصتی برای این شرکت در راستای رشد دو برابری ارزش جایگزینی ماشین‌آلات شرکت و رشد درآمدهای ریالی خواهد بود چراکه به علت موجودی کافی تجهیزات در انبارها، شرکت نیازی به واردات ندارد.
نماد معاملاتی شرکت (س پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس) از اوایل اردیبهشت‌ماه سال جاری متوقف‌ شده و به بهانه طولانی شدن زمان توقف نماد و نزدیکی به زمان برگزاری مجمع سالیانه این شرکت، خبرنگار بورس نیوز گفت‌وگویی با یکی از مدیران این مجموعه انجام داده است.

امیر ونکی عضو هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص توقف نماد شرکت گفت: طبق پیام ناظر، توقف نماد «وپسا» به علت بررسی بیشتر معاملات صورت گرفته و با توجه به ارسال نامه‌ای به سازمان بورس در مورخ 97/3/9 و عدم پاسخگویی سازمان تا این لحظه و نیز افشای کلیه اطلاعات در سامانه کدال، توقف طولانی‌مدت نماد غیرمنطقی به نظر می‌رسد؛ طولانی شدن زمان توقف نماد، جز ناخرسندی سهامداران و قفل شدن سرمایه‌هایشان، خدشه به اعتبار یک مجموعه، کم شدن رغبت سایر شرکت‌های خصوصی به حضور در بازار سرمایه و... نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت و امیدواریم بازگشایی نماد هر چه زودتر صورت گیرد.

ونکی در ادامه با اشاره به افزایش تقریباً 100 درصدی ارزش جایگزینی جرثقیل‌های «وپسا» تصریح کرد: ارزش‌گذاری ماشین‌آلات شرکت بر مبنای دلار 3300 تومانی انجام‌شده و با توجه به اینکه واردات جرثقیل‌های فوق سنگین مشمول دلار 4200 تومانی نمی‌شود؛ می‌توان گفت ارزش جایگزینی جرثقیل‌های «وپسا» بیش از 100 درصد افزایش داشته است.

ضمن اینکه با تحریم‌های اخیر، امکان واردات جرثقیل‌های فوق سنگین تقریباً وجود نخواهد داشت.
هرچند افزایش نرخ ارز، موجب افزایش بهای قطعات موردنیاز دستگاه‌ها و ماشین‌آلات شرکت خواهد شد؛ ولی خوشبختانه موجودی انبار قطعات CPM (مسیر بحرانی) شرکت که از قبل با دلار 3300 تومانی خریداری‌شده در حد مطلوبی است. واردات چیپهای الکترونیک ماشین‌آلات نیز باواسطه امکان‌پذیر خواهد بود و دغدغه چندانی از این بابت نخواهیم داشت.

وی افزود: گرچه افزایش نرخ ارز مشکلاتی برای همه مردم در پی خواهد داشت؛ اما با توجه به اثر مثبت افزایش نرخ ارز بر درآمدهای ریالی شرکت، این موضوع فرصتی برای «وپسا» تلقی شده و انتظار می‌رود درآمدهای شرکت از نیمه دوم سال جاری رشد داشته و تأثیر مثبت و محسوس آن در صورت‌های مالی سال 98 نمایان گردد.

این مقام مسئول در رابطه با چگونگی انعقاد قرارداد در شرکت به بورس‌نیوز گفت: هر قرارداد در این مجموعه، معمولاً 18 ماه به طول می‌انجامد و شامل مراحل مختلف مشاوره، اجرا، حمل و نیز نصب است. هر یک از فرآیندهای مذکور نیز چندین ماه زمان خواهد برد. نکته حائز اهمیت آن است که در طول یک دوره قرارداد، ممکن است جرثقیل‌ها فقط چند روزی فعالیت داشته باشند و به همین سبب، هزینه استهلاک جرثقیل‌ها بسیار پایین است.

با توجه به الزام تبدیل درآمدهای ارزی در سامانه نیما با نرخ دلار 4200 تومانی از یک‌سو و واردات ماشین‌آلات و تجهیزات موردنیاز با نرخ ارز آزاد، در حال حاضر شرکت تمایلی به اخذ درآمد به‌صورت ارزی نداشته و کلیه قراردادهای این مجموعه به‌صورت ریالی وصول می‌شود.

ونکی مهم‌ترین چالش‌های این شرکت را کاهش درآمدهای نفتی کشور دانست و بیان کرد: کاهش درآمدهای نفتی کشور احتمالاً به معنای کاهش بودجه عمرانی و افت اجرای پروژه‌های جدید در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی بوده و اثر منفی بر روند فعالیت این مجموعه و تعداد قراردادهای آتی بر جای خواهد گذاشت.

علاوه بر این، با توجه به تمایل برخی سرمایه‌گذاران خصوصی به سرمایه‌گذاری در بازارهای زودبازده، در حال حاضر ورود جریان نقدینگی به حوزه تولید چندان جذاب نیست.
این دو موضوع، مهم‌ترین چالش‌های پیش روی صنعت پیمانکاری و به‌تبع آن «وپسا» خواهد بود.
بااین‌حال، افزایش نرخ ارز را فرصتی برای «وپسا» می‌دانیم که می‌تواند اثر منفی این دو رویداد را خنثی کند.

افزایش نرخ ارز، با یک وقفه زمانی یک‌ساله، افزایش درآمدهای ریالی شرکت را به دنبال خواهد داشت. ضمن اینکه ازآنجاکه هزینه استهلاک افزایش نخواهد داشت، به رشد سودآوری مجموعه خوش‌بین هستیم.

عضو هیات مدیره «وپسا» در خاتمه به یک خبر خوش برای سهامداران اشاره داشت و عنوان کرد: سودآوری شرکت‌های پیمانکاری با توجه به نوع فعالیت و نحوه وصول درآمدهای آن‌ها، در سال‌های مختلف در نوسان است.

ولی با در نظر گرفتن نقدینگی مناسب شرکت و سود انباشته از سنوات گذشته، پیشنهاد هیئت‌مدیره تقسیم بخشی از سود انباشته بین سهامداران است. فعلاً پیشنهادشده 40 میلیارد ریال سود در مجمع بین سهامداران تقسیم شود که البته این موضوع در مجمع سالیانه به شور گذاشته‌شده و امیدواریم تصمیمی اتخاذ شود که موجبات شیرین‌کامی سهامداران را فراهم آورد.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۱
سازمان بورس با بستن نماد و حبس پول مردم داره همه را نابود می کنه
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: