تعداد بازدید : ۶۷۶
کد خبر : ۱۷۹۰۴۲
عضو انجمن انبوه سازان در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰
گروه ساختمانی در معاملات نخستین روز هفته یک دست سبز پوشیده و با فشار تقاضا همراه اند. این در حالی است که به رغم جهش خیره کننده قیمت مسکن در بازار و نیز وجود املاک و پروژه های ساختمانی ارزشمند در سبد دارایی شرکت های ساختمانی، سهم این گروه چندان که باید رشد نکرده و حتی سهم لیدر این گروه یعنی ثمسکن، زیر قیمت اسمی معامله می شود.
به گزارش بورس نیوز، بر اساس آمارها، افزایش قیمت مسکن فقط شامل املاک ساختمانی نبوده و زمین نیز از افزایش قیمت بی بهره نمانده است. قیمت متوسط هر متر زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی در شهر تهران، در فصل بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 33/7 درصدی داشته است.

این در حالی است که در کلان شهر تهران، بافت فرسوده بخش قابل توجهی از فضای شهری را به خود اختصاص داده و به منظور ترغیب دارندگان به نوسازی ساختمان های فرسوده تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی با سود ۹ درصد در نظر گرفته شده است.

عبدالخالق لطیفی عضو انجمن انبوه سازان در گفت و گو با بورس نیوز در خصوص پیش بینی وضعیت بازار مسکن بیان کرد: حجم و نرخ رشد بالایی که این روزها در بازار مسکن مشاهده می‌شود، همیشگی نبوده و در آینده ای نزدیک با توجه به برگشت ارزش پول ملی، افزایش سال های بازپرداخت تسهیلات بانکی خرید مسکن با نرخ بیش از 18 درصد و پرداخت حداقل قسط وام گیرندگان نسبت به دریافت حقوق آنان، اصلاح ماده 77 قانون مالیاتی در خصوص مالیات 25 درصدی سود ساخت و کاهش قیمت زمین؛ شاهد آزاد شدن حجم عظیمی از نقدینگی و ورود آن به بازارهای مولد دیگر خواهد بود؛ از سوی دیگر، مدیریت صحیح بر طراحی توسعه شهری بر کاهش قیمت مسکن بی‌تاثیر نخواهد بود.

وی افزود: در سایه مدل موفق مشارکت بخش های دولتی و خصوصی در اجرای پروژه‌های انبوهسازی مسکن و نوسازی و استراتژی کارآمد ترکیب شرکت های ساختمانی در جهت مقابله با بحران رکود ، ساخت و ساز به سوی ارزان تر شدن پیش خواهد رفت.

این فعال بازار مسکن راهکار ایجاد آرامش بیشتر در بازار مسکن را در چند مورد خلاصه کرد و گفت: برای ایجاد آرامش در بازار مسکن، اصلاح قوانین مالیاتی، افزایش مدت زمان بازپرداخت اقساط وام های مسکن،  همچنین اصلاح قانون پیش فروش ساختمان که بسیار نامناسب و ناکارآمد است و نیاز به مطالعات و بررسی ها خاص خود را دارد، و نیز اقداماتی مانند کاهش هزینه های انشعاب آب و برق و... ضروری است.

لطیفی با اشاره به برنامه وزارت مسکن و شهرسازی برای نوسازی بافت فرسوده در کشور تصریح کرد: بازآفرینی بافت فرسوده نقش موثری در رونق ساخت و ساز ایفا خواهد کرد و به مراتب افزایش تولید ساختمانی‌ها طبیعتا سهامداران گروه‌های ساختمانی در بورس نیز با رشد همراه می‌شوند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: وزارت مسکن و شهرسازی با ایجاد شرکت بازآفرینی توسعه شهری، بافت های فرسوده را در اختیار سازندگان قرار داده که می تواند موجب رونق بازار مسکن شده که این ممکن، تاثیر بسزایی در شاخص‌های گروه ساختمانی بورسی خواهد گذاشت و با این تفاسیر پیش بینی می شود به تدریج حرکت های آرام تری در بازار صورت گرفته و التهاب بازار از بین خواهد رفت.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.