تعداد بازدید : ۹۶۸
کد خبر : ۱۷۸۳۶۱
مدیر سرمایه‌گذاری مشاور تامین سرمایه نوین در گفت‌وگو با بورس‌نیوز؛
۰۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۷
کارشناس بازارسرمایه گفت: مصرف کننده نهایی قدرت رقابت با خریداران قدرتمند بورس کالا که از رانت برخوردار هستند نداشته و ناچار به تامین نیاز خود از بازار آزاد می شود.
به گزارش بورس‌نیوز، در نخستین روز هفته با هدف کنترل بازار سکه، معاملات آتی سکه در بورس کالا متوقف شد که واکنش بازار معاملات نقدی سکه به این موضوع مثبت بود و بار دیگر قیمت سکه در مدار صعودی قرار گرفت.

علت این موضوع و ارتباط توقف معاملات بورس کالا برای کاهش قیمت ها در بازار نقدی درک نشده بود که به سبب فشار تقاضا و رشد قیمت محصول ورق گرم HB مبارکه اصفهان، معاملات روز دوشنبه ابطال شد.

سینا سلیمانی کارشناس بازار سرمایه و مدیر سرمایه گذاری شرکت مشاور تامین سرمایه نوین در گفت‌وگو با بورس‌نیوز ضمن انتقاد از سیاست گذاری های تکلیفی در بورس کالا گفت: با توجه به قیمت جهانی محصولات فولادی و نرخ دلار، افزایش نرخ ورق گرم فولاد مبارکه مسئله‌ای چندان عجیبی نبود اما نکته عجیب این ماجرا، شیوه قیمتگذاری ورق گرم در بورس‌کالا است.

وی ادامه داد: شمش فولاد در حوزه C.I.S ، در بدترین حالت معادل هر کیلوگرم 495 تا 500 دلار قیمت‌گذاری می‌شود گرچه معاملات ورق گرم HB مبارکه در روز دوشنبه ابطال شد اما با وجود رشد قیمت ها و ثبت درخواست حتی با نرخ 3299 تومانی در هر کیلو، قیمت ورق گرم با احتساب نرخ های جهانی باید حداقل 50 درصد بیش از این مبلغ رشد پیدا می‌کرد؛ در حقیقت این مدل قیمت گذاری، برای تولیدکننده و مصرف کنندگان نهایی منفعتی نخواهد داشت.

سلیمانی افزود: حجم تقاضای این روزها در بورس‌کالا برای محصولات فلزی، به نظر واقعی نمی رسد و می توان گفت احتمالا کالاهای مصرفی تبدیل به کالای سرمایهای شده و ایجاد رانت کرده است.

علاوه بر این بسیاری از محصولاتی که این روزها در بورس کالا معامله میشود، به دست مصرفکننده واقعی هم نمی‌رسد مثلا برخی خریداران با اعمال تغییرات مختصری در مفتول، این محصول را به عنوان قراضه درجه یک صادر کرده و وجه فروش را به شکل معادل ریالی بر مبنای نرخ دلار آزاد دریافت می کنند ؛ محصولات پتروشیمی از گزند دلالان در امان نمانده و بر سر محصولاتی چون PVC و پلی اتیلن و... هم بلای مشابهی آمده است.

وی اضافه کرد: تعیین قیمت پایه محصولات در بورس‌کالا بر مبنای دلار 4200 تومانی، خام فروشی را تقویت کرده و این موضوع گواه سیاست گذاری نادرست بوده است.

سلیمانی تصریح کرد: هدف از راه اندازی بورس کالا، شفافیت در معاملات و ترغیب تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به معامله در رینگ بورس کالا بوده اما با توجه به سیاستهای دستوری، امروز مشاهده میشود که نه تنها شفافیت وجود ندارد؛ بلکه رانت افزایش یافته و سیاست کشف قیمت به ابزار فشاری علیه تولیدکنندگان تبدیل شده و از سوی دیگر، مصرف کننده نهایی هم قدرت رقابت با خریداران قدرتمند بورس کالا که از رانت برخوردار هستند نداشته و ناچار به تامین نیاز خود از بازار آزاد می شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: کارایی بورس کالا، تضعیف شده و اگر قرار است بازار متعادل شود باید با واقعی کردن نرخ پایه محصولات با نرخ دلار نزدیک به نرخ دلار واقعی یا برداشتن محدودیت دامنه نوسان، اجازه داد قیمت منطقی تعیین شود و فشار تقاضا هم کنترل گردد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: