تعداد بازدید : ۹۴۷
کد خبر : ۱۷۸۹۸۶
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز عنوان کرد:
۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۵
کارشناس بازارسرمایه گفت: تداوم ارزان‌فروشی در بازار باعث ایجاد رانت ارزی شده و بسیاری از سودجویان این محصولات را خریداری کرده و به‌ ترکیه و عراق قاچاق می‌کنند که تولیدکننده‌ و مصرف‌کننده داخلی از این عملکرد متضرر می‌شوند.
بهراد ابراهیمی مدیر معاملات کارگزاری آگاه در گفت‌وگو با خبرنگار بورس‌‌نیوز، اظهار کرد: عرضه ارز محصولات بورسی در سامانه‌های «نیما» و «سنا» جزو چالش‌های روزمره بازارسرمایه نبوده زیرا عرضه شرکت‌های فولادی و پتروشیمی حاضر در بورس‌کالا امروز در گرو بخشنامه وزارت صمت شده که تاکنون تصمیم‌گیری نسبت به نرخ ارز نکرده است.

وی ادامه داد: کماکان مبنای نرخ‌گذاری محصولات پتروشیمی و فولادی دلار 4200 تومانی بوده و از سوی دیگر محدودیت نوسان برای رقابت‌پذیری شرکت‌ها باز نیست و این عامل باعث شده فروش محصولات شرکت‌ها در بازار داخل صرفه اقتصادی نداشته باشد.

کارشناس بازارسرمایه تاکید کرد: عدم مقرون‌به‌صرفه بودن فروش محصولات پتروشیمی و فولادی در بازار، مسبب آن شده که شرکت‌ها این محصولات را در لیست کالاهای صادراتی قرار دهند.

ابراهیمی با انتقاد از تداوم قیمت 4200 تومانی و رشد رانت در بازار، افزود: تداوم ارزان‌فروشی در بازار باعث ایجاد رانت ارزی شده و بسیاری از سودجویان این محصولات را خریداری کرده و به‌ ترکیه و عراق قاچاق می‌کنند ؛ بنابراین این روند نیازمند اصلاح بوده و شرکت‌های عرضه‌کننده در بورس کالا باید شاهد نرخ‌گذاری بر مبنای دلار 8000 تومانی بازار ثانویه باشند.

 مدیر معاملات کارگزاری آگاه درباره تاثیر تحریم‌ها بر آینده بازارسرمایه اشاره داشت و گفت: یکی از عوامل تاثیرگذار تحریم‌ها بر بازار کشور، اهداف صادراتی شرکت‌های صادرات‌محور بوده که با کدام شرایط و مزایا وارد گود معامله شوند ؛ تحریم‌ها در دو شکل متفاوتی می‌تواند به اقتصاد ایران آسیب برساند که یک قسمت بخش عدم توانایی فروش شرکت‌ها و دیگری عدم توانایی حمل و نقل محصولات فروخته شده است.

وی افزود: یکی از مشکلات صادراتی می‌تواند بحث اعمال تحریم‌های شرکت کشتیرانی بین‌المللی ایران باشد، زیرا این امر می‌تواند در روند تخلیه و بارگیری کالاهای صادراتی و وارداتی تاثیرگذار باشد ولذا این بحث همچنان لاینحل باقی مانده و باید عملیات جایگزینی برای آن درنظر گرفته شود زیرا در دوره گذشته تحریم‌ها عملا عدم ارسال محصولات پتروشیمی باعث سقوط ارزش سهام آنها در بازار شد.

ابراهیمی درباره تاثیر FATF روی سهولت داد و ستد محصولات شرکت های بورسی گفت: این مسئله شاید به صورت مستقیم بر صنایع بورسی تاثیرگذار نباشد ولی تاثیرگذاری آن بر سیستم بانکی می‌تواند تاثیرگذار باشد زیرا شرط پیوستن ایران به سیستم بانکی و تجارت جهانی، قبول این لایحه بوده و زمانی که این موضوع رعایت نشود، نمی توان به ساختار بین المللی تجارت وصل شود .
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: