تعداد بازدید : ۱۱۶۶
کد خبر : ۱۷۸۳۲۸
بورس‌نیوز با نگاهی به صورت‌های مالی سه ماهه بررسی کرد:
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۶
صورت های مالی سه ماهه اول شرکت پتروشیمی فن آوران نشان می دهد ، این شرکت در این دوره موفق به کسب سود خالص یک هزار و 803 میلیارد ریالی و یا به عبارتی به ازای هر سهم 1.898 ریال شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل، افزایش 30 درصدی را نشان می دهد.
به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، سود عملیاتی شرکت نسبت به سه ماهه اول سال 96 رشد 107 درصدی داشته است که این موضوع با توجه به اینکه در سه ماهه نخست سال گذشته، مبلغ 614 میلیارد ریال سود غیرعملیاتی ناشی از فروش سهام شرکت پتروشیمی مارون محقق شده بود، موجب شده است که سود خالص شرکت در مقایسه با سه ماهه نخست سال گذشته، تنها 30 درصد افزایش داشته باشد.

در جدول زیر، اقلام عمده مالی شرکت بر اساس صورت های مالی سه ماهه نخست ارائه گردیده است:محصول اصلی شرکت متانول می باشد که ظرفیت اسمی آن یک میلیون تن و میانگین تولید و فروش آن در سال های اخیر 900 هزار تن بوده است. در سه ماهه نخست سال جاری مقادیر فروش این محصول به بیش از 180 هزار تن رسیده است که شامل فروش 36 هزار تن فروش در بازارهای داخلی و 144 هزار تن در بازارهای صادراتی بوده است.

میانگین نرخ فروش داخلی و صادراتی متانول در این دوره به ترتیب 14.84 و 19.28 میلیون ریال به ازای هر تن بوده است. فروش داخلی متانول عمدتا به شرکت های پتروشیمی بندر امام و پتروشیمی شیمی بافت صورت گرفته است. محصول اصلی دیگر شرکت، اسیداستیک می باشد که به صورت 100 درصد در بازارهای داخلی به فروش رسیده است.

علی رغم عدم تغییر مقداری فروش نسبت به سه ماهه نخست سال گذشته، جمع درآمدهای عملیاتی شرکت رشد بیش از 66 درصدی داشته است که ناشی از افزایش قیمت ارز و بهای جهانی متانول طی یک سال اخیر است.

ماده اولیه مصرفی شرکت که بیش از 40 درصد بهای تولید شرکت را در سه ماهه نخست به خود اختصاص داده است، گاز طبیعی می باشد که هزینه هر مترمکعب آن در خرداد ماه سال جاری ، 5.756 ریال بوده است. این در حالی است که این نرخ در خرداد ماه سال گذشته به ازای هر مترمکعب 3.965 ریال بوده است و رشد چشمگیر بهای گاز طبیعی ناشی از افزایش قیمت جهانی گاز با توجه به فرمول قیمت گذاری آن و همچنین رشد نرخ تسعیر لحاظ شده در بهای گاز مصرفی است.

از ریسک های صنعت متانول با توجه به گزارش تفسیری شرکت، افزایش رقابت در سطح جهانی با توجه به ورود ظرفیت های تولیدی جدید طی سه سال آینده خواهد بود. بر اساس اطلاعات موجود در حال حاضر و تا پایان سال 2020، بیش از 39 میلیون تن طرح توسعه به مجموع تولید متانول افزوده خواهد شد و به این ترتیب تا سال 2020 ظرفیت اسمی و واقعی تولید متانول به ترتیب به 150 و 120 میلیون تن محصول در سال خواهد رسید که در این بین، سهم کشور با توجه به افتتاح طرح های توسعه ای این محصول به بیش از 11 درصد از ظرفیت اسمی خواهد رسید. طرح های توسعه ای کشور در حال حاضر شامل پتروشیمی های بوشهر و کاوه می باشد.

از دیگر ریسک های ذکر شده شرکت، مشکلات ناشی از تحریم ها بابت فروش محصولات و همچنین نقل و انتقال درآمدهای ارزی صادراتی شرکت به داخل کشور می باشد که راهکار ثبت شرکت در کشورهای مقصد صادراتی پیشنهاد شده است.

جمع منابع ارزی شرکت در سه ماهه نخست سال جاری، در حدود 60 میلیون دلار می باشد و متوسط نرخ تسعیر ارز این شرکت در این دوره 46 هزار و 500 ریال است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.