تعداد بازدید : ۸۸۱
کد خبر : ۱۷۸۷۱۱
بورس‌نیوز بررسی کرد:
۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۰
ارزش خالص دارایی های هر سهم این شرکت در حال حاضر در محدوده 2.400 تا 2.450 ریال است که با رشد قابل انتظار قیمت سهام شرکت های زیرمجموعه، انتظار رشد ارزش خالص دارایی ها تا 3.000 ریال نیز وجود خواهد داشت.
به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز ، شرکت سرمایه‌گذاری سپه که موضوع فعالیت اصلی آن، سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس و غیر بورسی است، در گزارش عملکرد شش‌ماهه حسابرسی شده خود موفق به کسب سود خالص 837 میلیارد ریالی شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد 28 درصدی را نشان می‌دهد که این افزایش سودآوری عمدتاً بابت رشد سود شرکت‌های زیرمجموعه و افزایش سود تقسیمی آنان در مجامع برگزار شده است.

در جدول زیر، اقلام عمده مالی شرکت بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی شده شش‌ماهه نخست ارائه گردیده است:همان‌گونه که در جدول فوق نیز مشاهده می‌شود ، بخش عمده‌ای از دارایی‌های شرکت مربوط به سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت در سهام شرکت‌های بورسی و غیر بورسی است. تفاوت این دو نوع سرمایه‌گذاری در برآورد مدیران شرکت از زمان نگه‌داری سهام این شرکت‌ها و همچنین تفاوت در شناسایی کاهش ارزش احتمالی آنان طی سال ، هست.

بر اساس استانداردهای حسابداری، درصورتی‌که ارزش سهام شرکت‌هایی که در سرفصل سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت طبقه‌بندی گردیده‌اند، در زمان تهیه گزارش با کاهش ارزش و افت قیمت نسبت به بهای خرید مواجه گردند، حسابداران شرکت می‌بایست در صورت‌های مالی خود، ذخیره کاهش ارزش این دست از سرمایه‌گذاری‌ها را شناسایی نماید، درحالی‌که در خصوص سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت می‌توان شناسایی ذخیره کاهش ارزش را با توجه به چشم‌انداز مدیران شرکت از ارزش سهام شرکت زیرمجموعه به تعویق انداخت.

سرمایه‌گذاری‌های شرکت را نمی‌توان معطوف به صنعت و یا شرکت خاصی در نظر گرفت و مهم‌ترین شرکت‌هایی که سرمایه‌گذاری سپه در آن‌ها سرمایه‌گذاری کردند را در سرفصل سرمایه‌گذار بلندمدت می‌توان چادرملو و گل گهر را اشاره نمود که در حدود 2.000 میلیارد ریال از سرمایه‌گذاری بلندمدت را به خود اختصاص می‌دهد.

در سرفصل سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت نیز سهام بیش از 30 شرکت بورسی در این بخش قرار دارند و شاید بتوان مهم‌ترین سهام موجود در این سرفصل را شرکت‌های سرمایه‌گذاری امید، نفت و گاز پارسیان، پتروشیمی پردیس، ملی مس ایران، است.

با توجه به رشد سودآوری در شرکت‌های حوزه پتروشیمی و فلزات و سنگ معدنی از محل افزایش قیمت ارز و احتمال محاسبه نرخ فروش محصولات این صنایع بر اساس نرخ‌های کشف‌شده ارز در بازار ثانویه، به‌طور منطقی انتظار می‌رود با توجه به افزایش تقسیم سود این شرکت‌ها در مجامع خود طی سال جاری و سال آینده، شاهد رشد فراوان سودآوری شرکت سرمایه‌گذاری سپه باشیم و خرید سهام این شرکت برای سرمایه‌گذاران کم ریسک و باحوصله می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

ارزش خالص دارایی‌های هر سهم این شرکت در حال حاضر در محدوده 2.400 تا 2.450 ریال است که با رشد قابل‌انتظار قیمت سهام شرکت‌های زیرمجموعه، انتظار رشد ارزش خالص دارایی‌ها تا 3.000 ریال نیز وجود خواهد داشت.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.