تعداد بازدید : ۸۱۳
کد خبر : ۱۷۸۸۷۷
مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تأکید کرد:
۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۵
مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت گفت: کاهش ضریب آسیب‌پذیری از تحریم‌ها درگرو توسعه داخلی و خارجی پالایشگاه‌ها است.
به گزارش بورس‌نیوز، یکی از گزینه‌های مرحله دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران که در آبان ماه اجرایی خواهد شد، تحریم‌های خرید نفت از ایران است.

به اعتقاد برخی تحلیلگران جهانی بازار نفت، با تحریم‌های نفتی علیه ایران، فروش نفت ایران افت بیش از 60 درصدی خواهد داشت. این موضوع نگران‌کننده بوده و تبعاتی هم برای اقتصاد ایران و هم بازار جهانی نفت در پی خواهد داشت.
محمدعلی خطیبی کارشناس بازارهای نفتی در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص تأثیر تحریم‌های اخیر آمریکا بر درآمد نفتی کشور بیان کرد: چنانچه صادرکننده بزرگی همچون ایران که در حال حاضر روزانه حدود 2.8 میلیون بشکه نفت و میعانات نفتی روانه بازارهای صادراتی می‌کند، با تهدید مواجه شود؛ بلافاصله شاهد واکنش بازار جهانی نفت و افزایش قیمت‌ها خواهیم شد.

وی ادامه داد: گرچه تحریم‌ها می‌تواند از حجم صادرات نفت خام ایران بکاهد؛ اما افزایش قیمت نفت می‌تواند اثر منفی کاهش حجم صادرات را خنثی کند و آنچه درنهایت حائز اهمیت است، درآمد حاصل از صادرات نفت خواهد بود.

خطیبی اظهار کرد: برای درک بهتر این موضوع می‌توان درآمد حاصل از صادرات نفت در دوران شدت تحریم‌ها (روزانه یک‌میلیون بشکه باقیمت بالای 100 دلار) را با درآمد نفتی دوران کاهش تحریم‌ها (روزانه 2.۵ میلیون بشکه باقیمت کمتر از 40 دلار) مقایسه کرد.

وی افزود: در حال حاضر درآمد نفتی کشور سالیانه حدود 70 میلیارد دلار بوده و اگر در صورت کاهش حجم صادرات به علت تحریم‌ها، افزایش قیمت نفت موجب حفظ این درآمد شود؛ نگرانی چندانی وجود نخواهد داشت؛ در این میان، زیان دیدگان اصلی این تحریم‌ها، مصرف‌کنندگان نفت خام هستند که با افزایش قیمت نفت، هزینه بیشتری متحمل خواهند شد و به همین دلیل هم برخی کشورها به دنبال مذاکره با امریکا و لغو تحریم‌ها هستند.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت در رابطه با راهکارهای کاهش عوارض تحریم به بورس نیوز گفت: نفت خام ایران محصولی شناخته‌شده بوده و با تشدید تحریم‌ها، صادرات آن دشوار خواهد شد؛ ولی فرآورده‌های نفتی چنین خصیصه‌ای نداشته و تحریم‌ها مانعی برای صادرات آن‌ها نیست.

ازاین‌رو، کاهش ضریب آسیب‌پذیری در مقابل تحریم‌ها درگرو توسعه صنعت پالایشگاهی است.
خطیبی افزود: با تبدیل نفت خام به فرآورده‌های پالایشی، می‌توان هم تحریم‌ها را کنار زد و هم ارزش‌افزوده ایجاد کرد اما متأسفانه در 2 دهه اخیر، این مهم آن‌چنان‌که باید موردتوجه قرار نگرفته است. هرچند بهره‌برداری از پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس تا حدی گشایش ایجاد می‌کند؛ اما ظرفیت فعلی پالایشگاه‌های کشور برای تحقق هدف کاهش آسیب‌پذیری از تحریم‌های نفتی کافی نیست.

وی تصریح کرد: باید در نظر داشت منظور از توسعه پالایشگاه‌ها، گسترش پالایشگاه‌های داخلی کشور و ایجاد یا خرید سهم غالب پالایشگاه‌های خارجی است؛ بسیاری از کشورهای تولیدکننده نفت خام ازجمله ونزوئلا در خارج از مرزهای خود پالایشگاه دارند و با این اقدام، بازار امن و مطمئنی جهت فروش خود ایجاد کرده‌اند.

خطیبی خاطرنشان کرد: هنوز هم برای این اقدام فرصت هست و با ارزی که در خارج از کشور وجود دارد می‌توان در کشوری همچون چین اقدام به احداث یا خرید سهم غالب پالایشگاه نفت کرد.
وی اضافه کرد: تقاضای نفت خام چین، روند صعودی دارد و بازار خوبی برای ایران فراهم خواهد کرد. امیدواریم هر چه زودتر تدابیر لازم اندیشیده شود تا تحریم‌ها سبب آشفتگی اقتصادی نشود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: