تعداد بازدید : ۲۲۲۱
کد خبر : ۱۷۸۳۲۶
گزارش تفصیلی بورس نیوز از آخرین وضعیت گروه سیمان؛
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۸
نوسانات قیمت ارز و کاهش ارزش ریال در برابر دیگر ارزها در ماه‌های اخیر موجب افزایش توان رقابت شرکت‌های داخلی در بازارهای جهانی شده و برای بازار سیمان نیز باتوجه به اینکه مواد اولیه آن از بازارهای داخل کشور تامین می‌شود، فرصتی طلایی است.
به گزارش بورس‌نیوز، گزارش‌های منتشره ازسوی شرکت‌های سیمانی وضعیت چندان مطلوبی را نشان نمی‌دهند؛ هرچند شرکت‌هایی نظیر سیمان هرمزگان و سیمان بهبهان با رشد بیش از 20 درصدی مبلغ فروش در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته روبرو بوده‌اند، مجموع عملکردی صنعت سیمان نتوانسته انتظارات بازار را برآورده کند.

وضعیت مطلوب سیمانی‌ها در دهه هشتاد و اوایل دهه 90 موجب امیدواری شرکت‌های این صنعت شد به حدی که این شرکت‌ها میزان تولیدات خود را تا 2.5 برابر افزایش دادند؛ برای مثال در سال 92 حدود 70 میلیون تن سیمان در داخل کشور تولید شد که در این میان 14 میلیون تن آن صادر می‌شد اما پس از آن و با رکود به وجود آمده در بازار مسکن داخلی (که از سال 90 خودنمایی می‌کرد) و همچنین تثبیت نرخ ارز از سال 92، علاوه بر کاهش 60 درصدی صادرات سیمان تا سال 96، در بازارهای داخلی نیز با کاهش مصرف سیمان مواجه بودیم به حدی که شرکت‌ها مجبور به کاهش تولیدات خود شدند.

علاوه بر این مسائل در سال‌های اخیر کشور عراق که یکی از مقاصد اصلی صادراتی کشور بود، با بهره‌برداری از دو کارخانه تولید سیمان در خود عراق، واردات سیمان از ایران را متوقف کرد و سیمانی‌ها با از دست دادن یکی از اصلی‌ترین بازارهای صادراتی خود زیان قابل توجهی دیدند؛ البته در حال حاضر امیدها به افزایش میزان صادرات سیمانی‌ها با توجه به صعود نرخ دلار و پیدا شدن بازارهای صادراتی جایگزین عراق افزایش یافته است.

زمزمه‌هایی از افزایش قیمت فروش سیمان در داخل کشور نیز شنیده می‌شود؛ به گفته دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کارشناسی افزایش قیمت سیمان انجام شده و افزایش قیمت پس از جلسه نهایی با یکی از معاونین وزیرصنعت، معدن و تجارت و هماهنگی با ایشان نهایی و اجرا خواهد شد.

افزایش قیمت داخلی سیمان، پیدا شدن بازارهای جایگزین صادراتی و چشم‌انداز صعودی نرخ دلار امیدها به خروج این صنعت از رکود را افزایش داده است؛ باتوجه به ظرفیت‌های خالی بسیار این صنعت، امید است با خروج آن از رکود اقتصاد کشور نیز ا تاثیر مثبت از آن وضعیت مطلوب‌تری بیابد.


بر اساس تازه‌ترین آمار گمرک از تجارت خارجی سه ماهه نخست سال جاری ایران، در این مدت در مجموع سه میلیون و ۶۳۶ هزار تن انواع سیمان و کلینکر از ایران صادر شده که ارزش دلاری آن رقمی در حدود ۱۲۴ میلیون و ۳۱۲ هزار دلار می‌شود.

عبدالرضا شیخان در همین رابطه دلایل افزایش نرخ سیمان در نیمه دوم سال‌جاری را تشریح کرد و گفت: افغانستان کماکان درصدر کشورهای هدف صادراتی ایران قرار داشته و با آنکه بازار عراق به‌غیر از سلیمانیه برای اهداف صادراتی این محصول از دست رفته است اما مشتری‌های جدیدی ازجمله قطر، کویت، تانزانیا و بنگلادش در صف صادرات سیمانی‌ها قرار گرفته‌اند.

وی به بازار چین اشاره کرد و افزود: چین در مقطع کنونی میزان تولید سیمان خود را کاهش داده و فضا برای صادرات سیمان ایران باز شده که البته پیش‌بینی می‌شود که این شرایط مقطعی باشد.

رئیس انجمن صنفی صنعت سیمان گفت: حدوداً 20 کشور، هدف صادراتی سیمان ایران هستند که کشورهای حوزه خلیج‌فارس در این زمره قرار دارند.

رقابت‌پذیری برای بازار جدید نه بازارسوزی

محمد اتابک، مدیرعامل هلدینگ کاوه پارس و عضو اتاق بازرگانی تهران در همین خصوص  در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز، گران شدن سیمان صادراتی را رد کرد و گفت: قیمت سیمان صادراتی در حال حاضر ثابت است.

گفتنی است؛ سیمان ایران حداقل به ۲۷ کشور خارجی صادر می‌شود و این در حالی است که اگر صادرات با همین روند ادامه پیدا کند در پایان سال جاری شاهد صادرات بیش از ۱۴ میلیون تن سیمان از ایران خواهیم بود.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۱
ملی سرب وروی (فسرب) بعد از مدتها یک گزارش بسیار عالی برای کدال ارسال کرده ....به نظر روز های خوب فسرب داره شروع می شه
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: