تعداد بازدید : ۶۰۳
کد خبر : ۱۷۸۷۴۵
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز مطرح کرد:
۱۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۳
کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه توانایی مقابله با لابی‌هایی که در راستای خصوصی‌سازی انجام می‌شود را ندارد.
به گزارش بورس‌نیوز، دخالت بلندمدت دولت در اقتصاد نتایجی از قبیل انحصار، فساد و توزیع رانت، بوروکراسی شدید، حمایت‌های ناکارآمد و عدم تخصیص بهینه منابع را به همراه داشته است.

از همین رو برنامه خصوصی‌سازی، تحت برنامه تعدیل ساختاری و به‌منظور کوچک‌سازی و کارآمد سازی دولت‌ها، از سوی سازمان‌های بین‌المللی به‌تمامی کشورها ابلاغ شد که این برنامه در ایران نیز بنا به دلایلی همچون بی‌ثباتی اقتصاد و عدم توجه به تجدید ساختار و آماده‌سازی شرکت‌ها پیش از واگذاری با شکست مواجه شد.

در همین زمینه کیارش هومن مدیرعامل کارگزاری توسعه سهند به بورس‌نیوز گفت: خصوصی‌سازی یکی از عوامل مفقودی در ساختار اقتصادی کشور بوده زیرا هیچ‌گاه به‌صورت صحیحی انجام نگرفته و بجای واگذاری بنگاه‌های اقتصادی به بخش خصوصی، متأسفانه این بنگاه‌ها به شبه دولتی‌ها واگذارشده است.

هومن با تأکید بر اینکه اقتصاد دولتی ناکارآمدی خود را اثبات کرده ادامه داد: شاید واگذاری شرکت‌ها به شبه دولتی‌ها منافع عده‌ای را تأمین می‌کند.

مدیرعامل کارگزاری توسعه سهند در پاسخ به این سؤال که بازار سرمایه چه نقشی در بهبود وضعیت خصوصی‌سازی دارد،تصریح کرد: مدیران بازار سرمایه دستورات که به آن‌ها اعلام می‌شود را تنها اجرایی می‌کنند و لذا می‌توان گفت این بازار توانایی مقابله با لابی‌هایی که در راستای خصوصی‌سازی را ندارد.

وی در ادامه با ارزیابی صنایع سودده در بورس نیز گفت: در این شرایط سودآوری صنایعی که وابسته به دلار هستند افزایش‌یافته  ضمن آنکه  گروه‌های شیمیایی،پتروشیمی،معدنی و فلزات اساسی رشد می‌کنند و نمی‌توان آن‌ها را مجبور کرد که دلار حاصل از صادرات خود را با نرخ 4200 تومان به دولت بفروشند.

هومن ادامه داد: اما پس از مدتی دولت نرخ ارز دولتی را در سامانه نیما بین 7000تا 8000 تومان تعیین می‌کند.

وی افزود: صنایعی که افزایش نرخ دلار بر قیمت قطعات آن‌ها تأثیر منفی گذاشته نیز از بدترین صنایع محسوب می‌شوند مانند صنعت خودروسازی،همچنین بانک‌ها نیز در شرایط فعلی از بدترین صنایع برای سرمایه‌گذاری هستند.

هومن در پاسخ به این سؤال که آیا صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بهبود وضعیت صنعت نقشی دارند، گفت: این صندوق‌ها میزان ریسک را برای فعالان اقتصادی کاهش می‌دهند لذا افرادی که اطلاعات کافی از بازار سرمایه ندارند بجای خرید مستقیم سهام شرکت‌ها می‌توانند سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری را بخرند.

وی ادامه داد: این صندوق‌ها به‌وسیله تیم‌های حرفه‌ای میزان ریسک را کاهش می‌دهند که این امر موجبات کاهش ریسک نوسانات بازار را برای تازه‌واردها فراهم می‌کند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: