تعداد بازدید : ۱۶۸۲
کد خبر : ۱۷۸۹۱۴
۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۸
با توجه به استیضاح وزیر کار، عرضه 16درصدی تاپیکو طی روزهای آینده با ابهام مواجه شده و این درحالی است که یکی از خریداران این بلوک 16درصدی انصراف داده اما کماکان دیگر مشتری وزارتخانه‌ای آن پای عرضه نشسته است.

در حالی که مدیرعامل شستا چندی پیش در گفت‌وگو با بورس‌نیوز اعلام کرده بود که فرآیند ادغام دو هلدینگ پتروشیمی بزرگ کشور « تاپیکو » و «خلیج فارس» آغاز می‌شود اما این ظن به وجود آمده با استیضاح ربیعی وزیر کار، این فرآیند با تاخیر یا شاید کنسل شود.

براساس زمانبندی صورت گرفته با واگذاری ۱۶ درصد از سهام تاپیکو در بورس در ۲۴ مرداد این رویداد مهم صنعت پتروشیمی اتفاق خواهد افتاد.

از سوی دیگر سهامداران در انتظار آن هستند که ستاره خلیج فارس وارد گود این ادغام شوند زیرا افزایش تولید به حجم 30 میلیون لیتر بنزین طی روز، امید آنها برای افزایش سرمایه را زنده نگاه داشته است.

مدیرعامل پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس گفت طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، تا یک ماه آینده، ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه ستاره به روزانه ۳۰ میلیون لیتر می‌رسد.

بلوک 16 درصدی تاپیکو توسط سازمان تامین اجتماعی یکجا و نقد با نرخ 2600 ریال در تاریخ 24 مردادماه عرضه می شود .

شنیده می‌شود دو خریدار برای این بلوک وجود دارد؛ هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس و وزارت بهداشت.

شاید در وهله نخست شنیدن اسم وزارت بهداشت کمی تعجب برانگیز باشد اما نباید فراموش کرد که وزارت بهداشت سهامدار عمده پالایش نفت اصفهان نیز بوده و اینبار برای خرید سهام تاپیکو دست به کار شده است.

ظاهرا معامله این بلوک در سطح وزیران در دست بررسی بوده و باید دید آیا این بلوک نصیب «فارس» شده و فرآیند ادغام دو غول بورسی آغاز شده و یا اینکه پای اطبا به تاپیکو باز خواهد شد؟

جعفر ربیعی نایب رییس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: «فارس» خریدار بلوک 16 درصدی تاپیکو نبوده و برنامه‌ای برای این کار نداریم!

به گزارش بورس نیوز، ۷۵ درصد از سبد سرمایه‌گذاری‌های این غول در سهم شرکت‌های بورسی ازجمله «مارون»، «جم»، و «شفن» سرمایه‌گذاری شده و مابقی در خارج از بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری شده است. مهم‌ترین سرمایه‌گذاری غیر بورس «تاپیکو»، شرکت پالایش نفت ستاره خلیج فارس است. ضمن اینکه «تاپیکو» سهامدار 17 درصد از پتروشیمی برزویه (نوری) نیز هست که قرار است روانه میز عرضه های اولیه شود. ارزش بازار تاپیکو در حال حاضر بیش از 146 هزار میلیارد ریال است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: